Rabobank mag bbq weggeven bij adviesgesprek

Barbeque Weber

De AFM zegt geen moeite hebben met de actie van de Rabobank Land van Cuijk & Maasduinen, waarin het aangaan van een adviesgesprek voor een hypotheek wordt beloond met een Weber-BBQ van 99,99 euro.

De website van de bank leest: "Volgt er aansluitend op het bezoek aan het zomer inloopspreekuur (op 1 juli en 5 augustus, red.) een adviesgesprek voor 1 oktober 2017 bij Rabobank Land van Cuijk & Maasduinen? Dan ontvang jij tijdens het adviesgesprek een Weber barbecue ter waarde van 99,99 euro cadeau zodat je heerlijk kan barbecueën in jouw nieuwe woning!"

De AFM verklaart tegenover VVP dat een welkomstcadeau of incentive om in gesprek te raken moet kunnen, zolang het niet doorschiet. Het mag niet zo zijn dat de consument door het aanbod wordt verleid de hypotheek of verzekering te sluiten. De AFM wil ook niet dat het aanbod in geld is. Het moet ludiek blijven.

De toezichthouder vindt het ook geen probleem als de adviseur de consument een bos bloemen of iets dergelijks geeft wanneer het adviesgesprek succesvol was.

 

Jeroen Wolfsen (MoneyWise) blijft moeite houden met de actie. Wolfsen tweette vorige week: "Beste # Afm een BBQ weggeven voor Rabo #hypotheek adviesgesprek .Mag dat? levelplaying field, distributiekosten?" 

Wolfsen nu: "Het vreemde is dat het mag, maar de afm het ook onwenselijk vindt. Daar komt nog bij dat on de distributiekosten aanbieders rekening moeten houden met verkoopkosten. Als men gratis bbq's gaat weggeven, moet dat(op termijn) iets doen met die distributiekosten."

 

Schadeverzekeringen

Bij schadeverzekeringen is er geen provisieverbod. Maar ook daar is het standpunt van de AFM dat "het niet zo moet zijn dat het cadeau richting geeft aan het advies of het sluiten van een overeenkomst. Daarmee is de klant niet gebaat, dus houd het bij een geste. Wat bij hypotheken niet mag, mag bij een schadeverzekering wel, namelijk een geldbedrag in de vorm van korting of voucher. Bij schadeverzekering is er wettelijk gezien dus geen onderscheid tussen een bedragje of cadeautje".

Lees meer over

Reacties

Paul Kramer 3 augustus 2017

Omdraaien. Heb al reclame gemaakt. Hoop dat er honderden voor de deur staan.

Joop Boer 3 augustus 2017

Als het nu een bbq is wat is het morgen? Adviseurs investeer in kennis. Laat zien dat je goed bent. Dan komen de klanten vanzelf. Geef je kennis weg en besteed desnoods een uurtje langer aan de klant waar hij voordeel van heeft. Klant wenst voldoende aandacht en zit echt niet te wachten op een cadeau(tje).

Er is ongelooflijk veel veranderd

Er is ongelooflijk veel veranderd

In de media wordt Marcel Canoy vaak opgevoerd als ‘zorgeconoom’, maar hij ziet zich vooral als ‘generalist’. Met hetzelfde enthousiasme...

Ovfd: teleurstellend dat Consumentenbond niet wijst op waarde advies

Ovfd: teleurstellend dat Consumentenbond niet wijst op waarde advies

Teleurstellend dat de Consumentenbond niet wijst op de waarde van deskundig financieel advies, aldus de OvFD in een reactie op het bericht dat hypotheekbanken consumenten...

Hypotheekshop: kabinet nodig om huizenbubbel te voorkomen

Hypotheekshop: kabinet nodig om huizenbubbel te voorkomen

Gezien de problemen op de woningmarkt is het noodzakelijk dat er spoedig een nieuw kabinet komt dat de huizenmarkt tot één van haar speerpunten maakt,...

Consument heeft recht, niet de plicht tot boetevrije aflossing

Consument heeft recht, niet de plicht tot boetevrije aflossing

Een bank kan er niet toe worden gehouden om de toekomstige boetevrije rente mee te nemen in haar berekening van de boeterente, zo blijkt uit Uitspraak 2017-514 van...

Spaarrente grootbanken naar nieuw dieptepunt

Spaarrente grootbanken naar nieuw dieptepunt

Terwijl de rente op de kapitaalmarkt de laatste maanden weer licht oploopt, verlagen ING en Rabobank hun belangrijkste spaarrentetarieven naar 0,1 procent. Spaarders...

Eigenaar woonboot vangt bot

Eigenaar woonboot vangt bot

Het staat een geldverstrekker vrij om een klant bij de nieuwe risicovaste periode onder te brengen in een andere risicocategorie en de daarbij behorende rente-opslag...