Veh wil maximering winstmarge op hypotheek

Vereniging Eigen Huis (nieuw logo)

Van mei 2012 tot en met mei 2013 is de gemiddelde hypotheekrente die klanten moeten betalen gemiddeld met 0,56 procentpunt gedaald (van 4,33% naar 3,77%). Dit blijkt uit de Rentebarometer van Vereniging Eigen Huis. In deze periode is de 'extra' winstmarge van banken gestegen met 0,58 procentpunt (0,38% naar 0,96%). VEH vraagt de overheid een maximum te stellen aan de winstmarges op hypotheken.

 

Bij de 10 jaar vaste hypotheekrente, de meest populaire rentevaste periode, ziet de huiseigenaar volgens VEH nog minder terug van de daling van de financieringskosten. De 10 jaar vaste rente daalde met 0,36 procentpunt (van 4,78% naar 4,42%), terwijl de extra winstmarge voor de banken in dezelfde periode steeg met 0,72 procentpunt (van 0,54% naar 1,26%).

 

Onorthodoxe maatregel

De winstmarges zijn op dit moment historisch hoog, aldus VEH. Hierdoor zijn hypotheken hierdoor duurder dan nodig. "De extra marges die banken maken op hypotheken komt rechtstreeks uit de portemonnee van huiseigenaren. Al jaren betalen zij maandelijks honderden euro's te veel. Door gebrek aan concurrentie kan de marge op de hypotheekrente onverminderd doorstijgen, terwijl de politiek weigert in te grijpen. Vereniging Eigen Huis vindt dit onacceptabel, juist in een tijd waarin steeds meer huiseigenaren te maken krijgen met hypotheken die onder water staan, dalende huizenprijzen, toenemende betalingsproblemen en gedwongen verkopen. Vereniging Eigen Huis vindt het tijd voor onorthodoxe maatregelen. De politiek moet ingrijpen door een maximum te stellen aan de winstmarges."

De Eigen Huis Rentebarometer wordt in opdracht van VEH maandelijks berekend door de Universiteit van Amsterdam en geeft de 'overwinsten' weer die banken verdienen op de hypotheekrente bovenop de 'normale winst'. De vernieuwde Rentebarometer is gebaseerd op de aangepaste rekenmethodiek, die de Autoriteit Consument en Markt (ACM) medio april 2013 in het rapport 'Concurrentie op de hypotheekmarkt' heeft gepresenteerd. Aan het model zijn twee variabelen toegevoegd, de kapitaalvereisten Basel III en toename van betalingsproblemen bij klanten. Hierdoor is de winstmarge enigszins lager ten opzichte van de berekeningsmethode die voorheen werd gehanteerd. De ontwikkeling van de marge laat echter nog steeds hetzelfde beeld zien.

 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Nieuwe consumentenvoorwaarden voor makelaarsdiensten

Nieuwe consumentenvoorwaarden voor makelaarsdiensten

Vereniging Eigen Huis, Consumentenbond en makelaarsorganisatie VastgoedPRO hebben verbeterde algemene consumentenvoorwaarden voor makelaarsdiensten opgesteld. Eigen...

Hypotheekregels maken 'verzilvering' onmogelijk

Hypotheekregels maken 'verzilvering' onmogelijk

Huiseigenaren met een (grotendeels) afgeloste hypotheek hebben weinig mogelijkheden ‘geld uit hun stenen’ te halen. "We weten dat er onder oudere...

Eigen huis: ozb stijgt het hardst in Beesel

Eigen huis: ozb stijgt het hardst in Beesel

Huiseigenaren betalen dit jaar gemiddeld 1,88 procent meer aan onroerende zaakbelasting (ozb) dan vorig jaar. Niet iedere gemeente houdt de stijging van de ozb beperkt....

Vereniging Eigen huis: "nhg-premie kan omlaag"

Vereniging Eigen huis: "nhg-premie kan omlaag"

Vereniging Eigen Huis (VEH) meent dat de NHG-premie naar beneden kan. De Vereniging pleit hiervoor bij de eerstkomende herziening van de NHG-normen.Kopers betalen...

Veh: erfpachtstelsel eerst onderzoeken

Veh: erfpachtstelsel eerst onderzoeken

Vereniging Eigen Huis wil het nieuwe Amsterdamse erfpachtstelsel onderzoeken alvorens ze er een oordeel over geeft.   VEH: "De gemeente Amsterdam presenteerde...

Voor- en nadelen aan aflossen spaarhypotheek

Voor- en nadelen aan aflossen spaarhypotheek

Ook Vereniging Eigen Huis (VEH) raadt woningbezitters aan goed na te denken voordat ze nu hun spaarhypotheek aflossen bij aankoop van een nieuw huis. Bij een (bank)spaarhypotheek...