VVP in het teken van de 'Week van het Geld'

Playback (toneelstuk)

Het nieuwe nummer van VVP staat voor een belangrijk deel in het teken van de 'Week van het Geld'. VVP vroeg een aantal adviseurs en verzekeraars naar hun ervaringen met lesgeven aan kinderen van basisscholen tijdens de Week van het Geld. Daarnaast komt Kim Zonneveld van theatergroep Playback aan het woord die een voorstelling over geld maakte voor het middelbaar beroepsonderwijs.

"Het is gewoon leuk voor de klas te staan en je doet er maatschapppelijk ook nog iets goed mee. Dat vinden de financieel adviseurs Henny Mulderij en Dirk Kooiman, die vertellen over hun ervaringen met lesgeven tijdens de (vorige) Week van het Geld. Mulderij (Adviesgroep Mulderij Verzekeringen in Hollandscheveld) reageerde enkele jaren geleden op een oproep van Adfiz om voor de klas te gaan staan. Mulderij was direct enthousiast. Ook dit jaar geeft zij gastlessen, zowel op scholen in Hollandscheveld als in Hoogeveen. "Tot mijn verbazing denken de leerlingen best wel na over geld. De meeste kinderen zijn ook bewust met sparen bezig en weten ook voor welk doel ze sparen. Ze doen ook heel actief mee."

Ook Dirk Kooiman (Financieel Adviesbureau Kooiman & 't Hooght in Baarn) stond al verschillende keren voor de klas. "Als coördinator van het Week van het Geld-project in Baarn draag ik ook bij aan de samenleving. In de hectiek van alledag mogen we vooral niet vergeten dat we ook een maatschappelijke verantwoordelijkheid hebben."


Oproep Adfiz

“Natuurlijk doen wij mee aan de initiatieven van Wijzer in Geldzaken. En zeker aan de Week van het Geld, want jong geleerd is oud gedaan", zegt Adfiz-voorzitter Wim Heeres. "We weten dat iedere verstandige financiële beslissing begint met inzicht. Zonder dit inzicht dreigen financiële passiviteit en impulsief keuzegedrag, wat tot individuele en maatschappelijke problemen leidt. Terecht komt financiële educatie dan ook steeds hoger op de agenda. Wij roepen ieder jaar voor de Week van het Geld onze leden op om gastlessen over het Nationaal Geldexamen te geven bij scholen bij hen in de buurt. Sommige leden hebben dit echt omarmd en doen hier al vanaf de eerste keer heel actief aan mee. Ook dit jaar maken we het leden zo makkelijk mogelijk om mee te doen.”

 

Focus op gedrag

Tijdens de Week van het Geld gaat de voorstelling NU van theatergroep Playback in première. Het stuk gaat over “drie leeftijdsgenoten die mooie spullen en kleren gebruiken om indruk te maken en erbij te horen. Tegelijkertijd moeten ze sparen en verleidingen uitstellen of weerstaan. Als dat niet lukt, ontstaan er schulden. Tijdens de voorstelling en het gesprek doet het publiek mee; ze bedenken een haalbaar financieel plan voor deze personages. Zo worden de jongeren weerbaarder en beter voorbereid op hun financiële zelfstandigheid.”

Volgens Kim Zonneveld, artistiek leider van Playback, gaat het bij geld in essentie om gedrag. Ze zegt dit ook bij zichzelf te herkennen. “Als ik uit ga eten bijvoorbeeld en er wordt gezegd: laten we de rekening splitsen, ga ik daar in mee. Terwijl ik misschien eigenlijk op dat moment het geld niet heb of liever spaar voor iets anders. Geld gaat ook over ‘nee’ durven te zeggen tegen je vrienden en tegen jezelf.” Dit soort elementen zijn dan ook nadrukkelijk in het stuk verwerkt. “Durf je dus ‘nee’ te zeggen? Maar ook: wat betekent geld voor jou? Heb je een verlangen naar meer geld? En wat doet dat dan met je? Wat verleidt je om meer uit te geven dan je hebt?”

Jongeren zijn zich vaak onbewust van hun gedrag. De voorstelling hoopt jongeren aan het denken te zetten. Nadrukkelijk op een interactieve manier. “We houden ze niet alleen een spiegel voor. We gaan ook het gesprek aan”, aldus Zonneveld.

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Kinderen nemen geldpatronen over van ouders

Kinderen nemen geldpatronen over van ouders

"Veertig procent van de mensen die aangeven slecht met geld om te kunnen gaan, heeft dit voorbeeld van hun ouders meegekregen", aldus onderzoek van Motivaction in...

De billen van Jennifer Lopez...

De billen van Jennifer Lopez...

“Wát?! Zo veel?!” Zo reageerde groep 8d van De Fontein, Wateringse Veld, Den Haag, toen gastdocent Cees de Jong vertelde dat de tanden van Julia...

Hoekstra houdt persconferentie voor kinderen

Hoekstra houdt persconferentie voor kinderen

Minister van Financiën Wopke Hoekstra houdt donderdagochtend 15 maart een persconferentie voor leerlingen van groep 7 en 8 in het basisonderwijs. De persconferentie...

Digitaal verzekeringsspel Fix je Risk in honderden klassen

Digitaal verzekeringsspel Fix je Risk in honderden klassen

Honderden medewerkers van verzekeringsmaatschappijen staan volgende week op basisscholen in heel Nederland voor de klas. Ze verzorgen tijdens de Week van het geld...

Goed omgaan met geld net zo belangrijk als verkeersles

Goed omgaan met geld net zo belangrijk als verkeersles

Goed omgaan met geld is net zo belangrijk als verkeersles. Dat schrijft minister Hoekstra van Financiën in de Week van het geld Krant 2018. De krant wordt op...

Week van het Geld 2017 gestart

Week van het Geld 2017 gestart

Met een bijeenkomst bij het Scheepvaartmuseum in Amsterdam is de Week van het Geld 2017 maandagochtend gestart. Het is de zevende keer dat deze week wordt georganiseerd....