Starter op woningmarkt brengt meer geld mee

Olivier Tardieu

Starters sparen steeds meer voor een koopwoning. Wie in het eerste halfjaar van 2016 een eerste koophuis kocht, bracht ruim 27.000 euro aan eigen inleg mee. Dat is 2.500 euro meer dan in 2014, blijkt uit (vervolg)onderzoek van eyeOpen.nl naar starters op de woningmarkt.

Voor een deel hangt de toegenomen eigen inleg samen met de stijging van de woningprijzen, denkt eyeOpen. "Omdat starters het liefst een zo laag mogelijk hypotheekbedrag willen lenen om de maandlasten te beperken, betalen starters vaker een groter gedeelte van de woning uit eigen middelen." Een andere reden volgens de online hypotheekadviseur is de toegenomen studieschuld. De gemiddelde starter heeft een studieschuld van gemiddeld 4.550 euro. "Oud-studenten kunnen hierdoor een minder hoog hypotheekbedrag lenen van de bank." Een derde reden is dat woningkopers minder geld kunnen lenen van de bank. In 2015 kon nog 103 procent van de woningwaarde geleend worden, in 2016 is dit nog maar 102 procent en in 2017 daalt dit naar 101 procent. Bijkomende kosten, zoals de overdrachtsbelasting en notariskosten, zullen startes voor een groter deel zelf moeten financieren.

“De stijging van de eigen inleg is een logisch gevolg van de woningprijsontwikkeling en wetgeving rond de ‘Loan to Value'-ratio", zegt directeur Olivier Tardieu van eyeOpen. "Wij merken de afgelopen jaren dat veel starters in de laatste maanden van het jaar haast maken met de aanschaf van een nieuwe woning, om zo een hogere eigen inbreng te voorkomen. Veel starters willen nog in 2016 een woning kopen, omdat in 2017 het maximale leenbedrag nog verder daalt. Dit kan al snel meer dan duizend euro aan eigen inbreng schelen.”

 

De onderzoeksresultaten zijn te vinden op de website van eyeOpen.


 


 

Lees meer over
Bijna helft starters stelt zoeken naar woning uit

Bijna helft starters stelt zoeken naar woning uit

Sinds de start van het ING Woonbericht in 2009 zijn huizenbezitters niet eerder zo optimistisch geweest over het gemak én de snelheid waarmee ze verwachten...

Verbond: woningmarkt moet van slot

Verbond: woningmarkt moet van slot

De woningmarkt voor starters moet van het slot. Dat is de inbreng van het Verbond van Verzekeraars bij de rondetafelbijeenkomst in de Tweede Kamer. Ook Adfiz en...

Nog nooit zo vaak boven vraagprijs geboden

Nog nooit zo vaak boven vraagprijs geboden

Bieden op of boven de vraagprijs komt op de woningmarkt veel vaker voor dan bij de vorige piek en in de laatste 15 jaar is niet in zoveel gevallen overboden. Dat...

Crisis had geen invloed op verhuispatronen doorstromers

Crisis had geen invloed op verhuispatronen doorstromers

De crisis beïnvloedde nauwelijks de verhuispatronen van doorstromers. Wel daalde in de crisisperiode het aantal doorstromers op de koopwoningmarkt scherp. Dat...

Woningmarkt op slot bij verder verlagen LTV

Woningmarkt op slot bij verder verlagen LTV

"Een maximale LTV van 90 procent betekent dat ruim 70 procent van de starters en de doorstromers vanuit de huurmarkt de koop van hun beoogde woning voor enige...

"Vertrouwen in woningmarkt licht gedaald"

"Vertrouwen in woningmarkt licht gedaald"

Het vertrouwen in de woningmarkt is licht gedaald. Dit blijkt uit de ING WoonIndex van het eerste kwartaal 2017. De index komt in het eerste kwartaal 2017 uit op...