"Afm maakt zich onnodig zorgen over lage hypotheekrente"

Nico Stolwijk

Vereniging Eigen Huis deelt de zorg van de AFM over de lage hypotheekrente niet.

De toezichthouder vreest dat woningkopers een te hoge hypotheek krijgen door de lage rente. Nico Stolwijk, manager Belangenbehartiging bij VEH reageert: "Op dit moment zien wij geen grote risico’s. De regels voor hypotheekverstrekking zijn flink aangescherpt sinds de jongste crisis. Banken geven nu bijvoorbeeld veel minder hypotheek op een bepaald inkomen dan in 2008. En hoewel de hypotheekrente nu rond de 2,5 procent schommelt, krijg je de hypotheek bij korte rentevaste periodes alleen als je de maandlasten ook kunt dragen bij een rentestand van 5 procent. Wanneer een klant zijn rente tien jaar of langer vastzet, gaat de bank bij berekening van de maximale hypotheek wél uit van de actuele rente. Dan is het risico kleiner, omdat de klant tegen die tijd al veel heeft afgelost. Dat moet namelijk sinds 2013 bij alle nieuwe hypotheken. (...) Voor de crisis kon je in Nederland rustig 110 procent van de woningwaarde aan hypotheek krijgen. Dat is stapsgewijs verlaagd naar 102 procent dit jaar. Deze grens daalt elk jaar een procent, tot 100 procent in 2018. Dat is laag genoeg. Aangezien een woningkoper ook circa zes procent van de koopsom aan kosten koper moet betalen, heeft hij spaargeld nodig."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Patrick Betman - 22 februari 2016

De opmerking dat de klant na 10 jaar al een flink deel heeft afgelost is natuurlijk geen argument: de annuïteit zal, bij een gestegen rente, alleen maar hoger worden. De nieuwe annuïteit zal worden berekend op de resterende termijn van 240 maanden. Qua risico voor de bank heeft Nico gelijk, maar op het gebeid van de maandlasten niet. Als klant voor echte zekerheid gaat is een advies voor een 30 jaarsrente een optie, dan heb je deze problemen uiteraard niet meer.

Lees meer over
Huiseigenaar wil niet dat bank belt over aflossingsvrije hypotheek

Huiseigenaar wil niet dat bank belt over aflossingsvrije hypotheek

Hoewel een op de vier huiseigenaren heeft overwogen om hun lening om te zetten naar een annuïteitenhypotheek, zagen zij daarbij belemmeringen. Vooral de hoge...

"Hypotheekadviseurs en makelaars schieten tekort bij energieadvies"

"Hypotheekadviseurs en makelaars schieten tekort bij energieadvies"

Slechts 20 procent van de makelaars en hypotheekadviseurs adviseert klanten over energiebesparing en verduurzaming. Dat concludeert Vereniging Eigen Huis op basis...

VEH: NHG-premie moet omlaag

VEH: NHG-premie moet omlaag

De premie voor een hypotheek met NHG moet met ingang van 1 januari 2018 fors omlaag, vindt Vereniging Eigen Huis. VEH stelt dat sinds 2013 de koper bij het afsluiten...

"Erfpachtvoorstel Utrecht moet beter"

"Erfpachtvoorstel Utrecht moet beter"

De regeling die de gemeente Utrecht voorstelt om erfpacht eeuwigdurend te kunnen afkopen pakt te duur uit, vindt Vereniging Eigen Huis. De vereniging pleit in een...

Onderzoek Eigen huis: adviseur niet te vertrouwen

Onderzoek Eigen huis: adviseur niet te vertrouwen

Volgens imago-onderzoek van Vereniging Eigen Huis heeft niet meer dan 8 procent van de huizenbezitters en -kopers vertrouwen in hypotheekadviseurs. Daartegenover...

Online hypotheek berekenen vaak onbetrouwbaar voor 55+

Online hypotheek berekenen vaak onbetrouwbaar voor 55+

Veel websites van banken, verzekeraars en hypotheekketens zitten er bij het berekenen van de maximale hypotheek voor 55-plussers vaak tienduizenden euro’s...