Europese hypotheekregels van kracht

Te Koop NIET MEER GEBRUIKEN

Met ingang van 14 juli is de Europese hypothekenrichtlijn (Mortgage Credit Directive) van kracht in Nederland. Volgens Financiën worden huizenkopers hiermee beter beschermd.

Zo moeten banken en andere hypotheekverstrekkers consumenten die een hypotheek willen een informatieblad geven dat er overal in de EU hetzelfde uitziet. Verder moeten hypotheekverstrekkers het jaarlijkse kostenpercentage bij de hypotheek melden. Consumenten kunnen hierdoor verschillende (ook buitenlandse) hypotheken beter vergelijken. De offerte onder voorwaarden verdwijnt. Als een hypotheekverstrekker na het verstrekken van het informatieblad (ESIS) een aanbod doet, is dat definitief en bindend. Het kan alleen nog in het voordeel van de consument worden gewijzigd. Die heeft veertien dagen bedenktijd bij het aanbod. Een bank mag nog steeds een vergoeding eisen voor het vervroegd aflossen van de hypotheek, maar die vergoeding mag niet hoger zijn dan het financiële nadeel dat de bank ondervindt door de vervroegde aflossing. Het gaat dan meestal om gemiste rentebetalingen; winstderving mag niet worden meegerekend.

 

Modelmatige taxatie

Ook wordt de modelmatige taxatie van de waarde van een huis vaker mogelijk. Een huizenkoper is dan waarschijnlijk minder kosten kwijt voor taxatie. De modelmatige taxatie houdt in dat bij het sluiten van de hypotheek de waarde van de woning wordt gebaseerd op de WOZ-waarde of een andere betrouwbare modelmatige taxatie. Enige voorwaarde hierbij is dat de hoogte van de hypotheek niet meer is dan 90 procent van de op die manier vastgestelde waarde van de woning.

 

Lang wetgevingstraject

Met de nieuwe hypotheekregels zet Nederland een in 2014 aangenomen Europese hypothekenrichtlijn om in eigen wetgeving. De richtlijn moet leiden tot een hoog en gelijkwaardig niveau van consumentenbescherming in de EU en tot een goed functionerende interne markt voor hypotheken met meer onderlinge concurrentie. Het wetgevingstraject heeft vrij lang geduurd. De Tweede en Eerste Kamer stemden al op 8 resp. 22 maart in met de voorstellen van minister Dijsselbloem van Financiën en minister Van der Steur van Justitie. Om hypotheekverstrekkers de tijd te geven zich voor te bereiden op de nieuwe regels, werd de invoering uitgesteld tot de zomer van 2016.

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Hypotheekregels maken 'verzilvering' onmogelijk

Hypotheekregels maken 'verzilvering' onmogelijk

Huiseigenaren met een (grotendeels) afgeloste hypotheek hebben weinig mogelijkheden ‘geld uit hun stenen’ te halen. "We weten dat er onder oudere...

Veh: nieuwe hypotheekregels hoogst verwarrend

Veh: nieuwe hypotheekregels hoogst verwarrend

Vereniging Eigen Huis is ontstemd over de blijvende onduidelijkheid en vraagt de minister om snel opheldering te geven. "Het is in het geheel niet duidelijk...

Versoepeling hypotheekregels stap dichterbij

Versoepeling hypotheekregels stap dichterbij

Volgens de Eerste Kamer is een versoepeling van de hypotheekregels wenselijk, zo meldt de NOS. Vanaf 1 januari moeten nieuwe huizenkopers meteen beginnen met het...

Veh wil uitstel nieuwe hypotheekregels

Veh wil uitstel nieuwe hypotheekregels

Vereniging Eigen Huis (VEH) pleit er voor om af te zien van de invoering van de verplichte annuïtaire aflossing per 1 januari 2013. "Uitstel met een jaar...