"Afm maakt zich onnodig zorgen over lage hypotheekrente"

Nico Stolwijk

Vereniging Eigen Huis deelt de zorg van de AFM over de lage hypotheekrente niet.

De toezichthouder vreest dat woningkopers een te hoge hypotheek krijgen door de lage rente. Nico Stolwijk, manager Belangenbehartiging bij VEH reageert: "Op dit moment zien wij geen grote risico’s. De regels voor hypotheekverstrekking zijn flink aangescherpt sinds de jongste crisis. Banken geven nu bijvoorbeeld veel minder hypotheek op een bepaald inkomen dan in 2008. En hoewel de hypotheekrente nu rond de 2,5 procent schommelt, krijg je de hypotheek bij korte rentevaste periodes alleen als je de maandlasten ook kunt dragen bij een rentestand van 5 procent. Wanneer een klant zijn rente tien jaar of langer vastzet, gaat de bank bij berekening van de maximale hypotheek wél uit van de actuele rente. Dan is het risico kleiner, omdat de klant tegen die tijd al veel heeft afgelost. Dat moet namelijk sinds 2013 bij alle nieuwe hypotheken. (...) Voor de crisis kon je in Nederland rustig 110 procent van de woningwaarde aan hypotheek krijgen. Dat is stapsgewijs verlaagd naar 102 procent dit jaar. Deze grens daalt elk jaar een procent, tot 100 procent in 2018. Dat is laag genoeg. Aangezien een woningkoper ook circa zes procent van de koopsom aan kosten koper moet betalen, heeft hij spaargeld nodig."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Patrick Betman - 22 februari 2016

De opmerking dat de klant na 10 jaar al een flink deel heeft afgelost is natuurlijk geen argument: de annuïteit zal, bij een gestegen rente, alleen maar hoger worden. De nieuwe annuïteit zal worden berekend op de resterende termijn van 240 maanden. Qua risico voor de bank heeft Nico gelijk, maar op het gebeid van de maandlasten niet. Als klant voor echte zekerheid gaat is een advies voor een 30 jaarsrente een optie, dan heb je deze problemen uiteraard niet meer.

Lees meer over
Wanneer gaan we de hypotheekrente weer korter vastzetten?

Wanneer gaan we de hypotheekrente weer korter vastzetten?

Wanneer gaan we de hypotheekrente weer korter vastzetten? Die vraagt stelt De Hypotheekshop. De adviesketen: "Door de lage rentestand zijn veel consumenten de hypotheekrente...

AFM focust op keuzebegeleiding bij pensioenen

AFM focust op keuzebegeleiding bij pensioenen

"Eén op de drie Nederlanders is ontevreden over hun pensioenfonds. En wat ik nog zorgwekkender vind: veel mensen bouwen minder pensioen op dan verwacht. Zij...

Gemiddelde hypotheekrente gezakt naar 2,4 procent

Gemiddelde hypotheekrente gezakt naar 2,4 procent

Hoewel de hypotheekrente al drie jaar historisch laag is te noemen, is deze in 2018 toch echt het allerlaagst. Dat blijkt volgens De Hypotheekshop uit de gemiddelde...

Bijdrage adviseurs aan toezichtskosten omlaag

Bijdrage adviseurs aan toezichtskosten omlaag

Adviseurs en bemiddelaars gaan procentueel inderdaad minder bijdragen aan de kosten van het toezicht. Een door minister Hoekstra aan de Kamer gezonden uitwerking...

AFM onderzoekt vergoedingen aan het intermediair

AFM onderzoekt vergoedingen aan het intermediair

De AFM gaat in overleg met marktpartijen over de toelaatbaarheid van bepaalde vergoedingen van verzekeraars aan het intermediair, zo blijkt uit het jaarlijkse Dashboard-onderzoek...

AFM-boete van 50.000 euro voor Miscanthus

AFM-boete van 50.000 euro voor Miscanthus

De AFM heeft Miscanthus Green Power (dat per 1 augustus 2018 is omgedoopt tot Pecunia Assetmanagement) een last onder dwangsom opgelegd van 50.000 euro. Dit omdat...