De financieel adviseur als mossel

Mike Schilperoort re 640 2018

(door Mike Schilperoort, algemeen directeur Lindenhaeghe)

Als ik naar het huidige vakbekwaamheidsbouwwerk kijk, moet ik altijd denken aan de evolutietheorie van Darwin. Het probleem met Darwin is dat hij vaak verkeerd begrepen wordt. Meestal wordt aangenomen dat zijn ‘survival of the fittest’ te maken heeft met kracht. En met fit-zijn. Het ‘recht’ van de sterkste zeg maar.

Maar het Engelse werkwoord ‘to fit’ betekent letterlijk ‘passen of aanpassen’. Wie zich het best kan aanpassen, heeft de grootste overlevingskans, dat is wat Darwin bedoelde. Denk bijvoorbeeld aan schelpdieren: sommige mosselsoorten kunnen wel 400 jaar oud worden. Dat doen ze door zich onder water aan te passen aan de veranderende omstandigheden. Dat principe geldt in zekere mate ook in onze branche.

Computers

Want dat de ‘omstandigheden’ in de branche gaan veranderen, is een ding dat zeker is. Computers kunnen tegenwoordig in een paar minuten een schaakwedstrijd uitspelen door alle denkbeeldige zetten te berekenen. Dat zal straks ook gebeuren met financieel advies. Een ondernemer met twee bedrijven, drie ex-vrouwen en vier pensioenregelingen is geen ‘moeilijke case’ meer, een computerprogramma kan (in de toekomst) zijn opties in no-time in kaart brengen.

De uitdaging zit ‘m in het voeren van het juiste gesprek met de klant, het zoeken naar de intrinsieke motivatie. Want wil die ondernemer wel écht sparen voor zijn oude dag? Of wil hij nu van het leven genieten met zijn kinderen? Bijvoorbeeld omdat hij van dichtbij heeft meegemaakt hoe snel het afgelopen kan zijn…

Extra laag vaardigheden

De toekomstige aanpassingen binnen het vakbekwaamheidsbouwwerk – die zullen er zeker komen – zullen vooral te maken hebben met enerzijds het finetunen van modules en anderzijds vooral met het inzetten op vaardigheden. Ik voorspel de komst van een minder zware kennistoets en een extra laag richting vaardigheden en ‘praktijk’. Daarbij kunnen modules gecombineerd worden: de DGA die je tegenover je hebt bij een inkomensvraagstuk is niet wezenlijk anders dan de DGA die langskomt voor een nieuwe hypotheek. Ook in kennis zie ik mogelijkheden tot samenvoegen, zoals dat nu ook is gebeurd bij de PE Consumptief krediet en de PE Hypothecair krediet.

Die ‘evolutie’ brengt me weer terug bij Darwin: de markt verandert, dat is een feit. Het vakbekwaamheidsbouwwerk zal ook blijven veranderen. En hoewel de basis zal blijven bestaan, zal het hier met het oog op Fintech en robotica echt om substantiële aanpassingen gaan. De adviseur die zijn weerstand opgeeft en zich het best aanpast, die heeft de toekomst. Die is de mossel van onze branche. Hoe gek dat ook klinkt.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Het blijft Bijzonder

Het blijft Bijzonder

De tweede ronde (toetsweek) Bijzondere Examens is in aantocht! Een mooi moment om terug te kijken naar de eerste ronde, afgelopen zomer in juni. 39 mensen schreven...

Op tijd opladen

Op tijd opladen

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Dachten we dat we eruit waren, blijkt het toch weer anders. Een burn-out wordt namelijk niet veroorzaakt doordat we te veel...

Zonder ‘branddriehoek’ geen reactie (blog Lindenhaeghe)

Zonder ‘branddriehoek’ geen reactie (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In al het ‘soft skills’-geweld waarmee we tegenwoordig om de oren geslagen worden, zouden we bijna vergeten dat...

Inspirerend! Boeiend! Vernieuwend! Duh.

Inspirerend! Boeiend! Vernieuwend! Duh.

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In de tijd dat ik zelf nog als financieel adviseur werkte, werd ik wel eens moe van al die workshops, masterclasses en bijeenkomsten...

Wij doen (niet) aan filterbubbels

Wij doen (niet) aan filterbubbels

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het zou zomaar het woord van 2019 kunnen worden: de filterbubbel. Het woord stamt weliswaar al uit 2011 - toen verscheen...

Dat geeft niet...

Dat geeft niet...

Dat geeft niet…(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het is toch elk jaar weer een gedoe, zo’n nieuwe PE-periode. Voor de financieel adviseurs, de opleiders...

Agent Disclaimer heeft zijn bonnenboekje paraat

Agent Disclaimer heeft zijn bonnenboekje paraat

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het heeft even geduurd, maar het ei is gelegd: de wijzigingen rond het vakbekwaamheidsbouwwerk zijn definitief. Alle adviseurs...

Zeg eens eerlijk, zit jij nog op je plek?

Zeg eens eerlijk, zit jij nog op je plek?

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het is een bekend trucje: stel je eens voor dat je een gesprek voert met jouw achtjarige ik. Wat zou dat kind van toen, nú...

Ook ministers hebben zorgplicht

Ook ministers hebben zorgplicht

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Eind 2017 gaf minister Hoekstra de financiële markt een schouderklopje. “De sector lijkt op de goede weg”,...

Iemand zoals ik

Iemand zoals ik

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het valt me op dat er de laatste tijd veel geschreven wordt over ‘vertrouwen’. Over het lage vertrouwen dat er...