Bestuurlijke boete voor \'medepleger\'

AFM BOETE

De AFM heeft een bestuurlijke boete van 30.000 euro opgelegd aan Sandra Raghoe. Zij was als medepleger van feitelijke leidinggever Mart van der Velde verantwoordelijk voor verboden colportage door Clever Life BV. Het is de eerste keer dat de AFM een persoon beboet als medepleger.

Eerder dit jaar jaar kreeg Clever Life zelf ook een boete opgelegd. Ten tijde van de overtreding was Clever Life een financieel dienstverlener die bemiddelde in consumptief krediet, hypothecair krediet en levens- en schadeverzekeringen. Het bedrijf benaderde consumenten met een bestaand krediet telefonisch met de vraag of zij geïnteresseerd waren in een verlaging van de maandlasten. Een kleine 600 consumenten werden thuis bezocht. In vijf dossiers die door de AFM werden onderzocht, was sprake van ondertekening van een kredietovereenkomst bij de consument thuis.Deze vorm van colportage is verboden, omdat de consument tijdens een persoonlijk bezoek mogelijk onvoorbereid over een aankoop moet beslissen. De consument kan onder druk worden gezet of worden overrompeld tot het afsluiten van een kredietovereenkomst. De Colportagewet beoogt consumenten hiertegen te beschermen.

Sandra Raghoe werkte bij Clever Life van september 2009 tot september 2010. Zij heeft een nieuw kantoor van Clever Life in Spijkenisse opgezet, specifiek om te adviseren en bemiddelen in consumptief krediet. Ze stuurde de werknemers op dit kantoor aan, was het aanspreekpunt en was verantwoordelijk voor onder meer het opstellen van het belscript. Ze had een groot aandeel in het succes van het kantoor. Door haar ervaring in kredietbemiddeling en haar netwerk heeft Raghoe het kantoor in Spijkenisse winstgevend gemaakt. Ze heeft daarbij nauw en bewust samengewerkt met Mart van der Velde bij het feitelijk leidinggeven aan de overtreding van artikel 6 van de Colportagewet. Hierdoor kan ze volgens de AFM worden aangemerkt als medepleger.

De maximale boete voor overtreding van artikel 6 van de Colportagewet bedroeg ten tijde van de overtreding 74.000 euro. Bij het vaststellen van de boete heeft de AFM rekening gehouden met de ernst van de overtreding, de verwijtbaarheid en de draagkracht.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Debeurs - 17 december 2012

Okee dit mag niet... en dan kan je een boete verwachten, maar wat ik veel spannender vind; is de consument een oor aan genaaid / benadeeld / gewoerkerprovisiet?

Pollo - 17 december 2012

@Debeurs STEL ( het zal wel niet,maar stel) dat de medewerkers keurig nette voorstellen voor laagrentende leningkjes hebben gedaan, als alternatief voor dure verzendhuiskredieten, de hoge tarieven van algemene banken etc. en geen excessief tarief voor "verzekeringsadviezen" hebben gerekend vindt u de boete dan onterecht? Of in elk geval te hoog? Het verbieden van huisbezoek speelt de algemene banken natuurlijk duchtig in de kaart. Aan de andere kant in onze regio zijn boefjes actief die ik graag van de markt zie verdwijnen, als dat op deze manier kan dan moet het maar zo.. Zelf zou ik meer voelen voor een verbod op telefonische colportage voor financiële producten. Van woekerpolis tot aandelenlease tot rommelhypotheekoversluiting , bijna alle puindossiers die ik nu regelmatig aan het ruimen ben zijn begonnen met het ongevraagd telefonisch benaderen van consumenten. Bijna alle adviseurs bezoeken relaties thuis met het oogmerk producten te adviseren/sluiten/verkopen/aansmeren. Ik heb zelf nog nooit meegemaakt dat een consument zich onder druk gezet voelde omdat ik 'm thuisbezocht. Integendeel druk bezette mensen met jonge kinderen stellen het nogal op prijs dat je langskomt buiten kantoortijden, ook met de papieren voor een consumptief krediet..

verwonderd - 17 december 2012

en wat gaan we nu doen aan kledingbeurzen en tupperwareparties bij de mensen thuis? Of wat te doen met tv reclame, die zo maar bij de mensen thuis binnenkomt? of het (helpen) afsluiten van internetpolissen, gebeurt toch ook allemaal in dat verboden, strafbare gebied? Als we nu helemaal niks meer verkopen of afsluiten, kan er ook niks meer fout gaan toch? Is dat wat de AFM bedoelt?

Pollo - 16 december 2012

Ik vind het een hoop geld voor de overtreding thuis bezoeken van klanten. Op het flinterdunne verhaal dat de consument mogelijk onvoorbereid wordt geprest tot het tekenen van een overeenkomst. Alsof de handige jongens geen druk weten uit te oefenen bij een bezoek aan hun kantoor. Ik denk dat de consument thuis nog sneller een gesprek beëindigt, hij is dan in elk geval op bekend terrein. Kent u Pieter Winsemius nog: "Speel nooit een uitwedstrijd." In dit geval wordt de uitwedstrijd verboden, en zelfs zeer fors beboet.

Leo Tol (Uwgeldwinkel.nl) - 14 december 2012

Boven in google: "Informatie leerbedrijf mijn.ecabo.nl/zoeken/Leerbedrijf/Index/9778356 Contactpersoon. Naam: Mw. S. (Sandra) Raghoe; Email: xxxxxxx@cleverlife.nl; Telefoon: 0181-xxxxxx. Praktijkopleider. Naam: Mw. S. (Sandra) Raghoe; Email: ..." In 2010 blijkbaar een leerbedrijf, in 2012 door de bagger gesleurd door de AFM, het zijn rare tijden waar we in leven.

Lees meer over
AFM consulteert herziene beleidsregel informatieverstrekking

AFM consulteert herziene beleidsregel informatieverstrekking

De AFM consulteert de aanpassing van de beleidsregel Informatieverstrekking. De aanleiding hiervoor zijn nieuwe interpretaties van een aantal wettelijke normen en...

AFM focust op top 10-risico's financiële sector

AFM focust op top 10-risico's financiële sector

De AFM focust zich in 2018 in het toezicht op de top 10-risico's in de financiële sector. "Bestaande problemen willen we oplossen en nieuwe risico’s...

Wat betekent (robo-)advies voor het toezicht?

Wat betekent (robo-)advies voor het toezicht?

"Innovatieve producten en diensten brengen kansen met zich mee, zoals het stimuleren van veilig gedrag en meer toegankelijk (robo)advies. De ontwikkelingen moeten...

AFM: uitspraak rechter leidt tot minder effectief toezicht

AFM: uitspraak rechter leidt tot minder effectief toezicht

De AFM gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de bestuursrechter van 20 december 2017, om meer duiding te krijgen over de interpretatie van de zorgplicht. Volgens...

Raaijmakers weg bij AFM

Raaijmakers weg bij AFM

Karina Raaijmakers vertrekt bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Ze begint op 1 april als directeur Toezicht en Handhaving van de Nederlandse Zorgautoriteit...

Adviseurs gaan minder bijdragen aan toezichtskosten

Adviseurs gaan minder bijdragen aan toezichtskosten

Adviseurs en bemiddelaars gaan minder bijdragen aan de kosten van het doorlopende AFM-toezicht. Droegen zij tot nu toe 21,2 procent van de totale kosten bij, dit...