De financieel adviseur als mossel

Mike Schilperoort re 640 2018

(door Mike Schilperoort, algemeen directeur Lindenhaeghe)

Als ik naar het huidige vakbekwaamheidsbouwwerk kijk, moet ik altijd denken aan de evolutietheorie van Darwin. Het probleem met Darwin is dat hij vaak verkeerd begrepen wordt. Meestal wordt aangenomen dat zijn ‘survival of the fittest’ te maken heeft met kracht. En met fit-zijn. Het ‘recht’ van de sterkste zeg maar.

Maar het Engelse werkwoord ‘to fit’ betekent letterlijk ‘passen of aanpassen’. Wie zich het best kan aanpassen, heeft de grootste overlevingskans, dat is wat Darwin bedoelde. Denk bijvoorbeeld aan schelpdieren: sommige mosselsoorten kunnen wel 400 jaar oud worden. Dat doen ze door zich onder water aan te passen aan de veranderende omstandigheden. Dat principe geldt in zekere mate ook in onze branche.

Computers

Want dat de ‘omstandigheden’ in de branche gaan veranderen, is een ding dat zeker is. Computers kunnen tegenwoordig in een paar minuten een schaakwedstrijd uitspelen door alle denkbeeldige zetten te berekenen. Dat zal straks ook gebeuren met financieel advies. Een ondernemer met twee bedrijven, drie ex-vrouwen en vier pensioenregelingen is geen ‘moeilijke case’ meer, een computerprogramma kan (in de toekomst) zijn opties in no-time in kaart brengen.

De uitdaging zit ‘m in het voeren van het juiste gesprek met de klant, het zoeken naar de intrinsieke motivatie. Want wil die ondernemer wel écht sparen voor zijn oude dag? Of wil hij nu van het leven genieten met zijn kinderen? Bijvoorbeeld omdat hij van dichtbij heeft meegemaakt hoe snel het afgelopen kan zijn…

Extra laag vaardigheden

De toekomstige aanpassingen binnen het vakbekwaamheidsbouwwerk – die zullen er zeker komen – zullen vooral te maken hebben met enerzijds het finetunen van modules en anderzijds vooral met het inzetten op vaardigheden. Ik voorspel de komst van een minder zware kennistoets en een extra laag richting vaardigheden en ‘praktijk’. Daarbij kunnen modules gecombineerd worden: de DGA die je tegenover je hebt bij een inkomensvraagstuk is niet wezenlijk anders dan de DGA die langskomt voor een nieuwe hypotheek. Ook in kennis zie ik mogelijkheden tot samenvoegen, zoals dat nu ook is gebeurd bij de PE Consumptief krediet en de PE Hypothecair krediet.

Die ‘evolutie’ brengt me weer terug bij Darwin: de markt verandert, dat is een feit. Het vakbekwaamheidsbouwwerk zal ook blijven veranderen. En hoewel de basis zal blijven bestaan, zal het hier met het oog op Fintech en robotica echt om substantiële aanpassingen gaan. De adviseur die zijn weerstand opgeeft en zich het best aanpast, die heeft de toekomst. Die is de mossel van onze branche. Hoe gek dat ook klinkt.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Stilstaan is achteruitgaan. Sommige uitdrukkingen worden zó vaak gebruikt dat ze wel waar móeten zijn. Toch? Niet...

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

(Blog Lindenhaeghe door Esther Vuijsters) Onlangs las ik een artikel over ‘gedeelde besluitvorming’. Over hoe belangrijk het is om samen met de klant...

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In het artikel Zo krijgt je bedrijf een ziel (onderdeel van Lindenhaeghe On Tour) zoomt Willem Vreeswijk in op het woord...