Moneywise: "Stop met gijzelen van de verpande spaarpot"

Jeroen Wolfsen

Moneywise hoopt dat voortaan alle banken de waarde uit een polis of bankspaarrekening verrekenen met de schuld bij vervroegde aflossing van de hypotheek.

De Rabobank heeft in de uitzending van Tros Radar op 18 september beloofd om de waarde van spaarhypotheken en bankspaarhypotheken voortaan meteen te verrekenen met de openstaande hypotheekschuld. 

Moneywise in een blog: "Banken verrekenen wel de waarde uit een polis of bankspaarrekening als er sprake is van een restschuld. Dan verliest de bank immers geld bij de verkoop en wordt snel de verpande spaarpot gebruikt om het verlies te beperken. Als er sprake is van winst moet de klant echter wachten op zijn geld. Niet iedere bank maakt zich schuldig aan het 'gijzelen van de verpande spaarpot'. Ongeveer de helft van de banken werkt wel mee aan het verrekenen van de waarde met de hypotheekschuld. 

"De Rabobank heeft nu beterschap beloofd en gaat meewerken aan het verrekenen van de waarde met de schuld. Hopelijk is dit een eerste aanzet voor alle andere banken die het geld op verpande polissen onnodig vast blijven houden en niet verrekenen op het moment dat de hypotheek afgelost wordt. Zeker bij de zogenaamde interne polissen, waarbij bank en spaarpot onder dezelfde vlag vallen is het meer een kwestie van niet willen dan niet kunnen."

Externe polissen
Lastiger is het bij de ‘externe polissen’. Hierbij loopt de lening bij een andere verzekeraar dan de bank waar de lening loopt. Een van de lastige punten daarin is dat de bank geen zekerheid heeft over de waarde op passeerdatum. "Toch is hier een prima oplossing voor te vinden", zegt Jeroen Wolfsen van Moneywise. "Bijvoorbeeld door rekening te houden met een percentage van de aanwezige waarde. Een polis die een waarde heeft van bijvoorbeeld 50.000 euro kan dan voor 90 procent worden meegenomen. Op die manier krijgt de klant bij het aflossen van de lening 45.000 euro vrij en hoeft hij maar 5.000 euro eigen geld mee te nemen in plaats van 50.000."

Moneywise pleit voor heldere afspraken tussen banken en verzekeraars om het vrijkomen van verpande polissen te vereenvoudigen en te bespoedigen. 

 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Eigen Huis pleit voor 'beschikking renteaftrekstand'

Eigen Huis pleit voor 'beschikking renteaftrekstand'

Vereniging Eigen Huis vermoedt dat er door adviseurs veelvuldig fouten worden gemaakt door het gebrek aan betrouwbare gegevens over de fiscale geschiedenis van huiseigenaren....

Advies bij echtscheiding en hypotheek

Advies bij echtscheiding en hypotheek

Jaarlijks scheiden er meer dan 33000 echtparen. Veel van deze echtparen zijn in het bezit van een eigen woning. Als hypotheekadviseur moet u klanten in een echtscheidingssituatie...

NVHP noemt schrikbeeld niet terecht

NVHP noemt schrikbeeld niet terecht

Huiseigenaren kunnen niet zo maar uit hun woning worden gezet indien zij de hypotheeklening niet kunnen aflossen. Dit stelt de Nederlandse Vereniging van Hypothecair...

Voorbehouden in modelkoopcontract geen verplichte kost

Voorbehouden in modelkoopcontract geen verplichte kost

De voorbehouden die standaard in het nieuwe modelkoopcontract zijn opgenomen, zijn geen verplichte kost voor kopers en verkopers. Dat schrijft minister Ollongren...

Hypotheekadviseur wijst te weinig op  extra leenruimte voor energiebesparende maatregelen

Hypotheekadviseur wijst te weinig op extra leenruimte voor energiebesparende maatregelen

Veel hypotheekadviseurs hebben volgens minister Ollongren slechts beperkte kennis van de mogelijkheden om verduurzamingsinvesteringen mee te financieren. Dat is...

NHG-hypotheek voor zzp’ers krijgt vervolg

NHG-hypotheek voor zzp’ers krijgt vervolg

Het initiatief van het Waarborgfonds Eigen Woningen (WEW) waarin zzp’ers met behulp van een inkomensverklaring al na 12 maanden een hypotheek kunnen afsluiten,...