Dnb: fiscale prikkels lenen en sparen afbouwen

Job Swank

Nederlandse huishoudens sparen te veel én lenen te veel. Volgens DNB komt dit onder meer door de fiscale prikkels op het gebied van pensioen en de eigen woning. "Een integraal beleid met minder verstorende fiscale prikkels kan zowel huishoudens zelf als de economie als geheel ten goede komen", meent DNB-directeur Job Swank.

In een Occasional Study formuleert DNB een aantal ideeën om het maximale sparen én het maximale lenen van Nederlandse huishoudens te verminderen en onevenwichtigheden tussen de generaties rechter te trekken. "De ideeën moeten wel in samenhang met elkaar worden gezien", zegt Swank in een interview in NRC Handelsblad.

Zo dreigt de huidige verplichting tot volledige aflossing van de hypotheek te leiden tot nóg meer besparingen. Volgens DNB is het beter de aflossingsverplichting te verminderen maar aan de andere kant de fiscale aftrek van de hypotheekrente (sneller) af te bouwen. Het eigen huis wordt zo een ‘normaler’ bestanddeel van het vermogen en moet volgens Swank dan verhuizen naar box 3 bij de belastingaangifte. De ontwikkeling van een veel grotere vrije huursector dan nu moet het normaler maken om te huren in plaats van te kopen. Tegelijk wordt zo het ‘scheefwonen’ ook aangepakt.

 

Minder paternalisme

"Het paternalisme op pensioengebied kan minder”, zegt Swank. De verplichting tot pensioensparen zou kunnen afnemen met de hoogte van het inkomen. "Wie meer dan 60.000 euro per jaar verdient, moet in staat zijn, en worden gesteld, om zelf te bepalen hoeveel er wordt weggezet voor de oude dag.”

Volgens Swank kan dit samengaan met afschaffing van de ‘doorsneepremie’ op pensioenen. Nu betaalt iedereen dezelfde premie, terwijl jongere generaties bij aanvang veel minder pensioenrechten opbouwen dan oudere. Dat is niet alleen goed voor de dertigers in de knel. "Als je de doorsneepremie ‘actuarieel fair’ maakt”, aldus Swank, "dan zou een starter op de arbeidsmarkt veel minder premie betalen. Dat is goed voor de economie, omdat er door deze groep meer besteed wordt."

Lees meer over

Reacties

Albert van der Poll 23 februari 2015

Hebben we niet al meteen betoogd dat het invoeren van een 100% aflossing en de verplichte annuïteitenhypotheek tot gevolg heeft dat de uitgaven aan de hypotheek over dertig jaar met 1/2 ton netto stijgen, voor een na 2013 starter? En dat dat nogal invloed gaat hebben op de koopkracht van de eigen woning bezitter? Hebben we niet uitgelegd dat de hoogste woonlasten dan in het "spitsuur van het leven" vallen tijdens de periode van studerende kinderen? Hebben we niet uitgelegd dat het blokkeren van woningaankoop leidt tot een grote tweedeling in de maatschappij op termijn? Al die 50-55 plussers zonder woonlasten, die wel eerder minder kunnen gaan werken tegenover degenen die dertig jaar geleden (NU!) niet mochten of konden kopen, en dus maar 5/600 euro huur moesten betalen en over 30 jaar 1.200 in de maand wegbrengen? Het huidige systeem bestaat ook al weer ruim twee jaar, dus de hoogste tijd voor de zoveelste beleidswijziging. Het huidige beleid had als enig doel het verminderen van de voordleen van renteaftrek, en de oren laten hangen naar Brussel/IMF over onze theoretisch zo vreselijk hoge hypotheekschuld. Benieuwd wat ik over drie jaar in de PE sessie moet leren, vanaf 2016 woning en hypotheek box 3, met renteaftrek 25 jaar 25%?

Sparen minder populair

Sparen minder populair

Nederlanders spaarden het afgelopen jaar heel wat minder fanatiek dan in 2016. De netto inleg bedroeg vorig jaar 300 miljoen euro, dat was in 2016 nog 2 miljard...

Scheringa wil DNB onder ede verhoren

Scheringa wil DNB onder ede verhoren

Dirk Scheringa geeft zich niet gewonnen. Drie jaar lang is hij met een advocatenteam bezig geweest met het verzamelen van alle feiten rond het faillissement van...

DNB: markt motor WA-verzekeringen verder verslechterd

DNB: markt motor WA-verzekeringen verder verslechterd

De resultaten op motor WA-verzekeringen zijn nog verder verslechterd, zo blijkt uit de jaarlijkse uitvraag onder verzekeraars van DNB.  Ondanks pogingen van...

"Verlaag rentes aflossingsvrije hypotheken"

"Verlaag rentes aflossingsvrije hypotheken"

DNB-president Klaas Knot kocht in 2013 een huis voor 947.500 euro en sloot er een hypotheek voor af van 1,2 miljoen euro, terwijl het de regel was dat banken niet...

DNB-dwangsom van 50.000 euro voor adviseur Van der Leij

DNB-dwangsom van 50.000 euro voor adviseur Van der Leij

DNB heeft een last onder dwangsom opgelegd van 50.000 euro aan Govert van der Leij. Van der Leij is eerder ook door de AFM al op de vingers getikt. Van der Leij...

Financiën moet beter en vaker toezicht houden op DNB

Financiën moet beter en vaker toezicht houden op DNB

De Algemene Rekenkamer vindt dat de minister van Financiën vaker en beter toezicht moet houden op DNB als toezichthouder van banken. De Rekenkamer: "Aan de...