"Tienduizenden gevangen in hun hypotheek"

Colinda Rosenbrand 2016

De OvFD wijst in een brief aan de Tweede-Kamercommissie Wonen en Rijksdienst op een aantal zorgpunten op de hypotheekmarkt. "Zo wordt het voor starters steeds moeilijker een huis te kopen en zitten tienduizenden mensen gevangen in hun hypotheek", aldus OvFd-directeur Colinda Rosenbrand.

De OvFD: "Ondanks het feit dat het herstel op de woningmarkt zich overtuigend doorzet,heeft de OvFD - als vertegenwoordiger van de hypotheekadviseurs - toch belangrijke zorgpunten.
"Het wordt voor starters - gezien de steeds lagere LTV-norm en de jaarlijkse aanscherping van de inkomensnormen (LTI) - steeds moeilijker om een huis te kunnen kopen. Vanwege de lagere LTV moet teveel eigen geld worden ingebracht, terwijl starters niet of nauwelijks de kans hebben gekregen om voor dit doel te sparen. Voor net afgestudeerden met een studieschuld is het helemaal onmogelijk om een huis te kopen. Het is jammer dat daarbij voor wat betreft de inkomensnormen uitsluitend wordt gekeken naar het huidige salaris en niet naar de toekomstverwachtingen. Via maatwerk zou dit mogelijk moeten zijn, maar dat is in de praktijk bijna onmogelijk. Deze starters kunnen dus ook niet profiteren van de huidige lage hypotheekrente. Extra schrijnend is daarbij dat het huren van een sociale huurwoning vaak niet mogelijk is door een te hoog salaris of de lange wachtlijsten en huren binnen de vrije sector inmiddels flink duurder is dan kopen.

"Veel huurders willen een huis kopen omdat huren duurder is en jaarlijks flink wordt verhoogd. Ze zijn op zoek naar stabielere en beter betaalbare woonlasten. Als adviseurs hebben wij dagelijks te maken met mensen die een huis willen kopen, nu een hoge - en jaarlijks stijgende - huur betalen en geen hypotheek tegen (veel) lagere maandlasten kunnen krijgen."

 

Tienduizenden hypotheekgevangenen
"In de praktijk worden wij ook geconfronteerd met hypotheekgevangenen zoals woningeigenaren met een bestaande hypotheek die hun hypotheek tegen een lagere rente willen oversluiten (zonder te verhuizen), maar dat niet kunnen omdat ze aan de strengere inkomensnormen (LTI) moeten voldoen. Hieronder bevinden zich ook klanten van niet meer actieve geldverstrekkers, die daardoor aan het einde van de rentevastperiode veel hogere verlengingsrentes moeten accepteren. De minister geeft aan dat hij het beeld niet herkent en volgens hem zou oversluiten gewoon mogelijk moeten zijn tegen de oude leennormen. De wettelijke explainmogelijkheden bestaan inderdaad, maar in de praktijk worden ze door aanbieders niet of nauwelijks toegepast. Feit is dat al deze mensen nu dus gevangen zitten in hun huidige, dure hypotheek.

"We zien ook huiseigenaren met een bestaande hypotheek die een kleiner huis willen kopen tegen een lagere hypotheek dan ze nu hebben en dat ook niet kunnen op grond van de strengere LTI-norm. De vreemde situatie ontstaat dan dat ze op basis van de wettelijke uitzondering de huidige, hogere hypotheek wel mogen oversluiten zonder te verhuizen, maar bij verhuizing naar een goedkopere woning geen lagere hypotheek mogen afsluiten. Deze mensen besluiten dus om niet te verhuizen of de bestaande hoge hypotheek met hoge rente maar mee te nemen naar de nieuwe woning. Ze blijven daardoor soms meer dan het dubbele betalen omdat ze geen hypotheek kunnen krijgen voor een goedkopere woning. Onbegrijpelijk en niet uitlegbaar!"

 

Woensdagochtend vond in de Tweede Kamer algemeen overleg plaats over de hypotheekverstrekking.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Peter Veldhuizen - 29 juni 2016

wettelijke verkeersregels in het (motorrijtuigen) verkeer zijn soms ook niet toepasbaar, want anders komen er ongelukken. Gezond verstand kan soms een uitkomst bieden, zeker als oom agent niet in de buurt is (bijv, toch tegen de rijrichting inrijden/over het trottoir) -anders mogelijk een boete) De hypotheekmarkt is door het toezicht (in mijn beleving) helemaal verkrampt en dat de banken zich dan ook maar schuil houden achter de (boete) regels van de AFM. € 20.000- meer hypotheek mag je niet lenen, om een passend huis te kopen, maar € 50.000-(consumptief) later voor bijv. een Mercedes is dan geen probleem?! Gezond verstand is ver te zoeken. Op weg naar geprogrammeerd hypotheek afsluiten, dus zonder advies, want de regels zijn eigenlijk nu al zwart/wit de doelstelling van de politieke instanties in Nederland.

Lees meer over
Fout in waardebepaling melden bij verzekeraar

Fout in waardebepaling melden bij verzekeraar

Infofolio roept consumenten op een terugmelding te doen aan hun verzekeraar als zij denken dat de modelwaarde van hun woning niet klopt. Volgens de Consumentenbond...

Brandbrief brancheorganisaties over verwerken BSN

Brandbrief brancheorganisaties over verwerken BSN

Verschaf onafhankelijk adviseurs zekerheid over het verwerken van het BSN. "Indien zij dit niet kunnen verwerken, betekent dit dat ze voor een groot aantal financiële...

"Fiscale behandeling advies moet terug naar niveau van voor provisieverbod"

"Fiscale behandeling advies moet terug naar niveau van voor provisieverbod"

Bevorder de toegankelijkheid van advies en breng de fiscale behandeling van advies terug naar het niveau van voor het provisieverbod. Dat is de boodschap van Enno...

Afscheidsinterview Berend Tooms in VVP 3

Afscheidsinterview Berend Tooms in VVP 3

Financieel adviseur Berend Tooms verruilt Den Haag voor Spanje, waar hij samen met zijn vrouw José appartementen gaat verhuren. Tussen de verhuisdozen blikt...

Consument wil advies maar shopt niet

Consument wil advies maar shopt niet

(door Colinda Rosenbrand, OvFD) De evaluatie van het provisieverbod legt de vinger op de zere plekken en biedt een goede basis voor vervolgstappen die belangrijke...

Zwalkend woningmarktbeleid maakt adviseren lastig

Zwalkend woningmarktbeleid maakt adviseren lastig

  Starters hebben grote problemen op de woningmarkt. Sociale huurwoningen zijn beperkt voorradig en bovendien afhankelijk van inkomen. Een alternatief in...