Starter op woningmarkt brengt meer geld mee

Olivier Tardieu

Starters sparen steeds meer voor een koopwoning. Wie in het eerste halfjaar van 2016 een eerste koophuis kocht, bracht ruim 27.000 euro aan eigen inleg mee. Dat is 2.500 euro meer dan in 2014, blijkt uit (vervolg)onderzoek van eyeOpen.nl naar starters op de woningmarkt.

Voor een deel hangt de toegenomen eigen inleg samen met de stijging van de woningprijzen, denkt eyeOpen. "Omdat starters het liefst een zo laag mogelijk hypotheekbedrag willen lenen om de maandlasten te beperken, betalen starters vaker een groter gedeelte van de woning uit eigen middelen." Een andere reden volgens de online hypotheekadviseur is de toegenomen studieschuld. De gemiddelde starter heeft een studieschuld van gemiddeld 4.550 euro. "Oud-studenten kunnen hierdoor een minder hoog hypotheekbedrag lenen van de bank." Een derde reden is dat woningkopers minder geld kunnen lenen van de bank. In 2015 kon nog 103 procent van de woningwaarde geleend worden, in 2016 is dit nog maar 102 procent en in 2017 daalt dit naar 101 procent. Bijkomende kosten, zoals de overdrachtsbelasting en notariskosten, zullen startes voor een groter deel zelf moeten financieren.

“De stijging van de eigen inleg is een logisch gevolg van de woningprijsontwikkeling en wetgeving rond de ‘Loan to Value'-ratio", zegt directeur Olivier Tardieu van eyeOpen. "Wij merken de afgelopen jaren dat veel starters in de laatste maanden van het jaar haast maken met de aanschaf van een nieuwe woning, om zo een hogere eigen inbreng te voorkomen. Veel starters willen nog in 2016 een woning kopen, omdat in 2017 het maximale leenbedrag nog verder daalt. Dit kan al snel meer dan duizend euro aan eigen inbreng schelen.”

 

De onderzoeksresultaten zijn te vinden op de website van eyeOpen.


 


 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Aantal starters dat woning kan financieren gehalveerd

Aantal starters dat woning kan financieren gehalveerd

Het aantal starters dat een gemiddelde starterswoning kan financieren, is in de afgelopen vijf jaar bijna gehalveerd. Dit blijkt uit een analyse van consultingbureau...

Helft consumenten verwacht stijging hypotheekrente

Helft consumenten verwacht stijging hypotheekrente

Het consumentenvertrouwen op de woningmarkt is verder gedaald. In maart kwam de Eigen Huis Marktindicator uit op een score van 107. Dit is nog steeds ruim boven...

ABN Amro stelt voorspelling stijging huizenprijzen naar boven bij

ABN Amro stelt voorspelling stijging huizenprijzen naar boven bij

ABN Amro verhoogt het percentage waarmee zij denkt dat de huizenprijzen dit jaar stijgen van zes naar acht procent. De bank in haar Woningmarktmonitor: "De woningmarkt...

Koopwoningen 9,5 procent duurder in februari

Koopwoningen 9,5 procent duurder in februari

Bestaande koopwoningen waren in februari 9,5 procent duurder dan in februari 2017. Dit is de grootste toename na september 2001. Dit blijkt uit het onderzoek naar...

Lager vertrouwen voorspelt lichte daling woningverkopen

Lager vertrouwen voorspelt lichte daling woningverkopen

De lichte, maar aanhoudende daling van de Eigen Huis Marktindicator duidt erop dat het aantal woningtransacties (dat in 2017 een record bereikte) niet verder toeneemt...

Bijna helft starters stelt zoeken naar woning uit

Bijna helft starters stelt zoeken naar woning uit

Sinds de start van het ING Woonbericht in 2009 zijn huizenbezitters niet eerder zo optimistisch geweest over het gemak én de snelheid waarmee ze verwachten...