Ook ministers hebben zorgplicht

Esther Vuijsters nieuw 2018 200

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Eind 2017 gaf minister Hoekstra de financiële markt een schouderklopje. “De sector lijkt op de goede weg”, schreef hij in het rapport Beleidsdoorlichting financiële markten d.d. 15-12-2017. Dit voorzichtige compliment hadden we te danken aan het feit dat er ‘verandering in gedrag en cultuur heeft plaatsgevonden’. Het invoeren van meer bewustzijn van het klantbelang en het invoeren van de zorgplicht werden hierbij als voorbeeld genoemd.

Complimentje terug

Ik had het nou zo leuk gevonden om eind 2018 de minister een soortgelijk complimentje terug te geven. “Het ministerie van Financiën lijkt op de goede weg!” zou ik dan schrijven. Want eind 2018 zou die knoop rond de vakbekwaamheidswijzigingen wel doorgehakt zijn. Toch? Nou, niet dus. Het laatste bericht dateert van 12 juni, toen eindigde de internetconsultatie rond het doorvoeren van wijzigingen. Gedurende de zomer doken er nog af en toe berichten op met de strekking ‘de wijzigingen kunnen elk moment definitief worden', daarna: complete radiostilte.

O, hebben we wat gemist?

Ondertussen ging in oktober de volgende consultatie – wijziging van de Regeling eindtermen en toetstermen examens financiële dienstverlening Wft in verband met de PE-examens van 2019 – alweer vrolijk van start. Saillant detail: de redacteuren van de toetstermenconsultatie baseren zich op het gewijzigde vakbekwaamheidsbouwwerk. Ze schrijven, zonder enig voorbehoud: "In 2017 heeft het CDFD, in opdracht van de minister, een onderzoek uit laten voeren naar de actualiteit van het vakbekwaamheidsbouwwerk. Dit onderzoek heeft er toe geleid dat het vakbekwaamheidsbouwwerk op de volgende onderdelen per 1 april 2019 veranderd wordt: (...)." Voldongen feit. Ze hebben er zelfs twee werkgroepen voor opgericht. Want ja, die veranderingen rond Consumptief/Hypotheken en Beleggen, moesten wél goed uitgezocht worden natuurlijk.

Kluitje + riet

Ondertussen worden financieel professionals met een kluitje in het riet gestuurd. Enerzijds wordt er geen klap op de wijzigingen gegeven en anderzijds dook er opeens een disclaimer op: "Het is aan de adviseur om al dan niet op deze wijziging vooruit te lopen.” Dit laatste komt uit het conceptbesluit Analyse vakbekwaamheidsbouwwerk d.d. 1 mei 2018. Daar sta je dan met je goede gedrag.

PE-D-Day

Kortom, met nog slechts drie maanden te gaan tot PE-D-day (op 1-4-2019 moet iedereen immers aan de PE-verplichting van de huidige periode voldaan hebben) kunnen wij nog steeds niet officieel op de website zetten dat de veranderingen per 1-4-2019 definitief zijn.

Ik heb begrip voor de drukke agenda van de minister maar hé: wij zijn ook druk. En kijkend naar het aantal mensen dat gemiddeld een PE-examen doet (of nog moet doen) gaat het hierbij om een flinke groep (in het laatste kwartaal wordt verwacht dat er nog zo’n slordige 50.000 examens afgenomen worden). Die laat je zo toch mooi in de kou staan.

Helaas geen complimentje voor de minister dus maar een standje: practice what you preach, Wopke! Ook ministers hebben immers zorgplicht…

Reactie toevoegen

 
Meer over
Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Stilstaan is achteruitgaan. Sommige uitdrukkingen worden zó vaak gebruikt dat ze wel waar móeten zijn. Toch? Niet...

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

(Blog Lindenhaeghe door Esther Vuijsters) Onlangs las ik een artikel over ‘gedeelde besluitvorming’. Over hoe belangrijk het is om samen met de klant...

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In het artikel Zo krijgt je bedrijf een ziel (onderdeel van Lindenhaeghe On Tour) zoomt Willem Vreeswijk in op het woord...