Achmea gaat medewerkers anders beoordelen en belonen

Elly Ploumen 2018

Achmea schrapt per 1 januari 2019 het huidige beoordelingssysteem voor de 12.000 medewerkers die vallen onder de cao. Dit betekent dat het jaarlijkse beoordelingsgesprek vervalt en dat medewerkers zelf afspraken gaan maken met hun leidinggevende om (doorlopend) over hun prestaties, resultaten en ontwikkeling te praten.

Op dit moment krijgen de medewerkers nog jaarlijks een beoordelingsgesprek en beoordeelt de leidinggevende de medewerker met een cijfer tussen de 1 en 5. Op basis van dat cijfer krijgt de medewerker een bepaalde loonsverhoging. Veel onderzoeken geven aan dat een score een goed gesprek in de weg staat en vaak demotiverend werkt.

Volgens HR-directeur Elly Ploumen van Achmea hebben medewerkers in de nieuwe situatie meer de regie in eigen hand. “Medewerkers maken straks zelf afspraken met hun leidinggevende om over hun prestaties, resultaten en ontwikkeling te praten. Gewoon als logisch onderdeel van hun werk, op momenten dat het schikt of als het er echt om gaat. Andersom mag de medewerker van zijn leidinggevende geregeld eerlijke en open feedback verwachten én coaching. Alle medewerkers maken minimaal één keer per jaar een reflectieverslag dat ze bespreken met hun manager en vastleggen in ons HR-systeem. Voor de rest zijn teams vrij in hoe ze het inrichten: in het aantal gesprekken dat ze inplannen, welke afspraken ze maken, hoe ze die vastleggen, hoe ze feedback organiseren en met wie ze dat doen. We schrijven geen standaard meer voor."

Elly Ploumen meent dat deze werkwijze beter past bij de huidige manier van werken binnen Achmea. “Dat gebeurt steeds meer in wisselende rollen, of in tijdelijke projectteams. Kortcyclisch, agile, scrum, noem maar op. Een flink aantal collega’s zien hun werkzaamheden bij wijze van spreken om de drie weken veranderen. Er gebeurt veel te veel in een jaar om in januari afspraken te maken en daar pas in december op terug te komen. In plaats daarvan is het wenselijk regelmatig nieuwe afspraken te maken, die passen bij het werk van dat moment.”

Gevolg is dat er vanaf 1 januari 2019 geen koppeling meer bestaat tussen beoordeling en beloning. Achmea gaat binnenkort met de vakbonden in gesprek over nieuwe manieren van belonen, waarbij wordt gedacht aan vaste loonsverhogingen (zogeheten periodieken).

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Persgroep neemt Independer over van Achmea

Persgroep neemt Independer over van Achmea

De Persgroep en Achmea hebben overeenstemming bereikt over de overname van Independer door de Persgroep. Achmea verkoopt Independer (boekwinst 150 miljoen) omdat...

Bestuurders, stap uit je bubbel

Bestuurders, stap uit je bubbel

Zorg voor een bedrijfscultuur waarin het veilig is om je kwetsbaar op te stellen en waarin je fouten mag maken en zorg voor diversiteit en inclusiviteit op alle...

Merel van Vroonhoven (AFM): “Bestuurders, stap uit je bubble”

Merel van Vroonhoven (AFM): “Bestuurders, stap uit je bubble”

Zorg voor een bedrijfscultuur waarin het veilig is om je kwetsbaar op te stellen en waarin je fouten mag maken en zorg voor diversiteit en inclusiviteit op alle...

Impact Prinsjesdag op Inkomensverzekeringen

Impact Prinsjesdag op Inkomensverzekeringen

Wat is de impact van Prinsjesdag op Inkomensverzekeringen en wat zijn de kansen voor adviseurs? Eén dag na Prinsjesdag zet Walter Lammerse (beleidsadviseur...

Zware stormen sterke invloed op resultaat Achmea

Zware stormen sterke invloed op resultaat Achmea

Achmea zag in het eerste halfjaar van 2018 het nettoresultaat dalen van 171 naar 133 miljoen euro. De verzekeraar zegt goed op weg te zijn met de realisatie van...

Jaap Breugem benoemd tot senior manager Achmea Agro

Jaap Breugem benoemd tot senior manager Achmea Agro

Jaap Breugem is per 10 september benoemd tot senior manager van Achmea Agro en statutair directeur van de N.V. Hagelunie. Hij volgt Bernard Koeckhoven op die na...