Wij doen (niet) aan filterbubbels

Esther Vuijsters nieuw 2018 200

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe)

Het zou zomaar het woord van 2019 kunnen worden: de filterbubbel. Het woord stamt weliswaar al uit 2011 - toen verscheen het boek The Filter Bubble van internetactivist Ali Pariser - maar sinds een groot dagblad er onlangs een artikel over publiceerde, duikt het woord opeens overal op.

You-loop

Een filterbubbel, ook wel informatieluchtbel, laat zich het best omschrijven als een you-loop: een afgesloten nieuwsomgeving waarbij een website-algoritme bepaalt welke informatie u wilt zien. Het algoritme baseert zich hierbij op uw locatie, eerder klikgedrag en zoekgeschiedenis en vormt zo een bubbel om de gebruiker.

Bubblybubbly

Nou zijn we anno 2019 niet onbekend met bubbels – naast mediabubbels, huizenbubbels en Brusselse bubbels hebben wij zelfs een eigen financiële bubbel – maar zo’n filterbubbel dat is toch nog weer nét even wat anders. Daarbij gaat het niet om tijdelijk en door onszelf gecreëerde fata morgana, maar om een gevaarlijke, oncontroleerbare computervijand die ons als makke schapen in steeds nauwere ruimtes drijft. Althans, daar waarschuwt Ali Pariser voor.

Schokkend

Ik ben eens gaan googelen op filterbubbel en vond, naast het foute voorbeeld van Blendle waarbij mensen betalen om artikelen te laten voorselecteren, ook een verwijzing naar Het financieele dagblad. Het schijnt namelijk dat Het Financieele Dagblad werkt aan (…spannend muziekje… ) gepersonaliseerde nieuwsbrieven. Ik weet niet hoe schokkend u dat vindt, bubbeltechnisch gezien, maar ik vind het eerder bijzonder om te constateren dat Het Financieele Dagblad kennelijk nog geen gepersonaliseerde nieuwbrieven hééft. Stel je voor hoeveel meuk je moet doorworstelen, voordat je bij de artikelen van je keuze komt!

Polarisatie

‘Ja maar…’ hoor ik Ali Pariser en zijn volgelingen al roepen, ‘het is wat anders wanneer je geen vrije keus meer hebt, als het algoritme gaat kiezen! Dan ligt polarisatie op de loer!’

En juist dát valt dus reuze mee. Volgens Sanne Kruikemeier (Onderzoeker politieke communicatie en journalistiek) gebruiken we over het algemeen veel nieuwsbronnen naast en door elkaar. Of het nou gaat om politiek, financieel of mondiaals nieuws: Twitter komt naast het Journaal, Facebook naast een krant. Gaten genoeg dus in de filterbubbel.

Gerustgesteld

Gerustgesteld (na het raadplegen van verschillende bronnen uiteraard) sluit ik deze blog dus af. Ik kan onze gepersonaliseerde mailings naast meer algemene nieuwsbrieven gewoon blijven versturen, u bepaalt uw eigen filter wel. U ben tenslotte kritisch genoeg om zelf te betalen wat u leest.

Neem nou deze blog. Die las u ook geheel vrijwillig en zonder filter. Toch?

Reactie toevoegen

 
Meer over
Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden: we missen het spoorboekje

Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden: we missen het spoorboekje

Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe Augustus 2022 is nu al een bijzondere maand. Niet alleen is Mark Rutte officieel de langstzittende premier ooit, het is...

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

“Word ook een lerende organisatie”

“Word ook een lerende organisatie”

“Het gaat bij het aanbieden van een opleidingspakket om twee dingen: dat er wat te kiezen valt én de manier waarop het gebracht wordt.” Aldus...

NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Ik geloof niet in wonderen. En ik geloof ook niet dat je succes zomaar in een formule kunt gieten. De Golden Circle van...

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...