Rabobank verliest terrein op hypotheekmarkt

Michiel Elich 2014

Dankzij een stevige eindspurt in het vierde kwartaal is de hypotheekmarkt in 2014 met 33 procent gestegen tot 48,5 miljard euro. Niet alleen de omvang van de markt en het aantal transacties, maar ook de concurrentie neemt toe, blijkt uit de Hypotheken Update van IG&H. Marktleider Rabobank zag haar aandeel met 2,9 procentpunt dalen. Grootste stijger is NIBC met 2,4 procentpunt.

Het aantal hypotheken voor de aankoop van een nieuwe woning nam met bijna 50.000 toe ten opzichte van 2013. Hierdoor beleeft de aankoopmarkt het beste jaar sinds 2008. “De verwachting was dat in 2014 de markt weer aan zou trekken, maar we zien nu dat 2014 een omslagpunt was voor de hypotheekmarkt", zegt Michiel Elich van IG&H. "Ook zie je dat de concurrentie onder geldverstrekkers aan het toenemen is door de toetreding van nieuwe spelers."

In het vierde kwartaal van 2014 waren er 18 partijen met een marktaandeel van meer dan 0,5 procent. “Dit aantal ligt normaliter rond de 15. Het wordt komend jaar dan ook interessant om te volgen hoe de toegenomen concurrentie in de hypotheekmarkt gaat uitpakken.” In het laatste kwartaal van 2014 kende de hypotheekmarkt twee nieuwkomers: stichting Tellius en MUNT Hypotheken. Twee initiatieven waarin pensioengeld wordt belegd in hypotheken. Voor 2015 verwacht IG&H opnieuw een aantal nieuwe toetreders en bestaande partijen die actiever gaan worden in de hypothekenmarkt.

De grootste hypotheekaanbieder van Nederland, de Rabobank, is procentueel gezien de grootste daler van 2014. “Absoluut gezien was de Rabobank afgelopen jaar nog altijd de grootste speler in de markt, maar door de groei van de markt wordt zij ingehaald door de concurrentie. Het verschil tussen de grootste partijen wordt hierdoor flink kleiner”, aldus Elich. Andere dalers zijn ASR Bank (-1,9%) en Argenta (-1,8%). Naast NIBC noteerden Achmea Hypotheekbank (+1,8%) en Florius (+1,7%) de grootste stijging.
 


 

Lees meer over
Er is ongelooflijk veel veranderd

Er is ongelooflijk veel veranderd

In de media wordt Marcel Canoy vaak opgevoerd als ‘zorgeconoom’, maar hij ziet zich vooral als ‘generalist’. Met hetzelfde enthousiasme...

Ovfd: teleurstellend dat Consumentenbond niet wijst op waarde advies

Ovfd: teleurstellend dat Consumentenbond niet wijst op waarde advies

Teleurstellend dat de Consumentenbond niet wijst op de waarde van deskundig financieel advies, aldus de OvFD in een reactie op het bericht dat hypotheekbanken consumenten...

Hypotheekshop: kabinet nodig om huizenbubbel te voorkomen

Hypotheekshop: kabinet nodig om huizenbubbel te voorkomen

Gezien de problemen op de woningmarkt is het noodzakelijk dat er spoedig een nieuw kabinet komt dat de huizenmarkt tot één van haar speerpunten maakt,...

Consument heeft recht, niet de plicht tot boetevrije aflossing

Consument heeft recht, niet de plicht tot boetevrije aflossing

Een bank kan er niet toe worden gehouden om de toekomstige boetevrije rente mee te nemen in haar berekening van de boeterente, zo blijkt uit Uitspraak 2017-514 van...

Spaarrente grootbanken naar nieuw dieptepunt

Spaarrente grootbanken naar nieuw dieptepunt

Terwijl de rente op de kapitaalmarkt de laatste maanden weer licht oploopt, verlagen ING en Rabobank hun belangrijkste spaarrentetarieven naar 0,1 procent. Spaarders...

Rabobank mag bbq weggeven bij adviesgesprek

Rabobank mag bbq weggeven bij adviesgesprek

De AFM zegt geen moeite hebben met de actie van de Rabobank Land van Cuijk & Maasduinen, waarin het aangaan van een adviesgesprek voor een hypotheek wordt beloond...