Hypotheekshop: behoefte aan kosten Koper krediet

Logo Hypotheekshop

Een speciaal 'Kosten Koper krediet'  kan volgens de Hypotheekshop bijdragen aan een verantwoorde verstrekking, nu de maximale hypotheek de komende jaren verder wordt beperkt tot 100 procent van de woningwaarde.

Omdat de hoogte van de bijkomende kosten als taxatie en overdrachtsbelasting (de zogenaamde kosten koper) ongeveer 5 tot 6 procent bedraagt, dient een koper steeds meer eigen geld mee te brengen bij aankoop. "We zien dat bepaalde groepen mensen hierdoor moeten afhaken", aldus De Hypotheekshop in haar Hypotheekmonitor over het tweede kwartaal van 2016.

In 2016 bedraagt de maximale hypotheek 102 procent van de woningwaarde, in 2017 wordt dit verlaagd tot 101 procent en in 2018 mag niet meer dan 100 procent van de woningwaarde worden geleend. "Verschillende aanbieders zijn bereid hier een productoplossing voor te bieden maar worstelen met de regelgeving. De Hypotheekshop denkt dat een speciaal Kosten Koper krediet, net als eerder een krediet voor restschulden, bijdraagt aan een verantwoorde verstrekking. Bijkomend voordeel is verder dat het niet meer nodig is om een consumptief krediet na passeren om te moeten zetten naar een lager tarief."

 

Geen meerwaarde voor consument

De invoering van de Europese hypothekenrichtlijn MCD toont wat De Hypotheekshop betreft aan dat "het klakkeloos gelijktrekken van de Nederlandse situatie aan de internationale standaarden niet per definitie positieve gevolgen heeft voor de woningmarkt en de consument".

Nu bijna alle geldverstrekkers de nieuwe richtlijneisen hebben geïmplementeerd komt De Hypotheekshop tot de conclusie "dat de extra bedenktijd van 14 dagen en de invoering van het informatieblad ESIS de klant nauwelijks iets heeft gebracht. Verder heerst er nog veel twijfel over welke kosten wel of niet moeten worden meegenomen in het Jaarlijks Kosten Percentage. Voor Nederlanders die in het buitenland werken, bijvoorbeeld piloten en baggeraars, en die uitbetaald krijgen in andere valuta dan de euro is het kopen van een woning heel moeilijk geworden. Hierover zijn in de Tweede Kamer al vragen gesteld. Gelukkig is verwarring rond procedures en ontbindende voorwaarden uitgebleven. Het annuleren van de geplande verlaging van de NHG-grens per 1 juli heeft hier zeker aan bijgedragen."

 

Langere doorlooptijden

De invoering van de Europese hypothekenrichtlijn heeft het afgelopen jaar bij geldverstrekkers veel capaciteit gekost die niet voor andere doeleinden ingezet kon worden. Bij een aantal anabieders zijn de doorlooptijden van aanvragen en dossiers in het tweede kwartaal opgelopen.

 


 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Hypotheekshop: kabinet nodig om huizenbubbel te voorkomen

Hypotheekshop: kabinet nodig om huizenbubbel te voorkomen

Gezien de problemen op de woningmarkt is het noodzakelijk dat er spoedig een nieuw kabinet komt dat de huizenmarkt tot één van haar speerpunten maakt,...

Kifid: geen terugwerkende kracht boeteregels

Kifid: geen terugwerkende kracht boeteregels

De in juli 2016 in werking getreden nieuwe boeteregels bij het oversluiten van hypotheken hoeven niet met terugwerkende kracht te worden toegepast, volgt de Geschillencommissie...

Nieuwe geldverstrekkers verlaten NHG-segment

Nieuwe geldverstrekkers verlaten NHG-segment

Nieuwkomers op de Nederlandse hypotheekmarkt als Munt Hypotheken, Venn en Hypotrust Elan Plus richten zich steeds minder op het 'veilige' NHG-segment. Sommige van...

Hypotheekshop en Hypotheker zetten in op waarde onafhankelijk advies

Hypotheekshop en Hypotheker zetten in op waarde onafhankelijk advies

Door consumenten in één oogopslag inzicht te bieden in het kanaal en product dat het beste aansluit op hun wensen en behoeften, kunnen zij een weloverwogen...

Meer hypotheekaanvragen door renteverhogingen

Meer hypotheekaanvragen door renteverhogingen

 Door de renteverhogingen waren er afgelopen week veel meer hypotheekaanvragen, aldus de Hypotheekshop.  Vorige week werden er 26 renteverhogingen doorgevoerd,...

Hypotheekshop: problemen groot op woningmarkt

Hypotheekshop: problemen groot op woningmarkt

De Hypotheekshop omarmt de woorden van demissionair minister Dijsselbloem van Financiën bij de presentatie van de voorjaarsnota. Dijsselbloem zei toen dat de...