Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden: we missen het spoorboekje

Esther Vuijsters NIEUW 2022

Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe

Augustus 2022 is nu al een bijzondere maand.

Niet alleen is Mark Rutte officieel de langstzittende premier ooit, het is óók de maand van de meest onduidelijke wet ooit. Nou ja, meest onduidelijke wet ooit is misschien wat te veel eer. De nieuwe wetgeving rond corona was  ook niet briljant, maar daarvan kon je nog zeggen dat deze ietwat gehaast opgetuigd was. De wet waarover ik in dit verband spreek – de Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden – is dat niet. Sterker nog, die suddert al wat langer en vloeit zelfs voort uit een Europese richtlijn. Dus we hoefden ‘m niet eens echt zelf te bedenken. Maar wel aanpassen en uitleggen. En dat vinden ze lastig in Den Haag.

Zo’n Europese wet aanpassen aan nationale wetgeving lijkt wel wat op een treinreis naar het Iberisch schiereiland: tot aan de grens met Spanje gaat alles goed en daarna – tatadada – krijg je opeens te maken met een heel andere spoorbreedte. En dan moet zo’n trein opeens overgezet worden op een ander onderstel of je moet overstappen wat eigenlijk in alle gevallen een hoop gedoe oplevert. Zeker als je als reiziger de taal niet spreekt, niet zo goed snapt wat er gebeurt en waarom al die drukte is. Voor je het weet mis je de trein of rijd je de verkeerde kant op.

Verloren

Die trein is in dit verband de wet. Europa doet zijn best om de regels zo zorgvuldig mogelijk op te stellen, maar aan de grens dreigt het snel te ontsporen. Het is namelijk bijna onmogelijk om van te voren vast te stellen hoe regels uitwerken en of de regels misschien in strijd zijn met andere regels. Staat die wet annex trein dan eenmaal aan de grens, dan gaan we in Nederland vervolgens nog even flink polderen over hoe we het gevaarte op de andere rails gaan overzetten en tel uit je vertraging. Ineens is zo’n nieuwe wet – communicatieplan, wat is dat? – een feit en is iedereen ‘lost’. Dit gebeurde destijds met de General Data Protection Regulation (in Nederland: AVG), maar meer recent nog met het stikstofdossier en de problematiek rond de Kaderrichtlijn Water.

En nu is er dan de Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden. Deze wet - die ironisch genoeg zowel het woord ‘transparante’ als ‘voorspelbaar’ in de titel draagt - heeft tot doel om de arbeidsvoorwaarden van werknemers te verbeteren en te zorgen voor een beter aanpassingsvermogen op de arbeidsmarkt. In de praktijk komt dit er (onder andere) op neer dat de werkgever sinds 1 augustus verplicht is om scholing die ‘direct benodigd’ is voor het werk, kosteloos aan te bieden en de studietijd als werktijd te rekenen.

Wft-scholing

Als we nu terugkeren naar de trein en het Iberisch schiereiland, staan we dus nu allemaal aan de grens om ons heen te kijken waar we moeten instappen. Want: wat is precies scholing ‘direct benodigd voor werk’? Om je werk goed te blijven doen of om geïnspireerd te blijven, is in feite elke scholing benodigd voor het werk. Of géén enkele, bezien vanuit het oogpunt van persoonlijke ontwikkeling. En zelfs bij scholing waarbij het verplichte karakter evident lijkt, is het geen vanzelfsprekendheid. Neem nou de opleidingen die voortvloeien uit de Wet financieel toezicht (Wft): om onze relaties – financieel professionals en hun werkgevers - goed te informeren over wat deze wet voor hen betekent, gingen wij in overleg met juristen, de branche en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De enige voorlopige conclusie die inmiddels getrokken kan worden is dat initiële Wft-scholing niet onder de werking van de wet valt. De vraag staat nog uit in hoeverre het behalen van PE-certificaten en het bijhouden van Permanent Actueel wel onder de werking van de wet vallen.  Een nieuwe wet, maar nog geen zekerheid dus. We wachten nog op een reactie van het ministerie, maar ook daarna is hoe de wet in de praktijk gaat uitvallen helaas nog niet duidelijk. Daar zullen rechters zich over moeten buigen.

Kortom, we zouden u heel graag vertellen waar u naar uw overstap heen moet, welke trein u moet hebben, maar helaas: het spoorboekje is nog niet gedrukt. We hebben wel wat spoorboekjes van andere landen. Maar ja, daar heeft u niet zoveel aan.

Inschrijven voor Lindenhaeghe-blogs lerende organisatie

Meer informatie en contact

Reactie toevoegen

 
Meer over
De geschiedenis herhaalt zich

De geschiedenis herhaalt zich

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In 2010 schreef ik voor een financieel vakblad een column over de reclamecampagne ‘Even Apeldoorn bellen’....

“Word ook een lerende organisatie”

“Word ook een lerende organisatie”

“Het gaat bij het aanbieden van een opleidingspakket om twee dingen: dat er wat te kiezen valt én de manier waarop het gebracht wordt.” Aldus...

NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Ik geloof niet in wonderen. En ik geloof ook niet dat je succes zomaar in een formule kunt gieten. De Golden Circle van...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...

Nee? Dan ben je dus niet duurzaam!

Nee? Dan ben je dus niet duurzaam!

(Door Esther Vuijsters van Lindenhaeghe in VVP Special Duurzaam Adviseren 2021) Zoals bij alles dat in de mode is, wil iedereen een (tarwe)graantje meepikken....

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Stilstaan is achteruitgaan. Sommige uitdrukkingen worden zó vaak gebruikt dat ze wel waar móeten zijn. Toch? Niet...

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

(Blog Lindenhaeghe door Esther Vuijsters) Onlangs las ik een artikel over ‘gedeelde besluitvorming’. Over hoe belangrijk het is om samen met de klant...

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In het artikel Zo krijgt je bedrijf een ziel (onderdeel van Lindenhaeghe On Tour) zoomt Willem Vreeswijk in op het woord...