Agent Disclaimer heeft zijn bonnenboekje paraat

Esther Vuijsters nieuw 2018 200

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het heeft even geduurd, maar het ei is gelegd: de wijzigingen rond het vakbekwaamheidsbouwwerk zijn definitief. Alle adviseurs die PE Consumptief krediet afgelopen PE-periode hebben ‘laten zitten’, kunnen opgelucht ademhalen. Toch fijn, krap vier weken voor de deadline.

Maar voor wie nu denkt dat alles in kannen en kruiken is: helaas. Er zit nog een addertje onder het Wft-gras. Het disclaimertje uit het Conceptbesluit d.d. 1 mei 2018 - Het is aan de adviseur om al dan niet op deze wijziging* vooruit te lopen – is namelijk uitgegroeid tot een volwassen Disclaimer.

In Het Staatsblad van 20 februari jongstleden is te lezen dat de adviseur Hypothecair krediet die niet eerder een beroepskwalificatie adviseur Consumptief krediet heeft gehad, niet zonder meer kan overgaan tot advisering in consumptief krediet. Anders gezegd: een adviseur die nooit iets met consumptief krediet gedaan heeft, is niet opeens permanent actueel en vakbekwaam op het gebied van hypotheken, puur en alleen omdat de wet op een bepaald punt verandert.

De uitleg zit ‘m hierbij in het fundament van de Wet financieel toezicht: een adviseur dient permanent actueel vakbekwaam te zijn met betrekking tot het adviesgebied. Het is een kwestie van wat mág ik in theorie en wat móet ik in de praktijk. Dat blijkt nog best lastig uit te leggen.

Metafoor

Daarom een mooie metafoor die ik (met toestemming) heb gestolen van één van onze trainers: een adviseur Hypothecair krediet (géén ervaring met consumptief krediet) is onderweg naar een klant om een consumptief krediet af te sluiten. Hij slaat een straat in waarbij een bord staat: ‘Uitsluitend toegankelijk voor de adviseur consumptief krediet’. De adviseur wordt halverwege aangehouden door een agent (naambordje: ‘Agent Disclaimer’). De agent vraagt naar het rijbewijs van de adviseur, werpt er een blik op en zegt: "U mag niet verder rijden." De adviseur: "Jawel hoor, het is namelijk 2 april dus nu is deze weg ook voor mij toegankelijk!" De agent: "Het klopt wat u zegt, maar de straat is het probleem niet. Het is uw rijbewijs. Daaraan moet ik kunnen zien dat u genoeg ervaring heeft om door deze straat te mogen rijden. Dat zie ik niet staan."

En of het in het voorbeeld nou gaat om adviseurs die ‘opeens’ Consumptief krediet-advies mogen geven of adviseurs die in de periode 2017-2019 een CK-kennisgat hebben opgelopen omdat ze hun PE hebben laten zitten, beiden lopen het risico aangehouden te worden door Agent Disclaimer. Of dat nou zo’n vaart zal lopen? Geen idee. Toch zou ik zo snel mogelijk na 1 april het PE-examen Hypothecair krediet afleggen en zorgen voor het juiste ‘rijbewijs’. Better safe than sorry. Want één ding moet je Agent Disclaimer nageven: bonnen schrijven kan hij!

*De module Hypothecair krediet wordt uitgebreid met eind- en toetstermen uit de module Consumptief krediet

Reactie toevoegen

 
Meer over
Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Stilstaan is achteruitgaan. Sommige uitdrukkingen worden zó vaak gebruikt dat ze wel waar móeten zijn. Toch? Niet...

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

(Blog Lindenhaeghe door Esther Vuijsters) Onlangs las ik een artikel over ‘gedeelde besluitvorming’. Over hoe belangrijk het is om samen met de klant...

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In het artikel Zo krijgt je bedrijf een ziel (onderdeel van Lindenhaeghe On Tour) zoomt Willem Vreeswijk in op het woord...