Garantiepolis niet zomaar opgeven

Marcel Proos

Volgens de AFM zijn er adviseurs die bij hersteladvies adviseren een beleggingsverzekering met garantie om te zetten naar een beleggingsfonds zonder garantie. De toezichthouder roept de klant op goed na te denken of hij in een beleggingsfonds wil.

 

AFM-woordvoerder Marcel Proos in zijn column op OverGeld.nl: "Een goede adviseur zorgt ervoor dat je een goede oplossing voor je woekerpolis krijgt. Hij kan je prima uitleggen in welk product je stapt en hij kan ervoor zorgen dat je niet van de regen in de drup belandt. Je schiet er bijvoorbeeld niets mee op als je je beleggingsverzekering met garantie inruilt voor een beleggingsfonds zonder garantie. De AFM ziet soms wel partijen die dergelijke producten aanbieden aan consumenten die een beleggingsverzekering hebben. Vraag je ook altijd af of je überhaupt wel in een beleggingsfonds wilt stappen. Als je belegt neem je tenslotte risico’s. Wil je dat wel? Of wil je eigenlijk meer zekerheid, en helemaal niet beleggen? Vraag altijd door. Wat doet het product dat wordt geadviseerd precies? Wat zijn de randvoorwaarden waaraan je moet voldoen, wat zijn de garanties? En welke risico’s neem je als je het product koopt? En vraag bedenktijd. Zo voorkom je – nog een keer - mogelijke teleurstellingen in de toekomst."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Adriaan Clemens - 9 oktober 2014

Veel van die garanties blijven steken op 1% a 1,5% netto rendement. En alleen op de einddatum, tussentijds geen enkele garantie. Het is dus vaak beter om te kiezen voor een Termijndeposito of vaak nog beter: Spaarhypotheek. Maar die oplossingsrichting ben ik in alle brieven van verzekeraars over hersteladvies nog niet tegengekomen. Ook tussenpersonen (niet alle!) bezondigen zich op een schandalige manier aan de hersteladviesomgeving van bijvoorbeeld ASR. Klik klik en klaar is het advies. Even EUR 350,- afrekenen, en de klant heeft de ene beleggingsverzekering ingewisseld voor de andere. Neutraal profiel, daar voldoet iedereen aan als je de vragen juist stelt, dus mixfonds en klaar. De klant komt er over en jaar of 10 wel achter dat hij opnieuw bedrogen is. En de AFM heeft nog geen onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de hersteladviezen.

Gerrie Wilts - 8 oktober 2014

ASR heeft mijn klanten, rechtstreeks benaderd met het voorstel om hun mixfonds met garantie om te zetten naar een mixfonds zonder garantie met een half procent minder kosten als lokker. Assurantie adviesbureau De Hoop Gerrie Wilts

Albert van der Poll - 8 oktober 2014

@ Gerrie, ik heb een aantal ouwe Waerdye's lopen (een jeugdzonde) met 100% restitutie, waar nu bij het nieuwe product de prognose nauwelijks hoger is dan de gegarandeerde restitutie. Deze relaties hebben van ons in 2007 ( ik was er vroeg bij) een advies gehad, in 2012 heb ik nogmaals de polishouders benaderd, voor een kosteloos advies. Nu worden zij met paniekverhalen gebeld door asr. Zonder enige schroom wordt meegedeeld dat het resultaat van beleggen ook nog wel eens beneden de 4% kan liggen. Dus : wéér een adviesgesprek bij de ongerust gemaakte klant Aegon spoort mij nu trouwens aan tot hersteladvies op spaarhypotheken, omdat zij vanuit de hybride productvorm kennelijk niet kunnen zien welke relaties daadwerkelijk beleggen en welke in het hypotheekrentefonds zitten. Als die ook gaan bellen hebben we er weer een hoop zinloos werk bij. Afgezien van de maatschappijperikelen: deze mededeling komt rijkelijk laat, ik meen dat Aegon al eens uitgebreid had geageerd tegen Brand New Day, die garantiepolissen oversloot naar hun bancaire oplossing.

Rob Goedhart - 8 oktober 2014

@Gerrie hebben ze daarbij ook duidelijk uitgelegd dat een garantie bieden (wat) meer geld kost (omdat de verzekeraar het garantierisico loopt) en ze daarom het fonds zonder garantie goedkoper konden aanbieden en hebben ze toen duidelijk de voor- en nadelen van (geen) garantie uitgelegd en hebben ze toen de klant een heldere keuze laten maken? Ik ben hier benieuwd naar omdat we vanuit Geldbelangen dit soort zaken aan het licht willen brengen.

Paul Schoo - 7 oktober 2014

Trek die lijn eens even door AFM. Er worden steeds meer collectieve pensioenregelingen aangeboden zonder enige vorm van garantie!!! Er wordt gewoon geen keuze neergelegd. Men moet mee in de verraderlijke lifecycle modellen. Eind van de cycle wordt er veel belegd in staatsleningen. Laten we daar als pensioenfondsen nou nog een heleboel op moeten afboeken (Zuid Europa). De AFM is verantwoordelijk voor het debacle wat gaat ontstaan. Pensioenen zonder garantiekeuzes waar de bodem onderuit is.

Rob Goedhart - 7 oktober 2014

Ik heb maar weer een groot aantal klompen besteld. Want iedere dag breken er wel een paar! Wat een waanzin is dit!? De consument, die nooit bewust gekozen heeft voor een beleggingsverzekering (want - zoals ik iemand laatst hoorde zeggen - er bestaat een contradictie tussen verZEKERen en beleggen), moet nu bij een hersteladvies alert zijn op wat zijn 'adviseur' hem adviseert? Kom op AFM: als jullie weten van dit soort praktijken pak die adviseurs dan aan! In wat voor een land leven we eigenlijk?!

Lees meer over
AFM consulteert herziene beleidsregel informatieverstrekking

AFM consulteert herziene beleidsregel informatieverstrekking

De AFM consulteert de aanpassing van de beleidsregel Informatieverstrekking. De aanleiding hiervoor zijn nieuwe interpretaties van een aantal wettelijke normen en...

AFM focust op top 10-risico's financiële sector

AFM focust op top 10-risico's financiële sector

De AFM focust zich in 2018 in het toezicht op de top 10-risico's in de financiële sector. "Bestaande problemen willen we oplossen en nieuwe risico’s...

Wat betekent (robo-)advies voor het toezicht?

Wat betekent (robo-)advies voor het toezicht?

"Innovatieve producten en diensten brengen kansen met zich mee, zoals het stimuleren van veilig gedrag en meer toegankelijk (robo)advies. De ontwikkelingen moeten...

AFM: uitspraak rechter leidt tot minder effectief toezicht

AFM: uitspraak rechter leidt tot minder effectief toezicht

De AFM gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de bestuursrechter van 20 december 2017, om meer duiding te krijgen over de interpretatie van de zorgplicht. Volgens...

Raaijmakers weg bij AFM

Raaijmakers weg bij AFM

Karina Raaijmakers vertrekt bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Ze begint op 1 april als directeur Toezicht en Handhaving van de Nederlandse Zorgautoriteit...

Adviseurs gaan minder bijdragen aan toezichtskosten

Adviseurs gaan minder bijdragen aan toezichtskosten

Adviseurs en bemiddelaars gaan minder bijdragen aan de kosten van het doorlopende AFM-toezicht. Droegen zij tot nu toe 21,2 procent van de totale kosten bij, dit...