Aegon moet koersplan-klant extra compenseren

Ab FLipse 2016

Aegon is ernstig tekort geschoten in de informatievoorziening aan haar klanten met een Koersplan, Donderdag 28 juni kwam de rechtbank Den Haag tot deze conclusie in de collectieve procedure die de Vereniging Woekerpolis.nl aanspande tegen de verzekeraar. De claimclub roept Aegon op om net als verzekeraar Allianz haar verantwoordelijkheid te nemen en een collectieve compensatieregeling te treffen voor alle gedupeerde klanten.

Volgens de rechtbank is Aegon met name tekort geschoten in het informeren van de klanten over de kosten die zijn verbonden aan de beleggingen (TER) en de kosten in verband met de overlijdensrisicoverzekering. Er is geen wilsovereenstemming bereikt over de hoogte van deze kosten. Aegon heeft eenzijdig de hoogte van deze kosten bepaald en dat is ontoelaatbaar, oordeelt de rechtbank.

 

Voor het product Fundplan zonder garantieregeling gaat de uitspraak van de rechtbank het verst. De folder die Aegon in de periode 1994 tot medio 1998 voor Fundplan gebruikte was misleidend. De zogenaamde eerste kosten werden volgens de rechtbank door Aegon ingehouden zonder dat daar een contractuele grondslag voor was en zullen volledig moeten worden terugbetaald.

 

Verder heeft Aegon klanten niet goed geïnformeerd over de afkoopwaarde, beleggingskosten, wijzigingskosten, termijnopslagen en de overlijdensrisicopremie. Voor al deze kosten geldt dat er geen wilsovereenstemming is bereikt en dat partijen daarover met elkaar om de tafel zullen moeten. Het feit dat Aegon klanten met een Koersplan of Vermogensplan eerder heeft gecompenseerd, betekent volgens de rechtbank niet dat er geen schade meer is.


Meer zaken 'op de rol'

Ab Flipse, voorzitter van de Vereniging Woekerpolis.nl is blij met het vonnis: “Dit is een hele mooie eerste uitspraak in de serie uitspraken die we dit jaar verwachten. Volgende maand is Nationale-Nederlanden aan de beurt.” Gedupeerden met een woekerpolis van Aegon kunnen zich nog steeds aanmelden bij de vereniging.  


Schade per geval berekenen

Op basis van het vonnis kunnen de circa 800.000 Aegon-klanten met een Koersplan of Vermogensplan individueel bij de verzekeraar een verzoek indienen voor eventuele compensatie. Volgens de rechtbank moet per geval worden berekend of Aegon schade heeft toegebracht en hoe hoog die is. Aegon wijst er in een reactie op dat klanten met Koersplan- en Vermogensplanpolissen al meerdere keren zijn gecompenseerd, onder meer via een akkoord dat Aegon in 2011 met stichting Koersplandewegkwijt bereikte. Dat akkoord ging specifiek over te hoge overlijdensrisicopremies. In totaal heeft Aegon naar eigen zeggen 800 miljoen euro voor eerdere regelingen uitgetrokken en is "de hoogte van de premie van de overlijdensrisicoverzekering al naar een redelijk niveau gebracht". 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Aegon gaat voor herbenoeming Alex Wynaendts

Aegon gaat voor herbenoeming Alex Wynaendts

De Raad van Commissarissen van Aegon zal de Algemene Vergadering van Aandeelhouders in mei 2019 voorstellen Alex Wynaendts (58) te herbenoemen als CEO voor een termijn...

"Kabinet, neem klimaatambities financiële sector serieus!"

"Kabinet, neem klimaatambities financiële sector serieus!"

"De financiële sector laat blijken dat het een groene en koolstofarme economie wil versnellen. Met het sturen op de klimaatimpact van de financieringen en...

Bestuurders, stap uit je bubbel

Bestuurders, stap uit je bubbel

Zorg voor een bedrijfscultuur waarin het veilig is om je kwetsbaar op te stellen en waarin je fouten mag maken en zorg voor diversiteit en inclusiviteit op alle...

Merel van Vroonhoven (AFM): “Bestuurders, stap uit je bubble”

Merel van Vroonhoven (AFM): “Bestuurders, stap uit je bubble”

Zorg voor een bedrijfscultuur waarin het veilig is om je kwetsbaar op te stellen en waarin je fouten mag maken en zorg voor diversiteit en inclusiviteit op alle...

Actieplan Financiële Zelfredzaamheid bevat pilot om advies toegankelijker te maken

Actieplan Financiële Zelfredzaamheid bevat pilot om advies toegankelijker te maken

Ingrid de Graaf, directielid Aegon Nederland en Topvrouw van het Jaar, biedt vandaag namens een aantal samenwerkingspartners het Actieplan Financiële Zelfredzaamheid...

Overname Robidus door Aegon feit

Overname Robidus door Aegon feit

Aegon heeft de acquisitie van Robidus succesvol afgerond. De ondernemingsraden van Robidus en Aegon Nederland hebben positief advies uitgebracht over de acquisitie...