Eenmalig verhoogde schenkingsvrijstelling: blijf alert!

Sinds 2017 is de eenmalig verhoogde schenkingsvrijstelling van 100.000 euro voor de eigen woning weer terug van weggeweest. In 2020 wordt deze wijziging in de Successiewet 1956 onder de loep genomen, maar de komende jaren kan er in elk geval gebruik van worden gemaakt.

Bij de evaluatie in 2020 zal worden bekeken waar de schenkingen aan zijn besteed en wat het effect van de schenkingen is op de hoogte van de macro-eigenwoningschuld. Het terugdringen daarvan is de voornaamste reden van de structurele verruiming van de schenkingsvrijstelling. Ook zal worden gekeken wie gebruikmaakt van de regeling (ouderkindrelaties, overige familieleden en derden) en tot welke bedragen.

Het kunnen benutten van de vrijstelling in 2017 is echter geen vanzelfsprekendheid, vooral door het vastgestelde overgangsrecht. Van de hypotheekadviseur wordt verwacht dat hij op de hoogte is van (de voorwaarden van) de nieuwe vrijstelling. Zo is de ouder-kind eis komen te vervallen. Dus ook buiten de gezinssituatie kan de vrijstelling éénmalig worden benut in de relatie schenker-ontvanger. Wel blijft de eis van kracht dat de begunstigde tussen 18 en 40 jaar moet zijn.

Ook mag de schenking worden verdeeld en in drie opeenvolgende jaren worden gedaan. De schenking kan bijvoorbeeld worden verspreid over de jaren 2017, 2018 en 2019. Je kan dit eenvoudig in de belastingaangifte van de verkrijger aangeven. Let hierbij wel goed op de leeftijdsgrens. Om klanten te voorzien van passend advies, is het belangrijk dat de adviseur zich verdiept in de nieuwe voorwaarden voor de schenkingsvrijstelling. Laat je niet (onaangenaam) verrassen en zorg ervoor dat je de juiste kennis in huis hebt.

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Werknemers beschermd  tegen schijnconstructies

Werknemers beschermd tegen schijnconstructies

In 2015 is de Wet aanpak schijnconstructies in fasen ingevoerd. Dat heeft gezorgd voor de wijziging van een aantal andere wetten, waaronder de Wet minimumloon...

Pensioen over naar  nieuwe uitvoerder

Pensioen over naar nieuwe uitvoerder

Een pensioen opbouwen: in het verleden deed men dat vaak bij één pensioenuitvoerder, maar aangezien er tegenwoordig sneller van baan wordt gewisseld,...

Zorg voor een computerverzekering op maat

Zorg voor een computerverzekering op maat

De computer is niet meer weg te denken uit onze dagelijkse leven, zowel zakelijk als privé. Maar naarmate onze afhankelijkheid groeit, worden de financiële...

Waak voor dekkingshiaten op vakantie

Waak voor dekkingshiaten op vakantie

De vakantie: een tijd van ontspanning voor uw klant. Tenminste, dat is de bedoeling. Helaas gaat er wel eens wat mis. Denk aan een vakantie die letterlijk in het...

De studieschuldberg: een groeiend probleem

De studieschuldberg: een groeiend probleem

De studieschuldberg. Hij bestaat – helaas – en groeit gestaag. In de afgelopen vijf jaar is de studieschuldberg van 12 miljard euro gestegen naar...

Ook kleine belegger verdient bescherming

Ook kleine belegger verdient bescherming

De meeste adviseurs zijn bekend met het deposito garantiestelsel. Wist u dat er ook een garantiestelsel voor beleggers is? Het beleggerscompensatiestelsel (BCS)...