"Niet iedere adviseur heeft zin in hypotheek voor zzp'er"

Niels Eriks

 Niet elke adviseur is bereid de tijd te nemen een hypotheek voor een zzp'er te verzorgen. Dat stelt hypotheekadviseur Niels Eriks (Eriks hypotheken & personal finance, Schagen) op RTL Z.

RTL Z besteedt momenteel in samenwerking met DFT aandacht aan hypotheken, waaronder voor zzp'ers.Sinds december kunnen zzp'ers makkelijker een hypotheek met NHG krijgen. Maar, stelt RTL Z,  "ondanks dit mooie initiatief krijgen sommige zzp'ers geen hypotheek. Laten we dit voorbeeld-stel nemen: zij werkt 5 jaar als freelance-journalist en haar partner bouwt sinds twee jaar foodtrucks. De Rabobank keek naar hun gezamenlijke inkomen, maar omdat hij nog geen drie jaarrekeningen heeft, kunnen ze maar 125.000 euro lenen.

'Daar kun je in de Randstad geen huis voor kopen. We huren nu in de vrije sector een huis voor 900 euro kale huur. Als je die maandlasten omrekent naar een hypotheek, kun je daar een flink huis voor kopen. Dat vind ik best wrang. We mogen iedere maand 900 euro huur ophoesten, maar een hypotheek is te risicovol.' Ze moeten nu noodgedwongen een paar jaar wachten, totdat haar vriend voldoende jaarrekeningen kan laten zien aan de bank.

Volgens hypotheekadviseur Niels Eriks uit Schagen kan het stel ook gewoon pech hebben. "Een hypotheek voor een zzp'er kost dubbel zoveel tijd en niet elke adviseur of hypotheekverstrekker heeft daar zin in. Zij moeten gemiddeld vier hypotheken per maand afhandelen. Het zou niet zo moeten zijn, maar het gebeurt. Misschien lukt het via een andere adviseur of bank."

 

Driehoek

Het artikel vervolgt:: "Bij een hypotheekaanvraag kijken banken naar drie punten: je inkomen, solvabiliteit (eigen vermogen tot de schulden) en liquiditeit (hoeveelheid spaargeld). 'Veel zelfstandigen krijgen geen hypotheek, omdat deze driehoek niet in balans is. Ze verdienen genoeg, maar hebben te weinig spaargeld', zegt Eriks. De meeste hypotheekverstrekkers kijken naar het inkomen van de laatste drie jaar en rekenen met 90 procent van wat je gemiddeld verdiend hebt. 'Als je vervolgens cash de kosten koper kunt aftikken óf je financiert 5 tot 10 procent van het huis met je spaargeld én je houdt nog zo'n 10.000 euro spaargeld over dan durven een aantal banken het wel aan'', volgens Eriks.

Hij somt een aantal banken op die zaken doen met zzp'ers: Rabobank, ABN Amro, ING, BLG, ASR of Woonfonds. 'Woonfonds rekent met de 3-2-1 methode. Het inkomen van het laatste jaar telt voor drie, van het tweede jaar voor twee en het eerste jaar voor één keer mee. Dit is vooral fijn voor startende ondernemers die snel meer omzet halen.'

Verder kijkt een bank of je als zelfstandige iets geregeld hebt voor arbeidsongeschiktheid en pensioen."

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Zelfstandige krijgt geen goede aov

Zelfstandige krijgt geen goede aov

Verzekeraars zouden meer out of the box moeten denken. Dat vindt Bas Schumacher, directeur-eigenaar van Welkom bij BAS in Bilthoven. “Het kost al moeite...

Zeven vragen aan adviseur Frits Poirot

Zeven vragen aan adviseur Frits Poirot

  1. Wat drijft je als adviseur? Wat maakt jouw vak uniek? Mijn drijfveer in mijn werk is het persoonlijk contact met mensen. Iedere klant brengt een eigen...

Local  hero... Nick Karis

Local hero... Nick Karis

In de rubriek Local Hero stelt VVP samen met NH1816 het lokale advieskantoor centraal. Het belang van deze lokale helden voor de samenleving kan niet genoeg worden...

Zeven vragen aan... Dennis Jansen

Zeven vragen aan... Dennis Jansen

1. Wat drijft je als adviseur? Wat maakt jouw vak uniek? Mijn rol als financieel adviseur en directeur van Koopwoning Service Financieel in Huissen kun je vergelijken...

Ga ervan uit dat alles mogelijk is

Ga ervan uit dat alles mogelijk is

Denk out of the box, kijk over de schutting, ga ervan uit dat alles mogelijk is. Dat zijn enkele van de tips die directeur en mede-oprichter Cliff Hoffman van...

Adviseur hoeft gesprek niet woordelijk vast te leggen

Adviseur hoeft gesprek niet woordelijk vast te leggen

Van een redelijk handelend en redelijk bekwaam hypotheekadviseur kan niet worden verlangd dat ieder gesprek woordelijk wordt vastgelegd en woordelijk kan worden...