Premie autoverzekering is lot uit postcodeloterij

Hans de Kok (Pricewise)

Autoverzekeraars maken groot onderscheid in premies voor bewoners binnen dezelfde straat. In de grote steden betalen autobezitters tot bijna 150 procent meer voor hun verzekering dan de buren verderop, met dezelfde auto en dezelfde polis. Pricewise.nl heeft dit vastgesteld na een uitgebreide premievergelijking bij 31 autoverzekeraars onder 57.000 postcodes.

Voor de vergelijking werd een vast profiel gebruikt: een 35-jarige bestuurder met drie schadevrije jaren, die een WA-polis zoekt voor een grijze VW Golf Plus (bouwjaar 2008). Deze gegevens bleven bij alle postcodes hetzelfde. Ook als de gemiddelde premies in ogenschouw worden genomen zijn de verschillen tussen de laagste en gemiddelde premie bij dezelfde verzekeraar opvallend groot, aldus Pricewise.

 

Grote steden

Veel Nederlandse straten bestrijken twee of meer postcodes. Met name daar ontstaan significante verschillen in premies. In de vier grote steden laat PolisVoorMij de grootste verschillen zien. Op de Amsterdamse Amsteldijk en de Stadhoudersweg in Rotterdam loopt de premie van dezelfde WA-polis van € 34,10 op tot € 83,11. Een verschil van 144 procent, dat verschil geldt ook voor de Haagse Zuiderparklaan. Bij Zelf loopt het verschil op tot 122 procent in de Wolmaransstraat in Den Haag: € 27,25 tot € 60,44. InShared en WitGeld blijven steken op een maximum van 112 (Rotterdam) resp. 104 (Amsterdam) procent, ook nog altijd een verdubbeling. Alle geteste autoverzekeraars hanteren verschillende premies in straten met meer dan één postcode. Nederland telt zo’n 230.000 straten, waarvan 93.000 met meer dan één postcode. Hiervan heeft Pricewise er in het onderzoek ruim 21.000 onder de loep genomen.
Ook in veel plattelandsgemeenten met diverse kerkdorpen lopen de premies soms sterk uiteen. Meestal van dorp tot dorp, maar ook binnen dezelfde gemeenschap spelen grote prijsverschillen. Zoals in Tiel (168 procent verschil), Wildervank (94 procent), Yerseke (83 procent), Eext (81 procent), Dokkum (68 procent) en Staphorst (72 procent).

 

Concurrentiegevoelig

Gevraagd om een toelichting op de onderzoeksresultaten, geven de meeste verzekeraars aan dat hier complexe reken- en prijsmethoden aan ten grondslag liggen, die ze omwille van concurrentiegevoeligheden niet prijsgeven. Bij de reken- en prijsmethoden worden doorgaans ook gegevens van een buurt meegewogen: het aantal verkeersongelukken, het aantal wanbetalers, cijfers over inbraken en vernielingen.

Aan de hand van data proberen verzekeraars interessante en minder interessante klanten te identificeren. Aanlokkelijke groepen mensen in betere wijken proberen ze tegemoet te komen met lage premies. "Verzekeraars opereren in een vrije markt en mogen dus zelf bepalen welke premies ze aan wie vragen", zegt Pricewise-directeur Hans de Kok. "De uitschieters zijn echter wel opvallend. Maar we weten ook dat tegenover een hele hoge premie van de ene verzekeraar een lagere premie staat van een andere verzekeraar – voor dezelfde straat. Het loont dus vaak om je autoverzekering scherp te vergelijken. Dat kan zelfs met een WA-polis een paar honderd euro per jaar schelen.”

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Mark van den Broek - 28 januari 2016

verzekeraars verschuilen zich gewoon achter hun rekenmodellen. Ze weten het zelf niet eens, net als destijds met de woekerpolissen wordt de correcte informatie gewoon niet gedeeld ! Het blijkt dus zaak om een goede adviseur in de arm te nemen zodat deze een goede prijs en kwaliteit vergelijking maakt.....Alle internet aanbieders ten spijt !

Lees meer over
Schadepremies omhoog

Schadepremies omhoog

Pricewise verwacht een behoorlijke stijging in 2019 van de schadepremies.  Hans de Kok, directeur van Pricewise: “Gezien de trends van de afgelopen twee...

Aantal overstappers via vergelijkingssite groeit snel

Aantal overstappers via vergelijkingssite groeit snel

Het aantal overstappers van zorgverzekeringen is vorig jaar bij Pricewise met 45 procent gestegen. Of dit een landelijk beeld is, durft de vergelijkingssite niet...

Nederlanders verknocht aan zorgpolis van de baas

Nederlanders verknocht aan zorgpolis van de baas

Meer dan de helft van de verzekerden die zich heeft aangesloten bij een collectieve zorgverzekering, vaak via de werkgever, maakt daar al langer dan tien jaar gebruik...

Independer breidt uit met bestelautomodule

Independer breidt uit met bestelautomodule

Independer heeft een vergelijkings- en adviesmodule voor bestelautoverzekeringen gelanceerd. De nieuwe module is gericht op particulieren en kleine zakelijke ondernemers....

Prijs belangrijkste reden om over te stappen

Prijs belangrijkste reden om over te stappen

Overstappers bespaarden vorig jaar gemiddeld 102 euro op hun autopolis en 112 euro op hun zorgverzekering, aldus de Nationale Vergelijkingsmonitor 2016 van Pricewise....

"Groot gedeelte auto's oververzekerd"

"Groot gedeelte auto's oververzekerd"

Na Allsecur stelt nu ook Pricewise dat een groot gedeelte (46 procent) van de auto's oververzekerd is. Pricewise: "Meer dan 65 procent van de circa 7,5 miljoen...