"Europese Hypothekenrichtlijn niet altijd verbetering"

Vereniging Eigen Huis (nieuw logo)

De Europese Hypothekenrichtlijn kan voor huiseigenaren op onderdelen juist nadelig uitpakken, stelt Vereniging Eigen Huis op haar website.

Nico Stolwijk, manager Belangenbehartiging bij VEH: "De richtlijn moet consumenten beter beschermen, maar de Nederlandse huiseigenaar wordt er amper beter van. Het kan op onderdelen juist nadelig uitpakken. Zo gaat de hypotheekrente mogelijk omhoog, omdat banken veel moeten veranderen in hun processen. Het baart de vereniging ook zorgen dat woningkopers zelfs voor kleine hypotheken een taxatierapport nodig hebben. Dit jaagt hen onnodig op kosten."

Vanaf 21 maart treedt de Europese Hypothekenrichtlijn in Nederland in werking. Dat heeft invloed op onder meer de hypotheekofferte en boeteberekening. VEH: "Wie begin maart een hypotheekofferte aanvraagt, kan al te maken krijgen met de nieuwe regels. In de nieuwe situatie mogen geldverstrekkers geen offerte onder voorbehoud meer uitbrengen. Hun aanbod is meteen bindend. Ze mogen de offerte pas uitbrengen als ze in het bezit zijn van alle benodigde stukken, zoals inkomensgegevens. Geldverstrekkers krijgen wel de mogelijkheid om al eerder een niet-bindende aanbiedingsbrief te geven, waarin bijvoorbeeld de hypotheekrente staat.

"Daarnaast komt er een andere boeteberekening bij vervroegde aflossing en oversluiten. Banken mogen vanaf 21 maart namelijk alleen nog de werkelijke kosten in rekening brengen. Nieuw is ook dat een huiseigenaar meer bescherming krijgt bij betalingsachterstand. En woningkopers moeten straks hun toekomstige woning altijd laten taxeren. Dat is nu meestal niet nodig bij hypotheken onder de 80 procent van de WOZ-waarde.

Verder moeten geldverstrekkers bij hun bindende offerte een standaard informatievel gaan geven: het European Standard Information Sheet (ESIS). Dat maakt internationale vergelijking mogelijk."

 

Lees meer over
VEH: NHG-premie moet omlaag

VEH: NHG-premie moet omlaag

De premie voor een hypotheek met NHG moet met ingang van 1 januari 2018 fors omlaag, vindt Vereniging Eigen Huis. VEH stelt dat sinds 2013 de koper bij het afsluiten...

"Erfpachtvoorstel Utrecht moet beter"

"Erfpachtvoorstel Utrecht moet beter"

De regeling die de gemeente Utrecht voorstelt om erfpacht eeuwigdurend te kunnen afkopen pakt te duur uit, vindt Vereniging Eigen Huis. De vereniging pleit in een...

Onderzoek Eigen huis: adviseur niet te vertrouwen

Onderzoek Eigen huis: adviseur niet te vertrouwen

Volgens imago-onderzoek van Vereniging Eigen Huis heeft niet meer dan 8 procent van de huizenbezitters en -kopers vertrouwen in hypotheekadviseurs. Daartegenover...

Online hypotheek berekenen vaak onbetrouwbaar voor 55+

Online hypotheek berekenen vaak onbetrouwbaar voor 55+

Veel websites van banken, verzekeraars en hypotheekketens zitten er bij het berekenen van de maximale hypotheek voor 55-plussers vaak tienduizenden euro’s...

"Spaar- en bankspaarhypotheken ook voor verbouwen"

"Spaar- en bankspaarhypotheken ook voor verbouwen"

Huizenbezitters moeten de uitkering van een kapitaalverzekering of bankspaarrekening kunnen gebruiken voor een verbouwing, vindt Vereniging Eigen Huis. De Vereniging...

Crisis had geen invloed op verhuispatronen doorstromers

Crisis had geen invloed op verhuispatronen doorstromers

De crisis beïnvloedde nauwelijks de verhuispatronen van doorstromers. Wel daalde in de crisisperiode het aantal doorstromers op de koopwoningmarkt scherp. Dat...