"kostprijsmodel leidt tot discussie"

Lex Dekkema

De voorschriften die rechtstreeks werkende aanbieders moeten hanteren bij het bepalen van hun kostprijs zijn volgens KPMG Advisory geen exacte wetenschap. Dit zal mogelijk leiden tot discussies met de toezichthouder.

 

Lex Dekkema, partner KPMG Advisory binnen de banking sector en voorzitter FS Advisory: "De fee moet worden bepaald op basis van een kostprijsmodel waarin voor een bank en een verzekeraar de nodige vrijheidsgraden bestaan. Het gaat om een self assessment waarin de aanbieder kan bepalen in welke mate de voorgeschreven kostprijsbepalende factoren meegewogen worden. Het is dus geen exacte wetenschap en ook de verplichte accountantscontrole is vanwege die vrijheidsgraden niet meer dan een marginale toets. Ik sluit niet uit dat er straks de nodige discussie zal ontstaan tussen de AFM en marktpartijen over de individuele keuzes bij dat kostprijsmodel. Het is bijvoorbeeld ook niet helemaal duidelijk of partijen onder de kostprijs mogen opereren."

Dekkema komt aan het woord in FS Update Magazine, in een rondetafelgesprek met verder onder meer Verbondsdirecteur Leo de Boer. De Boer zegt dat het kostprijsmodel er is gekomen op voorspraak van de financieel adviseurs. "Ik ben bang dat de intermediairs zich hiermee in de voet hebben geschoten. We hadden beter de markt meer zijn werk kunnen laten doen. Ga maar na: als een intermediair straks een hogere vergoeding in rekening wil brengen dan de aanbieder van het product, dan moet hij uitleggen dat de consument dat verschil moet betalen voor zijn onafhankelijkheid. Dat kan erg lastig zijn. Overigens denk ik dat er beslist een mooie markt voor onafhankelijk advies zal blijven."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Het Midden - 13 november 2012

@Pollo Ben het met je eens dat als er geen (verplichte) kostprijsberekening was, de banken het waarschijnlijk in het (rente)tarief zullen verwerken (en doen laten voorkomen dat advies gratis is). Aan de andere kant zal het tarief voor het intermediair dan lager moeten liggen. De vraag is echter hoeveel. Nee, ik ben blij dat er een kostprijs berekening moet zijn. En dat gebazel van die blaatneus De Boer neem ik al helemaal niet meer serieus. Man, wat kan die kerel een onzin uitkramen. Zouden er nog mensen zijn die het geloven? Als er een branche is die zichzelf in het hoofd/voet heeft geschoten dan zijn het wel de verzekeraars met hun dure, ondoorzichtige en slechte producten. Straks alleen nog annuitaire hypotheken (help help! roept Leo, maar niemand luistert), prijzenslag op de ORV en het Verbond die de tussenpersoon de deur uit trapt onder het mom van hersteld vertrouwen. De Levenafdelingen kunnen allemaal gesloten worden en de zo verguisde tussenpersonen worden opeens weer de belangrijkste afnemers van hun producten. Maar dan in een andere rol: als kritische beoordeelaar c.q. inkoper. We zullen nog wel eens zien wie hier boven blijft drijven..

Pollo - 13 november 2012

De markt zijn werk laten doen? Dus de R*** en I*** en A*** verkopers zouden mogen blijven beweren dat zij "gratis" advies geven? En de kosten in de renteopslag verwerken natuurlijk. Wij zitten hier ook helemaal niet met te hoge hypotheektarieven, ben je mal... Beste meneer De Boer, ik kan heel prima aan iemand uitleggen dat het "advies" van bovengenoemde figuren geen stuiver waard is, zij zullen immers alleen proberen hun eigen rotzooi door de strot van de consument te douwen, excuses: slechts de eigen producten aanbevelen. Ik wil best uitleggen dat het bij ons wat duurder is (als het dat al wordt, de eerste voortekenen wijzen er niet erg op). U betaalt voor een hoogwaardig onafhankelijk persoonlijk totaaladvies en begeleiding bij al uw financiële zaken, nu en in de toekomst. Wat zegt u? De meneer van de bank beveelt alleen de eigen huishypotheek, de huisbeleggingsfondsen, de huisspaarrekening en de eigen kredietfaciliteiten aan? O.

Sytse - 13 november 2012

@Pollo, kopje onder ja dat gevoel bekruipt mij ook. ASR Leven, NN Leven, Reaal Leven, etc. etc. hoge kosten, veel medewerkers (ontslaggolf 1 op 6 bij NN) en de productie wordt om en nabij de nul. Lijfrentepolis? Niet meer nodig! Spaarhypotheek? Mag niet meer! Beleggingshypotheek? Tja....... Wat zou er gebeuren als zo'n reus omvalt? Arme garantiepolishouders, arme levenslange lijfrenteuitkeringstrekkers, arme maatschappijwinstdelende klanten. Kortom, ik hoop dat deze ramp zich niet zal voltrekken, maar heel soms, bekruipt mij het gevoel dat we die kant toch op zullen gaan.....

Pollo - 13 november 2012

@ Het Midden als het op drijven aankomt bouw ik mijzelf wel even om tot Badr-eendje zogezegd. Ik begin me wel af te vragen of sommige verzekeraars niet aan kopje-onder beginnen te denken. Geen beleggingspolissen meer, uitgemergelde orv tarieven, lijfrente opbouw en expiratie is allemaal banksparen, garantiepolissen netto zo'n 1% rendement, spaarhypotheek exit in 2013. UItvaartpolissen zijn onverkoopbaar onder de nieuwe wetgeving, orv advies gaan u en ik niet meer geven. Nou veel succes, en bedankt maar weer namens het intermediair voor uw succesvolle lobby. En dan heeft ie het over MIJN voeten...

Het Midden - 13 november 2012

@Sytse Denk dat er uiteindelijk maar 3-4 grote maatschappijen overblijven met nog een paar kleintjes, net zo als de zorgverzekeringen. @Pollo Helemaal mee eens! En tnx voor de soms gevatte, soms ragfijne humor. Lees je bijdragen altijd graag. (LOL: Badr-eendje).

Jeffrey Leichel (ODIN) - 13 november 2012

Ja, ja, het volgende schaakspel is begonnen. - kostprijsmodel is lastig berekenen. - er zijn vrijheidsgraden. - het is bijvoorbeeld onduidelijk of partijen onder kostprijs mogen opereren. - ik ben bang dat intermediairs zich in de voet hebben geschoten. - het kostprijsmodel is er gekomen op voorspraak van adviseurs. - toegevoegde waarde bewijzen kan erg lastig zijn bij prijsverschil. Ik herhaal de woorden van AFM'er Denkers nog maar eens: "De argumenten voor een gelijk speelveld staan als een huis."

Lees meer over
Máxima geeft kantoor Verbond van Verzekeraars tweede jeugd

Máxima geeft kantoor Verbond van Verzekeraars tweede jeugd

Hare Majesteit Koningin Máxima onthult op 17 oktober als eregast bij het 40 jarig bestaan van het Verbond van Verzekeraars een plaquette waarmee het gemoderniseerde...

Fraudeopsporing succesvoller dan ooit

Fraudeopsporing succesvoller dan ooit

“Fraudeopsporing is topprioriteit. Wij accepteren niet dat onze klanten onnodig extra premie betalen door verzekeringsfraude”, aldus Richard Weurding,...

SnelZekerCheck.nl biedt jongeren inzicht in risico’s

SnelZekerCheck.nl biedt jongeren inzicht in risico’s

Jongeren die op zichzelf gaan wonen kunnen met de online tool SnelZekerCheck.nl controleren of ze voldoende verzekerd zijn. De tool is bedacht door jonge professionals...

Verzekeraars: transparant zijn over beloningsbeleid

Verzekeraars: transparant zijn over beloningsbeleid

Het Verbond van Verzekeraars heeft zijn reactie gepubliceerd op de Maatschappelijke consultatie beloningsmaatregelen financiële sector. Verzekeraars schrijven...

NVB: stakeholders vroegtijdig betrekken bij beloningsvoorstellen

NVB: stakeholders vroegtijdig betrekken bij beloningsvoorstellen

De bankensector verduidelijkt en scherpt de eigen Code Banken aan op een aantal punten. De sector reageert hiermee op de kritiek die dit voorjaar vanuit de politiek...

Verdienen, vernieuwen en vakmanschap

Verdienen, vernieuwen en vakmanschap

Verdienen, vernieuwen en vakmanschap blijven ook in de tweede helft van 2018 de drie strategische thema’s voor schadeverzekeraars. Waar schadeverzekeraars...