Een zieke nabije toekomst

Esther Vuijsters nieuw 2018 200

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe)

(Black Mirror-fans, pas op! Dit artikel bevat spoilers.)

Het mooist aan de serie Black Mirror vind ik toch wel de omschrijving: “Deze scifi-anthologieserie beschrijft een zieke nabije toekomst vol technologie, waar de mooiste uitvindingen botsen met de meest duistere menselijke gevoelens.”

Een zieke nabije toekomst

Een zieke nabije toekomst. Tja. Samenwonen met een robotversie van je overleden man (S2 A1 Be Right Back) of je eigen complete waarneming opslaan op een geïmplementeerde geheugenchip (S1 A3 The Entire History of You), dat kun je gerust ‘ziek’ noemen. Maar dat nabij dan? Hoe ‘nabij’ ís die toekomst eigenlijk?

Nou, maak je borst maar nat. Die toekomst is er al. En hij slaat zijn klauwen uit naar onze sector.

Social credit-systeem

Wie het nieuws vanuit China de laatste tijd een beetje gevolgd heeft, weet waarop ik doel. Onze vrienden de Chinezen zijn namelijk druk met het opzetten van een 'social credit'-systeem, dat er voor zorgt dat sommige mensen niet meer kunnen reizen met treinen en vliegtuigen op basis van hun sociale score. Ook het afsluiten van verzekeringen wordt gekoppeld aan deze vorm van online judging. Komt dit je bekend voor? Inderdaad, copy-paste de Back Mirror-aflevering ‘Nosedive’ (S3 A1). En voor wie deze aflevering niet heeft gezien: nee, het loopt niet goed af.*

Verhaal halen

Maar het social credit-systeem is niet het enige ‘zieke’ dat inmiddels werkelijkheid geworden is. Zo kun je bij bol.com een horloge voor je kind bestellen waarop niet alleen een gps-tracker zit, maar waar je hem of haar ook mee kunt afluisteren (Vergelijk S4 A2 Arkangel). In een enkel verschrikkelijk (misdadig) geval zal dat misschien iets opleveren maar ik denk dat de functionaliteit vooral gebruikt wordt door ouders die op afstand de leidsters van het kinderdagverblijf/juffen afluisteren. Om vervolgens verhaal te gaan halen.

Verzekeringskwestie: opgelost

En over afluisteren en verhaalhalen gesproken: wat dacht je van de aflevering Crocodile (S4 A3), waarin een verzekeringskwestie wordt opgelost door het ‘uitlezen’ van de herinnering van een huisdier (nadat alle andere getuigen zijn vermoord)? Zo’n ‘Recaller’-apparaat is, hoe ziek ook, in onze branche natuurlijk wél een probleemoplossertje. Het zou ons een boel discussies rond bijvoorbeeld de opzetclausule besparen. Om over groepsaansprakelijkheid nog maar te zwijgen.

Gelukkig?

Maar probleemoplosser of niet, zó ver zijn we (gelukkig) nog niet. En mocht dat in de ‘nabije’ toekomst wel het geval zijn, dan hebben we weer andere dingen om ons druk over te maken. Op afstand bestuurbare killerbee’s (S3 A6 Hated in the Nation) bijvoorbeeld. Of mensen die real life vermoord worden binnen de veilige omgeving van een Augmented Reality-videospel (S3 A2 Playtest).

Lastig. Want wie is daar nou weer voor aansprakelijk?

*Niet echt een spoiler: geen enkele Black Mirror-aflevering loopt namelijk goed af. Met uitzondering van de allereerste episode (S1 A1 The National Anthem). Evengoed kun je deze aflevering om verschillende redenen beter overslaan.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Stilstaan is achteruitgaan. Sommige uitdrukkingen worden zó vaak gebruikt dat ze wel waar móeten zijn. Toch? Niet...

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

(Blog Lindenhaeghe door Esther Vuijsters) Onlangs las ik een artikel over ‘gedeelde besluitvorming’. Over hoe belangrijk het is om samen met de klant...

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In het artikel Zo krijgt je bedrijf een ziel (onderdeel van Lindenhaeghe On Tour) zoomt Willem Vreeswijk in op het woord...