Starter op woningmarkt brengt meer geld mee

Olivier Tardieu

Starters sparen steeds meer voor een koopwoning. Wie in het eerste halfjaar van 2016 een eerste koophuis kocht, bracht ruim 27.000 euro aan eigen inleg mee. Dat is 2.500 euro meer dan in 2014, blijkt uit (vervolg)onderzoek van eyeOpen.nl naar starters op de woningmarkt.

Voor een deel hangt de toegenomen eigen inleg samen met de stijging van de woningprijzen, denkt eyeOpen. "Omdat starters het liefst een zo laag mogelijk hypotheekbedrag willen lenen om de maandlasten te beperken, betalen starters vaker een groter gedeelte van de woning uit eigen middelen." Een andere reden volgens de online hypotheekadviseur is de toegenomen studieschuld. De gemiddelde starter heeft een studieschuld van gemiddeld 4.550 euro. "Oud-studenten kunnen hierdoor een minder hoog hypotheekbedrag lenen van de bank." Een derde reden is dat woningkopers minder geld kunnen lenen van de bank. In 2015 kon nog 103 procent van de woningwaarde geleend worden, in 2016 is dit nog maar 102 procent en in 2017 daalt dit naar 101 procent. Bijkomende kosten, zoals de overdrachtsbelasting en notariskosten, zullen startes voor een groter deel zelf moeten financieren.

“De stijging van de eigen inleg is een logisch gevolg van de woningprijsontwikkeling en wetgeving rond de ‘Loan to Value'-ratio", zegt directeur Olivier Tardieu van eyeOpen. "Wij merken de afgelopen jaren dat veel starters in de laatste maanden van het jaar haast maken met de aanschaf van een nieuwe woning, om zo een hogere eigen inbreng te voorkomen. Veel starters willen nog in 2016 een woning kopen, omdat in 2017 het maximale leenbedrag nog verder daalt. Dit kan al snel meer dan duizend euro aan eigen inbreng schelen.”

 

De onderzoeksresultaten zijn te vinden op de website van eyeOpen.


 


 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Koopwoningen ruim 9 procent duurder in augustus

Koopwoningen ruim 9 procent duurder in augustus

Bestaande koopwoningen waren in augustus 9,3 procent duurder dan in augustus 2017. De prijsstijging is groter dan in de voorgaande maanden. Dit blijkt uit het onderzoek...

De Hypotheker: kabinet laat kansen liggen

De Hypotheker: kabinet laat kansen liggen

Het kabinet laat volgens De Hypotheker kansen liggen om het realiseren van haar duurzame ambities op de woningmarkt te stimuleren. "De mogelijkheden voor huizenkopers...

Weer meer verkochte woningen in augustus

Weer meer verkochte woningen in augustus

In augustus zijn er 20.892 woningen verkocht, 0,5 procent  meer dan in augustus 2017. Paul de Vries, woningmarktexpert van het Kadaster: “We zien vooral...

KPMG neemt belang in AdviceRobo

KPMG neemt belang in AdviceRobo

KPMG heeft een minderheidsbelang genomen in AdviceRobo, de Nederlandse fintech startup van Diederick van Thiel die technologie ontwikkelt om de financiële risico’s...

Koopwoningen 9 procent duurder in juli

Koopwoningen 9 procent duurder in juli

Bestaande koopwoningen waren in juli 9 procent duurder dan in juli 2017. De prijsstijging is iets groter dan in de voorgaande maanden. De prijzen van bestaande koopwoningen...

Nederlandse huishoudens meer en meer geld kwijt aan wonen

Nederlandse huishoudens meer en meer geld kwijt aan wonen

Nederlandse huishoudens zijn meer en meer geld kwijt aan wonen, constateert de Rabobank in haar jongste Kwartaalbericht Woningmarkt. Rabobank verwacht dat de hypotheekschuld...