NHG verwacht blijvend hoog niveau verliesdeclaraties

NHG (logo)

In het derde kwartaal hebben in totaal 37.800 huishoudens de aankoop of verbetering van hun woning gefinancierd met NHG. Dat is een toename ten opzichte van het vorige kwartaal.

 

Daar staat tegenover dat 1.031 huishoudens in deze periode een beroep hebben gedaan op NHG in verband met de verkoop van hun woning met verlies. Dat is een daling ten opzichte van het vorige kwartaal. De hoge instroom van garanties gecombineerd met een daling van het aantal verliesdeclaraties heeft in het derde kwartaal van 2015 geleid tot een verdere stijging van het fondsvermogen naar 868 miljoen euro. Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen (WEW) verwacht de komende periode het fondsvermogen aan te spreken als gevolg van een verwacht blijvend hoog niveau van verliesdeclaraties en een op termijn dalend aantal nieuwe garanties. "De resultaten van het WEW zijn van meerdere, meestal onzekere economische en woningmarktontwikkelingen afhankelijk. Op basis van de meest recente Liquiditeitsprognose en bij stabiel overheidsbeleid verwacht het WEW echter geen aanspraak op de achtervang van de overheid te hoeven maken."

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - 16 oktober 2015

@Jeffrey, mooi stuk, goede omschrijving van de huidige NHG praktijk.

Albert van der Poll - 15 oktober 2015

@ Rob, de doelstelling was toch "bevordering eigen woning bezit" voor de modale burger, die anders moeilijk toegang zou hebben tot de koopwoningmarkt. Met de huidige praktijk en Nibud normeringen lijkt de overheid meer het doel te hebben de koop van woningen door beneden modale consumenten zoveel mogelijk te verhinderen. Zo ervaar ik het tenminste. De doelstelling van het Waarborgfonds lijkt dan achterhaald, en nou vraag ik me af: als er straks een miljard in de pot zit, en de hele NHG regeling wordt afgeschaft, wat gebeurt er dan?

Albert van der Poll - 15 oktober 2015

@Rob, hoeveel heeft u er dan nog die in aanmerking komen voor kwijtschelding? Met die nieuwe regels in behoud/beheer kan vaak een van beiden -al dan niet tegen zijn zin- de woning behouden. Het aantal declaraties zie ik niet verder stijgen, het bedrag wordt lager, en de nieuwe hypotheken zijn niet meer 112% van de e.w. maar slechts enkele procenten meer dan de m.w. Dat neemt nog af, door aflossing is na enkele jaren al geen sprake meer van een verlies. Je hebt hooguit nog een bubbeltje van 2007-2013 woningen en van de toen hogere NHG bedragen. 868.000.000 groeit vanzelf al met 25.000.000. Gemiddelde verliesdeclaratie zeg 25.000. Dan kan er toch al 1.000 keer betaald, alléén uit een beetje vermogensgroei? En dan komt er nog 38.000 keer gemiddeld 1.000 binnen. Dat zijn er ook ruim meer dan 1.000 EEen ruime verdubbeling van de velrisdeclaraties is dan geen enkel problee: dna groeit de pot nog! Als je dan nog verlies verwacht heb je een wel heel somber toekomstbeeld. Waar is dat dan op gebaseerd? Nog verder instorten van de woningmarkt door nog weer strenger overheidsbeleid?

Jeffrey Leichel - 15 oktober 2015

@Rob@Albert Kennen jullie deze?: https://biflatie.nl/artikelen/huizenmarkt/nhg-de-nationale-hypotheek-gruwel/

Rob Bastian - 15 oktober 2015

@ Albert, ben het helemaal met je eens! NHG vormt vermogen als doel op zich. Heeft niets meer te maken met risicoafdekking. Daarnaast begrijp ik niet waarom de NHG grens daalt. Je zou verwachten dat de overheid NHG zou stimuleren ipv afremmen.

Albert van der Poll - 14 oktober 2015

Is het vermogen in één van de afgelopen 7 magere jaren gedaald? Zijn de normen voor woningbehoud niet héél erg ruim? Is het onredelijk om uit te gaan van 3% rendement op de stroppenpot? Kunnen 1.000 declaraties niet al zo'n beetje betaald uit die 3%? 37.800 x 1% hoeveel is dat wel niet? Ten opzichte van 1.031 verliesdeclaraties? Bijna 38 op 1 als verhouding? En wat doet de 100% verplichte aflossing met de kans op verliesdeclaratie? Verwacht NHG dat 1 op de 40 NHG woningen gedwongen met verlies - en compensatie!- gaat worden verkocht? Het begint wel een beetje beton onder water tegen brand verzekeren te worden als je 't mij vraagt. Oh je vraagt me niks... (mopperend af door de coulissen)

Rob Bastian - 14 oktober 2015

Onbegrijpelijk: alle nieuwe NHG dossiers lossen verplicht af op de hypotheek. Daarmee neemt het NHG risico rap af. De stijging van de woningwaarde lijkt ook niet verwerkt. Wel neemt het vermogen fors toe. Kennelijk verwachten ze na het einde van de crisis een hausse aan echtscheidingen . . . . . .

Lees meer over
NHG: groei garantievermogen inzetten voor maatwerk

NHG: groei garantievermogen inzetten voor maatwerk

De Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen (uitvoerder NHG) zag het fondsvermogen in het eerste halfjaar groeien en het aantal verliesdeclaraties verder afnemen....

Inkomensverklaring voor ondernemer

Inkomensverklaring voor ondernemer

NHG heeft de Inkomensverklaring Ondernemer gelanceerd, waardoor het voor álle ondernemers die langer dan 12 maanden actief zijn mogelijk wordt om een hypotheek...

Dylan Dresens weg bij NHG

Dylan Dresens weg bij NHG

Dylan Dresens, directeur beleid en ontwikkeling bij NHG, heeft besloten om het bedrijf per 1 september te verlaten. Volgens Dresens is zijn klus geklaard. "We hebben...

Ruimere acceptatiecriteria NHG voor senioren van kracht

Ruimere acceptatiecriteria NHG voor senioren van kracht

De ruimere acceptatiecriteria van NHG voor senioren met een verhuiswens, zijn vanaf nu van kracht. Geldverstrekkers kunnen hypotheekaanvragen van consumenten die...

Eigen Huis herhaalt: "Premie NHG onnodig duur"

Eigen Huis herhaalt: "Premie NHG onnodig duur"

De premie voor een hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) moet volgend jaar echt omlaag, vindt Vereniging Eigen Huis. "Uit het jaarverslag van het Waarborgfonds...

NHG: behoefte aan maatwerk groter dan ooit

NHG: behoefte aan maatwerk groter dan ooit

"Meer maatwerk is nodig in de hypotheekmarkt", zo stelt NHG. "Er zijn allerlei mogelijkheden, maar deze worden nog onvoldoende benut. Hierdoor haperde de doorstroming...