Paniek om aflossingsvrije hypotheek niet nodig

Huis via Pixabay rood resized

Consumenten met een aflossingsvrije hypotheek hoeven niet bang te zijn dat ze na de einddatum van hun hypotheek, de schuld ineens moeten ophoesten. Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat de meeste banken bereid zijn om een aflossingsvrije hypotheek op de einddatum te verlengen. Ook gaan de banken vaak soepel om met de inkomenseisen.

De bond: "De aflossingsvrije hypotheken van ASR, Nationale-Nederlanden en Rabobank zijn het gunstigst. Deze hypotheken hebben helemaal geen einddatum en lopen gewoon door. Bij de meeste andere banken mogen consumenten de aflossingsvrije hypotheek verlengen, mits de hypotheek niet hoger is dan 50 procent van de woningwaarde.

"Het bedrag daarboven moet worden afgelost of omgezet naar een annuïteiten- of lineaire hypotheek. De bank doet vervolgens geen volledige inkomenstoets, maar bekijkt alleen of de klant de werkelijke lasten van de nieuwe hypotheek kan betalen. Slechts een klein aantal banken wil dat de klant een nieuwe hypotheek afsluit, via een (dure) notaris en volgens de strenge CHF-inkomenstoets."

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Bob Brandenburg - van Bruggen Adviesgroep 4 december 2018

Geachte redactie Als lid van de Consumentenbond, maar ook in mijn rol als financieel adviseur wil ik u toch even op een paar zaken wijzen. Een aflossingsvrije hypotheek moet uiteindelijk wel een keer afgelost worden. En waarom niet meteen beginnen in een annuitaire dan wel lineaire variant, indien de portemonnee dit toelaat. Ook is er een opmerkzaam verschil in hoogte van de rente inzichtelijk, waarbij de rente voor aflossingsvrije hypotheken onaangenaam hoger uitpakt in vergelijkbaar met de aflosvarianten. Daarnaast is de rente na 2031 niet meer aftrekbaar voor houders van een hypotheek als de looptijd de 30 jaar overschrijdt. Ik zou u willen adviseren, uw leden te adviseren goed naar de hypotheek te laten kijken en mogelijkheden van rentemiddelling, oversluiten en omzetten naar een (gedeeltelijk) andere hypotheekvorm te onderzoeken. Ook extra aflossen kan tot een lagere rentelast leiden.

Harry Hospers - Mass Adviesgroep 3 december 2018

Staand beleid is geen garantie voor de toekomst. En bovendien de maandlasten worden netto / geen rente aftrek meer na 30 jaar looptijd. Dus denk niet dit waait wel over, maar doe onderzoek of laat onderzoek doen over voor jou mogelijke oplossingen. Klant overzicht geven, daar gaat het om. Anderzijds is het goed van de Consumentenbond om te benadrukken dat er diverse partijen zijn die (nu nog) bereid tot verlengen.

Meer over
"Start nooit zomaar met aflossen"

"Start nooit zomaar met aflossen"

Start nooit zomaar met aflossen. Dat schrijft de NVHP in de digitale brochure 'Aflossingsvrije hypotheek' die zij heeft uitgegeven. De NVHP roept in de brochure...

"Banken frustreren voordeel versoepelde NHG-regels"

"Banken frustreren voordeel versoepelde NHG-regels"

Banken ontmoedigen volgens de Consumentenbond klanten die een bestaande hypotheek willen omzetten naar een voordelige hypotheek met NHG. Uit onderzoek van de Consumentenbond...

Achmea gaat niet in op eis Woekerpolis.nl en Consumentenbond

Achmea gaat niet in op eis Woekerpolis.nl en Consumentenbond

Achmea wijst de eis van claimorganisaties over aanvullende collectieve compensatie bij beleggingsverzekeringen af. Het concern blijft klachten over beleggingsverzekeringen...

Aflossingsblij.nl trekt 130.000 unieke bezoekers

Aflossingsblij.nl trekt 130.000 unieke bezoekers

Sinds de start van de campagne 'Word ook aflossingsblij' op 1 oktober heeft de site aflossingsblij.nl ruim 130.000 unieke bezoekers getrokken. Bijna de helft van...

Afspraken over klantbenadering aflossingsvrij

Afspraken over klantbenadering aflossingsvrij

Adfiz en OvfD hebben met het Verbond van Verzekeraars en NVB afspraken gemaakt over het informeren van klanten met een aflossingsvrije hypotheek. De AFM geeft in...

Geen waardeoordeel, geen advies?

Geen waardeoordeel, geen advies?

De AFM hanteert volgens Bureau DFO "een opmerkelijk standpunt wanneer er wel en geen sprake is van 'advies' in de zin van de Wft in haar instructies hoe banken dienen...