Duurzaamheid niet top-of-mind bij woningbezitters

Zonnepanelen via Pixabay

Verduurzaming van de woning is geen prioriteit voor huiseigenaren, aldus het ING Woonbericht. Zo heeft 45 procent geen idee welk energielabel zijn woning heeft. Vooral bewoners van minder energiezuinige woningen weten dat niet of overschatten hun label. Slechts 11 procent denkt een onzuinige woning te hebben (energielabel D of lager), terwijl dit in werkelijkheid 44 procent van de woningen betreft. Wim Flikweert, Manager Wonen ING: “We zien dat de echte winst, zowel financieel als voor het milieu, in de minder energiezuinige woningen zit. Juist die categorie woningbezitters lijkt zich minder bewust van de voordelen van verduurzaming.”

De helft van de woningbezitters voelt verduurzaming als een eigen verantwoordelijkheid, druk van buitenaf door bijvoorbeeld de overheid of hypotheekverstrekker wordt niet op prijs gesteld. Uit het onderzoek blijkt verder dat slechts 10 procent van de bewoners van plan is om op korte termijn actie te ondernemen. Zelfs als er voldoende spaargeld beschikbaar is, wordt er nauwelijks geïnvesteerd in energiebesparende maatregelen. Flikweert: “De behoefte aan financiering is beperkt. Van de woningbezitters zegt 58 procent voldoende spaargeld te hebben voor verduurzaming of niet te willen lenen voor dit doel. We moeten dus veel meer doen aan bewustwording en het benoemen van de voordelen van verduurzamen.”
 
Vertrouwen in woningmarkt stabiel
 
Het vertrouwen in de woningmarkt is in het derde kwartaal van 2018 stabiel gebleven. De WoonIndex komt met 107 punten op een even hoge score uit als vorig kwartaal. De in 2016 ingezette dalende trend is hiermee een halt toegeroepen. Wel vinden steeds meer woningbezitters en potentiële starters op de koopwoningmarkt het een ongunstig moment voor de aankoop van een woning. Ook zijn ze minder optimistisch over de eigen financiële situatie. De respondenten van het ING Woonbericht zijn juist positiever over de verwachting ten aanzien van de ontwikkeling van de huizenprijzen en de hypotheekrente. 
 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Online training 'dementie bij de bank'

Online training 'dementie bij de bank'

'Samen dementievriendelijk', een gezamenlijk initiatief van Alzheimer Nederland, PGGM en het ministerie van VWS, heeft de online training ‘dementie bij de...

"Kabinet, neem klimaatambities financiële sector serieus!"

"Kabinet, neem klimaatambities financiële sector serieus!"

"De financiële sector laat blijken dat het een groene en koolstofarme economie wil versnellen. Met het sturen op de klimaatimpact van de financieringen en...

ING blijft huisbankier Rijk

ING blijft huisbankier Rijk

Minister Hoekstra ziet geen reden te stoppen met ING als huisbankier van het Rijk. In antwoord op Kamervragen schrijft Hoekstra: "Een transactie ex artikel 74 van...

Financieel topman ING vertrekt

Financieel topman ING vertrekt

Financieel topman Koos Timmermans van ING stapt op. Zijn vertrek volgt op de schikking van ING met het Openbaar Ministerie, die voor veel maatschappelijke en politieke...

GroenLinks en PvdA willen ING niet langer als huisbankier overheid

GroenLinks en PvdA willen ING niet langer als huisbankier overheid

GroenLinks en PvdA willen onderzoeken of de overheid kan stoppen met ING als huisbankier. Bart Snels (GroenLinks): "We moeten ons echt afvragen of ING bij een...

Rood staan duurst bij ING en Rabobank

Rood staan duurst bij ING en Rabobank

De rentetarieven die banken hanteren voor klanten die rood staan, bedragen gemiddeld 9,96 procent, zo blijkt uit een analyse van Geldshop.nl. ING en Rabobank hanteren...