Veh wil maximering winstmarge op hypotheek

Vereniging Eigen Huis (nieuw logo)

Van mei 2012 tot en met mei 2013 is de gemiddelde hypotheekrente die klanten moeten betalen gemiddeld met 0,56 procentpunt gedaald (van 4,33% naar 3,77%). Dit blijkt uit de Rentebarometer van Vereniging Eigen Huis. In deze periode is de 'extra' winstmarge van banken gestegen met 0,58 procentpunt (0,38% naar 0,96%). VEH vraagt de overheid een maximum te stellen aan de winstmarges op hypotheken.

 

Bij de 10 jaar vaste hypotheekrente, de meest populaire rentevaste periode, ziet de huiseigenaar volgens VEH nog minder terug van de daling van de financieringskosten. De 10 jaar vaste rente daalde met 0,36 procentpunt (van 4,78% naar 4,42%), terwijl de extra winstmarge voor de banken in dezelfde periode steeg met 0,72 procentpunt (van 0,54% naar 1,26%).

 

Onorthodoxe maatregel

De winstmarges zijn op dit moment historisch hoog, aldus VEH. Hierdoor zijn hypotheken hierdoor duurder dan nodig. "De extra marges die banken maken op hypotheken komt rechtstreeks uit de portemonnee van huiseigenaren. Al jaren betalen zij maandelijks honderden euro's te veel. Door gebrek aan concurrentie kan de marge op de hypotheekrente onverminderd doorstijgen, terwijl de politiek weigert in te grijpen. Vereniging Eigen Huis vindt dit onacceptabel, juist in een tijd waarin steeds meer huiseigenaren te maken krijgen met hypotheken die onder water staan, dalende huizenprijzen, toenemende betalingsproblemen en gedwongen verkopen. Vereniging Eigen Huis vindt het tijd voor onorthodoxe maatregelen. De politiek moet ingrijpen door een maximum te stellen aan de winstmarges."

De Eigen Huis Rentebarometer wordt in opdracht van VEH maandelijks berekend door de Universiteit van Amsterdam en geeft de 'overwinsten' weer die banken verdienen op de hypotheekrente bovenop de 'normale winst'. De vernieuwde Rentebarometer is gebaseerd op de aangepaste rekenmethodiek, die de Autoriteit Consument en Markt (ACM) medio april 2013 in het rapport 'Concurrentie op de hypotheekmarkt' heeft gepresenteerd. Aan het model zijn twee variabelen toegevoegd, de kapitaalvereisten Basel III en toename van betalingsproblemen bij klanten. Hierdoor is de winstmarge enigszins lager ten opzichte van de berekeningsmethode die voorheen werd gehanteerd. De ontwikkeling van de marge laat echter nog steeds hetzelfde beeld zien.

 

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Studielening bemoeilijkt hypotheek niet

Studielening bemoeilijkt hypotheek niet

"Ook voor studieleningen zijn er explainmogelijkheden waarvan gebruik kan worden gemaakt." Dat antwoordt het kabinet op Kamervragen over de moeite die ex-studenten...

Hypotheek in 2018 oversluiten

Hypotheek in 2018 oversluiten

Oversluiten van de hypotheek in 2018 in plaats van in 2019 kan voor veel mensen gunstig uitpakken, meent De Hypotheekshop naar aanleiding van de op Prinsjesdag door...

"Websites banken en vergelijkers tonen foutieve maandlasten"

"Websites banken en vergelijkers tonen foutieve maandlasten"

Volgens MoneyWise spiegelen sommige partijen op de hypotheekmarkt de netto maandlasten te laag voor op hun website. MoneyWise: "Voor het berekenen van de netto maandlast...

NN lanceert Senioren Verhuisregeling

NN lanceert Senioren Verhuisregeling

Nationale-Nederlanden heeft een extra financieringsmogelijkheid ontwikkeld, speciaal voor hypotheekaanvragers die binnen tien jaar met pensioen gaan of al met pensioen...

Stappenplan Adfiz ontslag uit hoofdelijke aansprakelijkheid

Stappenplan Adfiz ontslag uit hoofdelijke aansprakelijkheid

Adfiz heeft op verzoek van Radar een stappenplan gemaakt hoe men na een scheiding ontslag uit hoofdelijke aansprakelijkheid het beste kan regelen. Afgelopen maandag...

Kamervragen over studieschuld en hypotheek

Kamervragen over studieschuld en hypotheek

"Kunt u aangeven wat de gevolgen zouden zijn indien de studieschuld helemaal niet meer meetelt bij de beoordeling van de banken op aanvragen van hypotheken?" Dat...