Hoe AI en marketing het adviesvak fundamenteel veranderen

(Rondetafel in VVP-special Slimmer Adviseren 2025) De advieswereld verandert fundamenteel. Klanten worden veeleisender en vooral jongeren wenden zich af van het traditionele advieskantoor. Tegelijkertijd brengt nieuwe technologie ongekende mogelijkheden voor het adviesvak – mits goed benut. Wat betekent dit alles voor het intermediair van morgen? Hoe vergroot je de klantwaarde met AI en marketing als nieuwe groeimotor? Blijft de klassieke tussenpersoon nog relevant? Vijf marketingdenkers uit de sector delen hun visie vanuit verschillende perspectieven.
Op een zonnige dag in Loosdrecht zitten aan tafel: Marcel van Dijk, directeur strategisch advies bij MarshBerry, gespecialiseerd in fusie- en overnameadvies aan intermediairs. Naast hem: Christian Mulder, hoofd marketing, communicatie en klantbeleving bij Fidus, het intermediairbedrijf van Nationale-Nederlanden. Ook aanwezig: Milco Poppe, directeur marketing en communicatie bij de snelgroeiende financiële adviesorganisatie Yellow Hive. Ten slotte: Erik de Voogd, voormalig topman bij Voogd & Voogd (nu onderdeel van Alpina Groep) en back in business als sparring partner van innovatieve bedrijven zoals Onesurance.ai, het platform dat intermediairs en verzekeraars helpt met kant-en-klare AIoplossingen.
Op uitnodiging van Onesurance-CEO Jack Vos kwamen de vier marketingdenkers samen. In hun rollen van ‘strategist’ (Van Dijk), ‘regisseur’ (Mulder), ‘challenger’ (Poppe) en ‘visionair’ (De Voogd) bespreken zij hoe het adviesvak verandert onder invloed van technologie en nieuwe klantverwachtingen. (Zie ook kadertekst ‘De vier perspectieven’.) Aan tafel klinkt brede overeenstemming: zowel het bedieningsmodel als de distributiekanalen én de klant transformeren. Daardoor krijgt marketing – tot nu toe vaak onderbenut – een veel centralere rol.
Marcel van Dijk (MarshBerry): ‘Adviseurs zijn beter gepositioneerd dan verzekeraars om van AI te profiteren.’
Data analyse en AI
Om met het bedieningsmodel te beginnen: alle vier experimenteren in hun bedrijf met data-analyse en artificiële intelligentie. Bij een optimaal werkend systeem ziet straks de data-analist welke behoefte een zakelijke klant heeft, en in welke levensfase een particuliere klant zit. Met als gevolg dat niet meer alleen de adviseur bepaalt dat hij contact opneemt met een klant omdat het weer eens tijd wordt, maar dat het systeem de adviseur proactief ondersteunt en een seintje geeft wanneer aandacht vereist is.
“Ik denk dat de rol van de marketing nog nooit zo groot is geweest als nu”, zegt Erik de Voogd. “Voeg daaraan toe de mogelijkheden van artificiële intelligentie, en ik verwacht dat zo’n zeventig procent van alle adviezen straks met behulp van AI-agents kan worden gegeven. Waardoor we twee tot drie keer vaker advies aan de klant kunnen geven.”
Hij geeft een voorbeeld uit eigen huis. “Mijn dochter wordt binnenkort achttien. Dat is een mooi moment voor een adviseur om mij een mail te sturen: is ze al bezig met haar rijbewijs? En met welke auto gaat ze rijden? Met jouw BMW? Houd er dan rekening mee dat ze een verhoogd eigen risico heeft. Of is ze van plan zelf een auto te kopen? Enzovoort.”
Co-creatie
Werken met data vereist een cultuuromslag in het bedrijf. Allen zijn het erover eens dat je dit niet van bovenaf kunt opleggen. Christian Mulder van Fidus: “Wij zijn er klein mee begonnen, met een paar pioniers. Zo konden we laten zien dat het werkt. Gaandeweg is de rol van onze marketing compleet veranderd: van leads genereren naar regisseur van het hele spel, waarbij het product niet meer centraal staat, maar de klant.”
Christian Mulder (Heinenoord): ‘Adviseurs hoeven straks alleen nog te doen waar ze goed in zijn: het adviesgesprek.’
Vraag is of de adviseurs wel mee willen met deze werkwijze. Milco Poppe: “Het vraagt inderdaad een bepaald type, proactieve adviseurs. Daarom betrekken we bij Yellow Hive de adviseurs actief bij de ontwikkeling van nieuwe bedieningsconcepten. Alles wat zij aan ervaring hebben stoppen we erin. Marketing koppelt daaraan de inzichten die data oplevert. Zo ontstaat door co-creatie een natuurlijke beweging: adviseurs gaan vanzelf steeds meer denken vanuit de klant en minder vanuit het product.”
“Soms wijst data op iets anders dan het gevoel van een adviseur. Het komt bijvoorbeeld weleens voor dat een adviseur zegt: vorige week ben ik al bij die klant geweest, alles was in orde, hij is super tevreden, terwijl de marketingafdeling op basis van de data tot een andere conclusie komt. Dan is het heel belangrijk dat we met elkaar in gesprek raken: hoe komt het dat onze inzichten verschillen?”
Wie waakt over klanttevredenheid?
Op dit moment ligt veel macht bij de individuele adviseur”, constateert De Voogd. “De klantervaring hangt vaak af van zijn of haar bui en prioriteiten. Dat kan een wisselende klantervaring opleveren. Vraag is wie straks waakt over de kwaliteit van de klantervaring.”
Christian Mulder: “Wij hebben iederéén verantwoordelijk gemaakt voor de klanttevredenheid, en die meten we ook regelmatig.” Poppe vult aan: “Wij vieren regelmatig successen met elkaar.” “Maar deze transitie wordt geen strijd tussen mens en machine”, nuanceert Mulder. “Doel is dat adviseurs hun tijd efficiënter kunnen inzetten. En sommige zachte aspecten zijn inderdaad lastiger te vangen in data: zoals risicobereidheid, of de mate waarin emotie een rol speelt in de behoefte van de klant. Voor dat soort zaken blijf je advies nodig hebben van een empathische adviseur.”
Milco Poppe (Yellow Hive): ‘Wij nemen na een overname bewust de tijd om klanten te laten wennen aan de nieuwe situatie.’
Klantwaarde wordt groter
Mulder ziet data-analyse vooral als een verrijking van het adviesvak. “Adviseurs hoeven straks geen agenda meer bij te houden, maar alleen nog te doen waar ze goed in zijn: het adviesgesprek. Het betekent ook dat de klantwaarde groter wordt. Nu bedient een adviseur misschien een paar honderd klanten, straks kunnen dat duizend tevreden klanten zijn. Dat maakt de verdiensten ook hoger. En een tevreden klant leidt automatisch tot een lager royement, waardoor de waarde van de portefeuille sowieso toeneemt.”
Jongeren gaan voor gemak
Marcel van Dijk van MarshBerry stipt een andere ontwikkeling aan: de veranderende klant. “De wijze waarop en de snelheid waarmee klanten zich oriënteren op een verzekeringsproduct is enorm in ontwikkeling. Dat komt met name door AI. Mensen zoeken niet meer in Google en klikken niet meer door op pagina’s. Ze stellen één vraag aan AI en zijn klaar. Deze ‘one-click generation’ wil iedere aankoop en iedere beslissing met één actie kunnen afronden. Hoge posities in Google doen er dus niet meer toe. Dat gaat heel veel impact hebben op de manier waarop klanten bij een verzekeringsproduct terechtkomen.”
Erik de Voogd: ’De rol van marketing is nog nooit zo groot geweest als nu.’
Cijfers tonen aan dat jongeren minder makkelijk hun weg vinden naar de verzekeringsadviseur. “De gemiddelde leeftijd van verzekeringsadviseurs én hun klanten ligt al boven de vijftig en dat gemiddelde wordt ieder jaar iets hoger. Jongeren hebben geen zin meer in het papierwerk, de lange gesprekken en de trage processen van een advieskantoor. Hun voorkeur gaat meer uit naar platforms, affiliates, ze sluiten polissen af via hun bankapp of ze gaan voor gemak met embedded insurance . Om jongeren weer te bereiken moet de adviseur nieuwe marketingmethodes adopteren. Sommigen zijn daar al volop mee bezig, anderen zitten nog in de ontkenningsfase.”
Een auto-, reis- of telefoonverzekering afgesloten bij de leverancier levert echter geen blijvende band op met de klant. De Voogd: “Je autodealer gaat jou nooit een breed advies geven. En met de medewerker van de Mediamarkt bouw je geen relatie op. Dat kunnen wij als intermediair beter. De kunst is, als je een klant binnen hebt via bijvoorbeeld zijn auto- of bromfietsverzekering, dat je een relatie met hem opbouwt. Je moet hem ‘kapotknuffelen’.”
Klanttevredenheid
Poppe beaamt dit: “Marketing is geen sprint, het is een marathon. Bij een overname en bij de daaropvolgende naamsverandering van een kantoor heeft de vertrouwensband tussen klant en adviseur extra aandacht nodig. Daarom nemen wij na een overname bewust de tijd voor klanten om ze te laten wennen aan de nieuwe situatie. We organiseren doelgerichte contactmomenten om extra aandacht te geven aan die klant. Bovendien positioneren onze labels zich nog steeds als regionaal kantoor, gevoed met alle extra’s die ze vanuit het grotere concern hebben. Ze blijven herhalen: het is dezelfde vestiging, met dezelfde adviseurs, we staan dicht bij je.”
Niet elk bedrijf werkt zo. Christian Mulder: “Ik zie dat we in een speelveld zitten waarin een aantal grote partijen snel heel veel overnames willen doen. Sommige – vooral buitenlandse – partijen hebben daarbij niet zoveel aandacht voor de klant. Dat betekent dat er mooie kansen liggen voor de intermediairs die de klant wél aanspreken.”
Intermediairs winnaars AI-tijdperk
Terug naar de bedieningsmodellen. “AI gaat de verzekeringsdistributie ingrijpend veranderen”, waarschuwt Marcel van Dijk. “De ontwikkelingen volgen elkaar zo snel op dat we de impact nog nauwelijks kunnen overzien. Toch zijn verzekeringsintermediairs beter gepositioneerd dan verzekeraars om hiervan te profiteren. Zij kunnen hypergepersonaliseerde producten samenstellen en slimme combinaties maken van verschillende aanbieders. Speelt het intermediair dit goed, dan wordt de verzekeraar de komende jaren steeds verder teruggedrongen tot een pure capaciteitsverstrekker. AI kan weleens een nieuwe ‘middle man’-economie creëren, maar dat is niet dezelfde als vroeger. Het zullen digitale, datagedreven ‘tussenpersonen’ zijn die de markt gaan domineren.”
Jack Vos (Onesurance) organiseerde de rondetafelbijeenkomst over de toekomst van het intermediairsvak.
Het komt niet aanwaaien
Hoe ver zijn partijen eigenlijk met de transitie naar data-analyse en AI? Aanwezigen schatten in dat nog geen enkel bedrijf volledig klaar is met de transformatie. “Het komt niet aanwaaien. Je moet er een dedicated team op zetten”, waarschuwt De Voogd. “Al heb je nog zoveel data, je moet ze wel kunnen benutten. Met andere woorden: je kunt alle ingrediënten in huis hebben, maar dat betekent nog niet dat je er een mooi gerecht van kunt maken.”
Precies op tijd weten welke klanten dreigen te vertrekken, wat je elke klant moet aanbieden en welke klanten eigenlijk niet rendabel zijn: het klinkt als toekomstmuziek, maar bij Onesurance draaien deze analyses dagelijks al voor grote intermediairs, aldus De Voogd. “Dankzij de snelle vooruitgang van AI wordt dit steeds geavanceerder; datagedreven advies wordt dan de nieuwe norm voor klantgericht werken.”
Foto van links naar rechts: Milco Poppe, Erik de Voogd, Christian Mulder, Marcel van Dijk en Jack Vos. (Beeld: Peter Beemsterboer)
Reactie toevoegen
Reacties
Pieter van Stratum - Actieve pensionado 14 oktober 2025
Werken met kwalitatieve data is een groot goed om mee te starten. Top Ik mis het empathisch vermogen dat mijns inziens de hoogste kwaliteit is in de advieswereld
Meer over
Veel kantoren beheren hun administratie, niet hun klanten
(Erik de Voogd in VVP-special Slimmer Klantbeheer 2026) In de verzekeringsbranche hebben we het graag over klantbeheer. Maar als je eerlijk kijkt naar de praktijk,...
TAF lanceert digitale BAZ-specialist
TAF introduceert Bas, een digital human die financieel adviseurs ondersteunt bij vragen over de aankomende BAZ. Bas is beschikbaar via het TAF-adviseursportaal,...
Wat ik na vijfendertig jaar nog leerde over mijn vak
(Henry de Cock, adviseur, in VVP-special Slimmer Klantbeheer 2026) Ik weet niet hoe het u vergaat, maar de afgelopen anderhalf jaar heeft me iets geleerd over...
Organisaties in de financiële sector en verzekeringsbranche sturen AI-gebruik nog nauwelijks richting toegevoegde waarde. Dat blijkt uit het AI-onderzoek 2026...
Iedereen gebaat bij slimmer klantbeheer
(Rondetafel in VVP-special Slimmer Klantbeheer 2026) Maak als adviseur gebruik van de praktische ondersteuning die er is bij actief klantbeheer. Door actief klantbeheer...
Slimme systemen, sterkere relaties
(Han Baartmans en Jack Vos, Onesurance, in VVP-special Slimmer Klantbeheer 2026) Er is iets vreemds aan de hand in onze branche. We praten over digitalisering,...
(Seada van den Herik, Onderlinge Nederland, in VVP 2-2026) Mijn vader, Jaap van den Herik, was een pionier in kunstmatige intelligentie en computerschaak. In de...
Verzekeraars pleiten voor experimenteerregio's energietransitie
Nederland moet sneller ruimte maken voor grootschalige experimenten met nieuwe energietechnologieën en de financiering daarvan. Aldus de oproep van de financiële...
(Uit VVP 2-2026) “Kunstmatige intelligentie gaat op termijn ook impact hebben op de distributie. Voor adviseurs is het daarom zaak dat zij zich nadrukkelijk...
Goed adviseren begint met kiezen
(Jack Vos, Onesurance, in VVP 2-2026) De meeste adviseurs kiezen dit vak niet om processen af te handelen, maar om klanten te helpen. Om situaties te begrijpen,...










