Een zieke nabije toekomst

Esther Vuijsters nieuw 2018 200

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe)

(Black Mirror-fans, pas op! Dit artikel bevat spoilers.)

Het mooist aan de serie Black Mirror vind ik toch wel de omschrijving: “Deze scifi-anthologieserie beschrijft een zieke nabije toekomst vol technologie, waar de mooiste uitvindingen botsen met de meest duistere menselijke gevoelens.”

Een zieke nabije toekomst

Een zieke nabije toekomst. Tja. Samenwonen met een robotversie van je overleden man (S2 A1 Be Right Back) of je eigen complete waarneming opslaan op een geïmplementeerde geheugenchip (S1 A3 The Entire History of You), dat kun je gerust ‘ziek’ noemen. Maar dat nabij dan? Hoe ‘nabij’ ís die toekomst eigenlijk?

Nou, maak je borst maar nat. Die toekomst is er al. En hij slaat zijn klauwen uit naar onze sector.

Social credit-systeem

Wie het nieuws vanuit China de laatste tijd een beetje gevolgd heeft, weet waarop ik doel. Onze vrienden de Chinezen zijn namelijk druk met het opzetten van een 'social credit'-systeem, dat er voor zorgt dat sommige mensen niet meer kunnen reizen met treinen en vliegtuigen op basis van hun sociale score. Ook het afsluiten van verzekeringen wordt gekoppeld aan deze vorm van online judging. Komt dit je bekend voor? Inderdaad, copy-paste de Back Mirror-aflevering ‘Nosedive’ (S3 A1). En voor wie deze aflevering niet heeft gezien: nee, het loopt niet goed af.*

Verhaal halen

Maar het social credit-systeem is niet het enige ‘zieke’ dat inmiddels werkelijkheid geworden is. Zo kun je bij bol.com een horloge voor je kind bestellen waarop niet alleen een gps-tracker zit, maar waar je hem of haar ook mee kunt afluisteren (Vergelijk S4 A2 Arkangel). In een enkel verschrikkelijk (misdadig) geval zal dat misschien iets opleveren maar ik denk dat de functionaliteit vooral gebruikt wordt door ouders die op afstand de leidsters van het kinderdagverblijf/juffen afluisteren. Om vervolgens verhaal te gaan halen.

Verzekeringskwestie: opgelost

En over afluisteren en verhaalhalen gesproken: wat dacht je van de aflevering Crocodile (S4 A3), waarin een verzekeringskwestie wordt opgelost door het ‘uitlezen’ van de herinnering van een huisdier (nadat alle andere getuigen zijn vermoord)? Zo’n ‘Recaller’-apparaat is, hoe ziek ook, in onze branche natuurlijk wél een probleemoplossertje. Het zou ons een boel discussies rond bijvoorbeeld de opzetclausule besparen. Om over groepsaansprakelijkheid nog maar te zwijgen.

Gelukkig?

Maar probleemoplosser of niet, zó ver zijn we (gelukkig) nog niet. En mocht dat in de ‘nabije’ toekomst wel het geval zijn, dan hebben we weer andere dingen om ons druk over te maken. Op afstand bestuurbare killerbee’s (S3 A6 Hated in the Nation) bijvoorbeeld. Of mensen die real life vermoord worden binnen de veilige omgeving van een Augmented Reality-videospel (S3 A2 Playtest).

Lastig. Want wie is daar nou weer voor aansprakelijk?

*Niet echt een spoiler: geen enkele Black Mirror-aflevering loopt namelijk goed af. Met uitzondering van de allereerste episode (S1 A1 The National Anthem). Evengoed kun je deze aflevering om verschillende redenen beter overslaan.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Het blijft Bijzonder

Het blijft Bijzonder

De tweede ronde (toetsweek) Bijzondere Examens is in aantocht! Een mooi moment om terug te kijken naar de eerste ronde, afgelopen zomer in juni. 39 mensen schreven...

Op tijd opladen

Op tijd opladen

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Dachten we dat we eruit waren, blijkt het toch weer anders. Een burn-out wordt namelijk niet veroorzaakt doordat we te veel...

Zonder ‘branddriehoek’ geen reactie (blog Lindenhaeghe)

Zonder ‘branddriehoek’ geen reactie (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In al het ‘soft skills’-geweld waarmee we tegenwoordig om de oren geslagen worden, zouden we bijna vergeten dat...

Inspirerend! Boeiend! Vernieuwend! Duh.

Inspirerend! Boeiend! Vernieuwend! Duh.

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In de tijd dat ik zelf nog als financieel adviseur werkte, werd ik wel eens moe van al die workshops, masterclasses en bijeenkomsten...

Wij doen (niet) aan filterbubbels

Wij doen (niet) aan filterbubbels

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het zou zomaar het woord van 2019 kunnen worden: de filterbubbel. Het woord stamt weliswaar al uit 2011 - toen verscheen...

Dat geeft niet...

Dat geeft niet...

Dat geeft niet…(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het is toch elk jaar weer een gedoe, zo’n nieuwe PE-periode. Voor de financieel adviseurs, de opleiders...

Agent Disclaimer heeft zijn bonnenboekje paraat

Agent Disclaimer heeft zijn bonnenboekje paraat

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het heeft even geduurd, maar het ei is gelegd: de wijzigingen rond het vakbekwaamheidsbouwwerk zijn definitief. Alle adviseurs...

Zeg eens eerlijk, zit jij nog op je plek?

Zeg eens eerlijk, zit jij nog op je plek?

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het is een bekend trucje: stel je eens voor dat je een gesprek voert met jouw achtjarige ik. Wat zou dat kind van toen, nú...

Ook ministers hebben zorgplicht

Ook ministers hebben zorgplicht

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Eind 2017 gaf minister Hoekstra de financiële markt een schouderklopje. “De sector lijkt op de goede weg”,...

Iemand zoals ik

Iemand zoals ik

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het valt me op dat er de laatste tijd veel geschreven wordt over ‘vertrouwen’. Over het lage vertrouwen dat er...