Rabobank verliest terrein op hypotheekmarkt

Michiel Elich 2014

Dankzij een stevige eindspurt in het vierde kwartaal is de hypotheekmarkt in 2014 met 33 procent gestegen tot 48,5 miljard euro. Niet alleen de omvang van de markt en het aantal transacties, maar ook de concurrentie neemt toe, blijkt uit de Hypotheken Update van IG&H. Marktleider Rabobank zag haar aandeel met 2,9 procentpunt dalen. Grootste stijger is NIBC met 2,4 procentpunt.

Het aantal hypotheken voor de aankoop van een nieuwe woning nam met bijna 50.000 toe ten opzichte van 2013. Hierdoor beleeft de aankoopmarkt het beste jaar sinds 2008. “De verwachting was dat in 2014 de markt weer aan zou trekken, maar we zien nu dat 2014 een omslagpunt was voor de hypotheekmarkt", zegt Michiel Elich van IG&H. "Ook zie je dat de concurrentie onder geldverstrekkers aan het toenemen is door de toetreding van nieuwe spelers."

In het vierde kwartaal van 2014 waren er 18 partijen met een marktaandeel van meer dan 0,5 procent. “Dit aantal ligt normaliter rond de 15. Het wordt komend jaar dan ook interessant om te volgen hoe de toegenomen concurrentie in de hypotheekmarkt gaat uitpakken.” In het laatste kwartaal van 2014 kende de hypotheekmarkt twee nieuwkomers: stichting Tellius en MUNT Hypotheken. Twee initiatieven waarin pensioengeld wordt belegd in hypotheken. Voor 2015 verwacht IG&H opnieuw een aantal nieuwe toetreders en bestaande partijen die actiever gaan worden in de hypothekenmarkt.

De grootste hypotheekaanbieder van Nederland, de Rabobank, is procentueel gezien de grootste daler van 2014. “Absoluut gezien was de Rabobank afgelopen jaar nog altijd de grootste speler in de markt, maar door de groei van de markt wordt zij ingehaald door de concurrentie. Het verschil tussen de grootste partijen wordt hierdoor flink kleiner”, aldus Elich. Andere dalers zijn ASR Bank (-1,9%) en Argenta (-1,8%). Naast NIBC noteerden Achmea Hypotheekbank (+1,8%) en Florius (+1,7%) de grootste stijging.
 


 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Financiële dode hoek

Financiële dode hoek

Het merendeel van de Nederlanders is niet klaar voor een financieel gezonde toekomst. Dat blijkt uit onderzoek van Rabobank dat is uitgevoerd door het Nibud. “In...

Besteedbaar inkomen sinds 1977 nauwelijks gestegen

Besteedbaar inkomen sinds 1977 nauwelijks gestegen

Huishoudens hebben de afgelopen vier decennia nauwelijks meer te besteden gekregen, zo blijkt uit economisch onderzoek van de Rabobank. De middenklasse kreeg het...

Rabo biedt lening aan startups zonder zekerheden

Rabo biedt lening aan startups zonder zekerheden

Rabobank heeft het Innovatie Fonds Rabobank (IFR) gelanceerd, een nieuwe financieringsoplossing om startups al in hun opstartfase financieel te ondersteunen. Startende...

Rabobank moet betalen na overkreditering

Rabobank moet betalen na overkreditering

De Rechtbank Amsterdam meent dat Rabobank zich heeft bezondigd aan overkreditering bij een hypotheek en laat de bank bijna 178.000 euro te vermeerderen met wettelijke...

Geldverstrekkers kondigen tariefsverlagingen aan

Geldverstrekkers kondigen tariefsverlagingen aan

De rente op de kapitaalmarkt toont zich stabiel met weinig hypotheekrentewijzigingen. Wel kondigden de meeste geldverstrekkers een verlaging van tarieven aan, aldus...

Kifid: geen schade door mismatch Rabobank

Kifid: geen schade door mismatch Rabobank

De Rabobank hoeft aan een ondernemer met een klacht over zijn rentederivaat geen schade te vergoeden, zo blijkt uit uitspraak (GC 2017-703) van de Geschillencommissie...