Ing: starter tast dieper in buidel voor woning

Starters op de woningmarkt zijn bereid om ruim 220.000 euro uit te geven aan hun eerste woning, bijna 15.000 euro meer dan drie maanden geleden. Een groot deel van de starters lijkt hiermee te anticiperen op de verwachte, verdere stijging van de huizenprijzen. Dit blijkt uit onderzoek van ING.

De stemming op de huizenmarkt is het afgelopen kwartaal weer iets positiever geworden. Zo steeg de ING Woonindex van 117 naar 120 punten. Het gemiddelde bedrag dat starters voor hun huis denken te betalen stijgt met 15.000 euro tot meer dan 220.000 euro. Hiermee lijken ze in te spelen op hun verwachting dat de huizenprijzen zullen blijven stijgen de komende periode. “Je ziet dat starters de boot niet willen missen. Daarbij geeft twee derde van deze groep aan dat ze verwachten dat hun financiële situatie zal verbeteren in de komende tijd. Toch blijft het verstandig om het hoofd koel te houden”, aldus Wim Flikweert, manager Hypotheken bij ING. Hoe de starters de aankoop van hun woning denken te financieren, vertelt het onderzoek niet. Ze zullen in elk geval meer spaargeld moeten meebrengen, want de 'loan to value' zakt dit jaar naar maximaal 102 procent en binnenkort naar maximaal 100 procent.


Hypotheekadvies

Zes op de tien aspirantkopers kiezen ervoor om zelf meerdere hypotheekverstrekkers tegen elkaar af te zetten. Ongeveer de helft klopt bij een tussenpersoon aan. Bijna de helft van de startes vraagt eerst familie en vrienden naar hun ervaringen. Meer dan 70 procent van de consumenten hecht bij de keuze voor een hypotheekverstrekker aan een partij met een gevestigde naam. Een even grote groep vindt het van belang of de verstrekker rechtstreeks bereikbaar is bij vragen of problemen.
Voor negen op de tien huizenkopers is het rentetarief een belangrijke voorwaarde. Daarnaast willen mensen vaak boetevrij kunnen verhuizen voordat de rentevastperiode is afgelopen, en verwachten ze korting als ze eerder aflossen op de nog uitstaande hypotheeksom. Verder is er een duidelijke trend te zien naar langere rentevastperiodes. "Vroeger was vijf  jaar wat populairder, en nu is vaker twintig jaar een gewild alternatief. Toch blijft tien jaar de onverminderde favoriet, wat goed past bij de gemiddelde verblijfsduur in een woning. Een lange periode je rente vast zetten kan ook betekenen dat je te veel betaalt, wanneer je die lange looptijd niet vol maakt”, aldus Flikweert.


WOZ-waarde

Bijna tweederde van de huizenbezitters gaat dit jaar de WOZ-waarde van hun huis controleren, blijkt uit het ING-onderzoek. Zes op de tien respondenten geven aan in het verleden met succes bezwaar gemaakt te hebben tegen een te hoge waarde.


 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Financieel topman ING vertrekt

Financieel topman ING vertrekt

Financieel topman Koos Timmermans van ING stapt op. Zijn vertrek volgt op de schikking van ING met het Openbaar Ministerie, die voor veel maatschappelijke en politieke...

GroenLinks en PvdA willen ING niet langer als huisbankier overheid

GroenLinks en PvdA willen ING niet langer als huisbankier overheid

GroenLinks en PvdA willen onderzoeken of de overheid kan stoppen met ING als huisbankier. Bart Snels (GroenLinks): "We moeten ons echt afvragen of ING bij een...

Rood staan duurst bij ING en Rabobank

Rood staan duurst bij ING en Rabobank

De rentetarieven die banken hanteren voor klanten die rood staan, bedragen gemiddeld 9,96 procent, zo blijkt uit een analyse van Geldshop.nl. ING en Rabobank hanteren...

Hoekstra roept ING ter verantwoording

Hoekstra roept ING ter verantwoording

Minister van Financiën Wopke Hoekstra heeft Hans Wijers, voorzitter RvC van ING, ontboden om tekst en uitleg te geven over de witwas-affaire die opnieuw het...

Poolreis zet verzekeraars aan tot grotere investeringen in duurzaamheid

Poolreis zet verzekeraars aan tot grotere investeringen in duurzaamheid

Een poolreis onder leiding van poolreiziger Bernice Notenboom met bestuursleden van ASR, ING, Aegon, Essent, Triodos Bank, ASN en VEH leidt ertoe dat deze banken...

Belasten fictief rendement box 3 is achterhaald

Belasten fictief rendement box 3 is achterhaald

Om bij de vermogensrendementsheffing uit te gaan van een fictief rendement van 4% in box 3 is achterhaald, zo bleek uit de woorden van Willem Vermeend, architect...