Bedienen smartphone in autohouder tijdens rijden is niet toegestaan

Rechtershamer

Onder het begrip vasthouden moet ook worden verstaan het met een hand bedienen van een telefoon terwijl deze geplaatst is in een telefoonhouder die bevestigd is op het dashboard. Dat oordeelt de Rechtbank Noord-Nederland.

De kantonrechter is van oordeel dat "betrokkene tijdens het bedienen van de telefoon, ook wanneer deze in een telefoonhouder is geplaatst, gedurende enige tijd slechts met één hand de noodzakelijke verkeershandelingen kan verrichten. Dat brengt mee dat het met de andere hand bedienen van de telefoon, waarbij niet uitgesloten is dat betrokkene bijvoorbeeld appberichten beantwoordt, danwel de sociale media aan het volgen is, betrokkene afleidt van de verkeerssituatie, maar ook dat betrokkene fysiek te veel betrokken is bij het bedienen van zijn telefoon. Hij is daardoor minder goed in staat de benodigde verkeershandelingen te verrichten. Uit de Nota van Toelichting bij het Besluit van 4 februari 2002 tot wijziging van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 (verbod handmatig telefoneren) blijkt dat juist door deze combinatie van factoren een niet te veronachtzamen risico voor de verkeersveiligheid ontstaat en is om deze reden het verbod ingevoerd.
Naar het oordeel van de kantonrechter zal, gelet op het voorgaande, onder het begrip vasthouden ook moeten worden verstaan het met een hand bedienen van een telefoon terwijl deze geplaatst is in een telefoonhouder die bevestigd is op het dashboard. Voor de kantonrechter staat hiermee vast dat betrokkene de hem verweten verboden gedraging heeft verricht en dat aan betrokkene op terechte gronden een sanctie (239 euro, red.) is opgelegd.

Lees meer over

Reacties

Berend Tooms 9 augustus 2017

Terecht hoor, appen achter het stuur is levensgevaarlijk, €239,- mag van mij 1239,- zijn, maar hoe zit het met alle andere "bezigheden" in de auto? In nieuwe (en wat duurdere) auto's zit tegenwoordig een grote knop in de console waarmee je nog net geen bloemen of koffie kunt bestellen (of inmiddels wel?), maar verder vrijwel alles. Je scrolt door weet ik hoeveel menu's die voorbijkomen, waaronder natuurlijk ook die van de telefoon, op een soort Ipad die op een prominente plaats in het dashboard zit. Nou.... als dat niet afleidt, wat dan wel? Mag dat wel of moeten we in het vervolg ook van die enorm grote knop afblijven? Wat zegt de rechter (de wet) over drinken, eten of, veel erger nog, roken achter het stuur? Roken is immers dodelijk, zeker achter het stuur, maar wel gewoon toegestaan?

Vvn: "smartphonegebruik in auto harder afstraffen"

Vvn: "smartphonegebruik in auto harder afstraffen"

Veilig Verkeer Nederland (VVN) wil dat in de wet nadrukkelijk wordt vastgelegd dat smartphonegebruik tijdens het rijden geldt als roekeloos rijgedrag. VVN dringt...

Rammeltje komt verzekeraar duur te staan

Rammeltje komt verzekeraar duur te staan

Verzekeraar ACE heeft een strop aan een rammelend geluid in een iPhone 6. Een consument met een ACE Toestelverzekering klopte aan bij de verzekeraar wegens een rammelend...

Barst in smartphone niet meer zomaar gedekt

Barst in smartphone niet meer zomaar gedekt

Het is moeilijker geworden om een barst in het scherm van de smartphone vergoed te krijgen op een allrisk inboedelverzekering, concludeert SevenEight op basis van...

Asr Rij Veilig app nu beschikbaar voor alle weggebruikers

Asr Rij Veilig app nu beschikbaar voor alle weggebruikers

De Rij Veilig app van a.s.r. is vernieuwd en gebruiksvriendelijker gemaakt en is nu behalve door automobilisten ook te gebruiken door alle andere weggebruikers....

Kwart jongeren gebruikt smartphone achter stuur

Kwart jongeren gebruikt smartphone achter stuur

Twintig procent van de 65-plussers parkeert fout, 25 procent van de jongeren gebruikt smartphone achter het stuur, zo blijkt uit onderzoek van de ANWB.. Volgens...

Helft jongeren pakt smartphone in auto uit gewoonte

Helft jongeren pakt smartphone in auto uit gewoonte

Bijna de helft van de bestuurders tussen de 17 en 34 jaar pakt uit gewoonte de smartphone tijdens het autorijden. Dit blijkt uit het onderzoek ‘Smartphonegebruik...