Reikwijdte beroepseed voorlopig beperkt

Er komt voorlopig geen beroepseed of -gelofte voor alle financiële dienstverleners en hun medewerkers. Minister Dijsselbloem van Financiën voert de eed per 1 januari 2013 vooralsnog alleen in voor personen die door DNB en AFM worden getoetst op hun geschiktheid, zoals beleidsbepalers en commissarissen.

Dijsselbloem in een brief aan de Tweede Kamer: "Voor de invoering van een eed of belofte voor het overig personeel zal ik zorgvuldig nader onderzoek verrichten in overleg met onder meer DNB en de AFM en de sector. Zodoende kan in één keer een effectief stelsel van een eed of belofte voor het overig personeel mét sancties worden gerealiseerd in plaats van gefaseerde invoering van in eerste instantie een eed of belofte, en op een later moment sancties. Hiernaast biedt deze benadering duidelijkheid voor de sector, en wordt voorkomen dat zij kort opeenvolgend met verschillende maatregelen ten aanzien van hetzelfde onderwerp te maken krijgt. Dit laat uiteraard onverlet dat de sector zelf voortgang kan maken met de introductie van een bredere eed of belofte voor het overig personeel, en dat ik dit ook van harte verwelkom. Ik verwacht uw Kamer in het voorjaar van 2013 nader te kunnen informeren over mijn beleidsvoornemens ten aanzien van dit totaalpakket aan maatregelen rond de eed of belofte. Dit pakket zal worden gerealiseerd via een wetswijziging."

De kans dat van uitstel ook afstel komt, is klein; financieel dienstverleners moeten op termijn rekening houden dat het alsnog tot een beroepseed voor hen en hun personeel komt. Dit in combinatie met sancties. De minister: "In het regeerakkoord is opgenomen dat een eed of belofte zal worden ingevoerd met strenge sancties. Ik onderschrijf ten volle het belang van de kernwaarden waar de eed of belofte voor staat. Een wezenlijke gedrags- en cultuurverandering vergt immers niet alleen regelgeving, maar kent ook een sterke morele dimensie. Momenteel ben ik zorgvuldig aan het bekijken hoe een eed met strenge sancties adequaat kan worden vorm gegeven. Hierbij houd ik ook rekening met de toezegging van mijn ambtsvoorganger om de mogelijkheden van tuchtrecht in de financiële sector te verkennen."

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Fdon legt collectief broepseed af

Fdon legt collectief broepseed af

Verenging Financieel Dienstverleners Oost Nederland legt op 2 juni collectief de beroepseed- of belofte af. Vanaf 1 april 2015 moeten alle medewerkers in de financiële...

Ultieme sanctie schenders beroepseed: tijdelijk beroepsverbod van drie jaar

Ultieme sanctie schenders beroepseed: tijdelijk beroepsverbod van drie jaar

Een berisping zijn, een boete oplopend tot maximaal 25.000 euro, een verplichte cursus of een tijdelijk beroepsverbod van drie jaar. Dat zijn de sancties die de...

Bijzondere zorgplicht door beroepseed

Bijzondere zorgplicht door beroepseed

Ontstaat door de beroepseed of - belofte een bijzondere zorgplicht? Dat vraagt jurist Cees de Jong zich af in zijn column op www.delametelkaar.nl. De Jong, op zich...

Vkg faciliteert opnieuw beroepseed

Vkg faciliteert opnieuw beroepseed

VKG stelt adviseurs - of eigenlijk hun medewerkers met klantcontact, want die zijn vanaf 1 april aan de beurt - weer in staat om de beroepseed of - belofte af te...

Vergeet beroepseed of -belofte niet

Vergeet beroepseed of -belofte niet

Bureau D&O wijst kantoren er nogmaals op dat de verplichting van de beroepseed of -belofte vanaf 1 april aanstaande alle medewerkers met klantcontact geldt.  ...

Dijsselbloem houdt vast aan uitbreiding beroepseed

Dijsselbloem houdt vast aan uitbreiding beroepseed

Minister Dijsselbloem van Financiën houdt vast aan uitbreiding van de beroepseed naar medewerkers. Dit ondanks het negatieve advies vorige week van de Afdeling...