Robo: hoezo advies

Paul van Brederode

Robo advies? Productverkoop zult u bedoelen, meent financieel adviseur Paul van Brederode in reactie op de aanbevelingen van FinTech-afgezant Willem Vermeend.

Als er wordt gestrooid met allerlei fancy termen en soundbites zoals big data, blockchain en machine learning en Robo-Advice, dan denken beleidsmakers mogelijk dat als je maar genoeg data in een computer gooit, er vanzelf een advies uitrolt. Niets is minder waar. De technieken van big data, blockchain en machine-learning zien we nu al overal op het internet: je koopt ergens wat en dan krijg je de suggestie 'misschien bent u hier ook in geïnteresseerd'. Of je krijgt de ineens aanbiedingen van Albert Heijn bij de Bonuskaart over dingen die je misschien ook wel wilt hebben. Vaak wil je dat helemaal niet en zulke systemen moeten vervolmaakt worden door 'machine learning'. Als de computer maar voldoende gelijksoortige gegevens kan herkennen, dan kan een waarschijnlijkheid dat iemand een bepaald PRODUCT wil kopen met 80 of 90 procent worden aangegeven en wordt het aangeboden in de hoop dat de klant het koopt. Het is koopgedrag beïnvloeden en erg geschikt voor productverkopers.. Blockchain-techniek tref je bijvoorbeeld aan bij Bitcoins.

Banken en verzekeraars zullen producten willen verkopen en voor dat deel van de bedrijfstak is het mogelijk interessant om hun producten aan de man te brengen. Voor de financieel adviseur evenwel is dit niet de methode in mijn beleving. Een financieel adviseur levert advies en kan desnoods bemiddelen bij het door de consument aanschaffen van producten. Robo-advies is erg moeilijk vorm te geven en vergt heel veel kennis van zowel de materie alsook de techniek van gerobotiseerd adviseren. Dus Robo-advies plaatsen in het rijtje van Big Data, Blockchain en Machine Learning is volgens mij niet correct. Een eenvoudige beslisboom die leidt naar het afnemen van een bepaald product is volgens mij dan ook helemaal geen 'Robo-advice', want zoiets kan gemaakt worden door een slimme IT-er die de afslagen in keuzes goed weet te programmeren. Wilt u A? OK, dan kunt u ook kiezen voor optie A1 erbij. Dat kost samen x euro Wilt u dat? Klik dan hier op afsluiten.
Dat is géén robo-advies vind ik. Maar als iemand het zo wil noemen en dat beleidsmakers en beslissers die niet voldoende verstand van automatisering hebben daarmee om de tuin wil leiden, dan is het te proberen. Totdat men wakker wordt.

Robo-advies kan tot in zekere mate wel, maar vergt enorm veel inbreng van gezamenlijke kennis van ... adviseurs, niet van productverkopers en programmeurs. Voorlopig moeten we eerst maar eens proberen het robo-advies zo vorm te geven dat het de adviseurs gaat helpen om versnelde inventarisaties te doen en de adviezen voor te bewerken, want dat kan al wel.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Faster Forward en WeGroup koppelen

Faster Forward en WeGroup koppelen

“WeGroup heeft de slimme algoritmes, wij hebben het CRM met klantdata. Door deze met elkaar te verbinden is het handmatig overtypen van gegevens verleden tijd.”...

Alicia breidt internationaal uit door samenwerking met Roamler

Alicia breidt internationaal uit door samenwerking met Roamler

Een samenwerking tussen Alicia en Roamler brengt de op maat gemaakte verzekeringen van Alicia naar zes landen in Europa. Vanaf 7 september zijn freelancers die werkzaam...

Toezichthouders willen betere voorlichting over online gebruik gegevens

Toezichthouders willen betere voorlichting over online gebruik gegevens

Bedrijven, instellingen en overheden moeten mensen beter voorlichten hoe zij hun gegevens online gebruiken. Dat vinden de Autoriteit Consument en Markt (ACM), de...

FinTech startup Moss geschat op 500 miljoen

FinTech startup Moss geschat op 500 miljoen

FinTech startup Moss, sinds kort ook actief in Nederland, wordt geschat op 500 miljoen euro na een succesvolle Series B-financieringsronde van 75 miljoen. Het Duitse...

Big Data en kunstmatige intelligentie blijven belangrijkste FinTech-trends in financiële sector

Big Data en kunstmatige intelligentie blijven belangrijkste FinTech-trends in financiële sector

De afgelopen vier jaar zijn Big Data en kunstmatige intelligentie jaarlijks de trends met de grootste invloed op de financiële sector gebleken. Dat wordt geconcludeerd...

AFM: desnoods acceptatieplicht als personaliseren doorschiet

AFM: desnoods acceptatieplicht als personaliseren doorschiet

Wanneer de verzekerbaarheid bij andere verzekeringen sterk onder druk zou komen te staan, is een acceptatieplicht een van de middelen om dit tegen te gaan. Dat meent...

CFO's voorzien grote toekomst Big Data

CFO's voorzien grote toekomst Big Data

De financiële wereld kan binnen twee jaar niet meer zonder Big Data, verwacht 72 procent van de Nederlandse CFO’s. Een op de vijf CFO’s (21 procent)...

Blockchain niet het geneesmiddel tegen alle kwalen

Blockchain niet het geneesmiddel tegen alle kwalen

Blockchain is niet het geneesmiddel tegen alle kwalen. Aldus onderzoek door de Universiteit van Tilburg dat minister Dekker woensdag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd....

Verbond ontwikkelt ethisch kader Big Data

Verbond ontwikkelt ethisch kader Big Data

Het Verbond van Verzekeraars gaat na de zomer aan de slag met het ontwikkelen van een zogeheten ethisch kader dat moet leiden tot richtlijnen voor de sector wat...

"FinTech-ondernemingen nemen positie van banken over"

"FinTech-ondernemingen nemen positie van banken over"

Een derde van de MKB'ers denkt dat FinTech-ondernemingen binnen vijf jaar de plek van banken gaan innemen, aldus onderzoek van MKB-financieringsplatform October...