Accountants willen kostprijsmodel niet controleren

NBA (logo)

De Nederlandse Beroepsorgansatie van Accountants (NBA) wil bij het kostprijsmodel van rechtstreekse werkende aanbieders alleen een oordeel met beperking afgeven. Zo'n oordeel is meer gebaseerd op onderzoek dan keiharde controle.

In het kader van het level playing field met adviseurs dienen rechtstreeks werkende partijen de consument advies- en distributiekosten te tonen. De Bgfo-wetgeving verplicht de laatste groep de kosten te laten controleren door een accountant. De NBA geeft te kennen dat hooguit sprake kan zijn van onderzoek. De organisatie heeft in een notitie een model assurance-rapport opgenomen waarin consequent wordt gesproken van onderzoek. Het rapport leidt tot een oordeel met beperking. De NBA schrijft tijdens overleg met de minister van Financiën en stakeholders uiteengezet te hebben "dat het onderzoeksobject uiteenvalt in informatiue waarover een zekere mate van assurance is te geven, bijvoorbeeld het kostprijsmodel als zodanig, en informatie waarover de consument zich geen of slechts in beperkte mate een oordeel kan vormen. Wij hebben toegelicht dat het daarom de facto bezwaarlijk is om een redelijke mate van assurance te verstrekken bij het kostprijsmodel en de kostenallocatie als geheel, omdat daarin niet-toetsbare veronderstellingen hun weerslag kunnen vinden. Wij hebben daarom voorgesteld de nadruk van het onderzoek te leggen op de juiste toepassing van het kostprijsmodel, de rekenkundige juistheid en de allocatie van kosten aan producten, waarbij niet-toetsbare veronderstellingen als premisse worden beschouwd". Volgens de NBA heeft Financiën bevestigd dat "het woord controleren in het besluit (Bgfo) niet in de enge vaktechnische betekenis van accountants is gebruikt en dat hiervoor ook onderzoeken mag worden gelezen". De opstelling van de NBA bevestigt de kritiek vooraf op de door Financiën bedachte accountantscontrole van het kostprijsmodel, namelijk dat controleren geen haalbare kaart zou blijken.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Jeffrey Leichel - 22 juli 2013

En zo zijn we weer terug bij af. En wie wordt er beter van...... juist, de aanbieders die ook zelf verkopen. Het zijn dit soort momenten dat ik dan naar de AFM kijk en denk, zouden ze het durven of horen ze er gewoon bij? Als je iets echt wilt dan gebeurt het ook.......

Arjan Lubbe - 22 juli 2013

Ik ben het niet met je eens Jurjen. Je zou dan net zo goed kunnen stellen dat we de wokerpolisaffaire het beste kunnen laten zitten omdat de kostenstructuren allemaal wat doorzichtig zijn. Risico's inschatten is het werk van banken en verzekeraars. Daar hoort een gedegen onderzoek naar kosten bij. Banken weten uitstekend wat een advies kost. De vraag is alleen of ze er eerlijk over willen zijn. Voorwaarde voor een provisieverbod was een LPF. Nu het provisieverbod een feit is zou het een bijzonder teken van zwakte zijn hier genoegen mee te nemen. Uiteraard ben ik het eens dat je uit moet gaan van je eigen sterkte. Maar daar hoort wijzen op de zwaktes van anderen bij. Zolang ''je tegenstander'' die zwaktes in nevelen hult, is het lastiger je te onderscheiden en je sterktes te benadrukken. Een LPF dus svp!

Jurjen Oosterbaan Martinius - 22 juli 2013

Wat ons dus brengt tot de conclusie dat het level playing field wel erg schuin afloopt. Maar ja dat schreven we al begin 2012: http://www.deno.nl/nieuwsbrieven/actueel/196-geen-level-playing-field-rondom-provisieverbod Het level playing fiels was er niet, is er niet en komt er niet. Met sommige waarheden kun je beter mee leren leven. Uitgaan van eigen kracht lijkt meer kans op succes te bieden dan veel energie steken om de wetgever te dwingen om de concurrent het leven moeilijker te maken.

Lees meer over
Met de blik van de accountant…

Met de blik van de accountant…

Als zoon van een mkb-ondernemer in de meubelbranche, ben ik letterlijk opgegroeid tussen de meubels. Mijn ouders hadden een meubelzaak middenin Sneek en wij woonden...

Forse boetes AFM voor grote accountants

Forse boetes AFM voor grote accountants

De AFM heeft forse boetes opgelegd aan de vier grote accountantsorganisaties voor het niet naleven van de zorgplicht. Het gaat om een boete van 1.810.000 euro voor...

Aanbieders maken redelijke start met kostprijsmodel

Aanbieders maken redelijke start met kostprijsmodel

Banken en verzekeraars hebben in 2013 "een redelijke start" gemaakt met het zogenoemde kostprijsmodel, dat ze gebruiken om de advies- en distributiekosten...

Afm: niet alle aanbieders leven provisieverbod correct na

Afm: niet alle aanbieders leven provisieverbod correct na

De AFM heeft banken en verzekeraars geïnformeerd over de uitkomsten van een informatieverzoek over de naleving van het provisieverbod. De toezichthouders gaat...

De jong: "financieel advies is vak apart"

De jong: "financieel advies is vak apart"

Onderzoeker Fred de Jong raadt accountants aan, in zijn eerste column op www.accountantvandetoekomst.com, samenwerking met financieel adviseurs te zoeken als ze...

AFM behoudt geloof in kostprijsmodel

AFM behoudt geloof in kostprijsmodel

De AFM behoudt het geloof in het kostprijsmodel, ondanks de stellingname van accountants dat controleren lastig is. De toezichthouder: "De controle van de externe...