Zorgplicht en grote risico’s

Een beetje financiële dienstverlener zorgt goed voor zijn klanten. Dat heeft hij altijd al gedaan. Niet omdat het moet van de Wft, maar omdat dat nu eenmaal zijn toegevoegde waarde is en daarmee het bestaansrecht van zijn bedrijf. De laatste jaren wordt daarvoor de term ‘zorgplicht’ gebruikt, maar eigenlijk is het niet belangrijk welke term je daarop plakt.

Veel zorgplichten zijn in de Wft geregeld. Maar daar is iets geks mee. Volgens de Wft gelden de zorgplichteisen niet voor ‘grote risico’s’. Daar zit dan de gedachte achter dat bij ‘grote risico’s’ ook aan de andere kant van de tafel wel een deskundige zal zitten. Een groot bedrijf behoeft minder bescherming dan een particuliere klant, een zzp’er of een mkbbedrijf. Maar het gekke is dat de Wft ook definieert wat als ‘grote risico’s’ wordt beschouwd en dat dan blijkt dat sommige grote risico’s daar helemaal niet onder vallen en sommige kleine (ook particuliere) risico’s juist wel.

Dat een brand-of aansprakelijkheidsverzekering voor een bedrijf met meer dan 250 man personeel en met een omzet van meer 13 miljoen onder de Wft-definitie van grote risico’s valt, begrijp ik. Waarom een ziekteverzuim-, een WGA-ERD of een pensioenverzekering er niet onder valt, begrijp ik niet. Ook daarvoor mag je bij echt grote bedrijven toch de nodige deskundigheid aan de andere kant van de tafel verwachten.

Kiteboard

Dat vervolgens een kredietverzekering van een klein bedrijfje weer wel als ‘groot risico’ wordt gezien, snap ik niet. En ik snap al helemaal niet dat de verzekering van een kiteboard of een pleziervaartuig van een particuliere consument ook tot de ‘grote risico’s’ wordt gerekend. Heeft zo’n klein bedrijfje of zo’n particuliere consument voor dat soort risico’s niet evenveel bescherming nodig als voor hun (pakweg) autoverzekering?

‘U blijft gewoon goed zorgen voor de klant. Met of zonder Wftzorgplicht’

Maar wat ik nog het meest vreemd vind, is het volgende. Als de wetgever er van uitgaat dat bij grote bedrijven voor een aantal verzekeringssoorten voldoende deskundigheid aanwezig is: waarom eist de Wft dan dat de verzekeringsadviseur die met zo’n bedrijf rond de tafel zit een Wft-diploma heeft? Juist als je veronderstelt dat bij zo’n bedrijf voldoende deskundigheid zit om alle zorgplichtregels niet van toepassing te verklaren, mag je toch óók aan-nemen dat zo’n bedrijf verstandig genoeg is om met enige zorg de gewenste adviseur te kiezen (al dan niet na een tenderproces).

Gelukkig hoeft u zich van dit alles niet al te veel aan te trekken: u blijft ge woon goed zorgen voor de klant. Met of zonder Wft-zorgplicht.

Dik van Velzen is programmamanager bij Nibe-SVV en hoofdredacteur van de Beursbengel

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
XpertDesk: PE-waardige kennissessies

XpertDesk: PE-waardige kennissessies

CareerGuide en Reinier Roosen zijn een nieuw platform gestart binnen de financiële sector: XpertDesk. Het nieuwe bedrijf staat voor "het verbinden van mensen...

Wijziging recht op premie-incasso: onwenselijk geachte sturing effectief voorkomen?

Wijziging recht op premie-incasso: onwenselijk geachte sturing effectief voorkomen?

"Omdat de nieuwe regeling niet verhindert dat bemiddelaars en verzekeraars onderling mogen afspreken wie de premie-incasso verzorgt, is het de vraag of de ‘onwenselijk...

Verbond en Nibe-SVV ontwikkelen samen opleidingsprogramma's

Verbond en Nibe-SVV ontwikkelen samen opleidingsprogramma's

Het Verbond van Verzekeraars en Nibe-SVV Opleidingen formaliseren hun samenwerking op het gebied van opleidingsprogramma’s voor verzekeraars. Partijen gaan...

Tempo-Team en Lindenhaeghe bouwen aan nieuwe generatie financieel adviseurs

Tempo-Team en Lindenhaeghe bouwen aan nieuwe generatie financieel adviseurs

Tempo-Team en Lindenhaeghe leiden samen een nieuwe generatie financieel adviseurs op. Ewald Bary, commercieel directeur van Lindenhaeghe: “In de adviesmarkt...

Nibe-SVV biedt weer losse examens aan

Nibe-SVV biedt weer losse examens aan

Nibe-SVV biedt voor een aantal vakdiploma’s weer losse examens aan. Naar eigen zeggen wordt hiermee tegemoet gekomen aan een vraag vanuit de markt. Het los...

Vrijstelling Wft ingeperkt

Vrijstelling Wft ingeperkt

De Wft-vrijstellingen worden ingeperkt. Dat blijkt uit de concept-regeling Implementatie richtlijn verzekeringsdistributie, die door minister Hoekstra ter consultatie...