64 procent koopwoningbezitters wil verduurzamen

Isolatie 2 via Pixabay

Duurzaamheid speelt een steeds grotere rol bij de huizenbezitter. Uit onderzoek door ING blijkt dat 64 procent van de koopwoningbezitters wil verduurzamen. Veertig procent wil dit als gevolg van de prijsstijgingen. Met name jongeren in de leeftijdscategorie 18-34 jaar zijn hier zeer actief mee bezig, zo’n 80 procent van deze groep wil een duurzamer huis. Voor een deel van de koopwoningbezitters (40 procent) geven de hogere kosten direct aanleiding tot verduurzaming. Investeren in zonnepanelen heeft prioriteit, 55 procent noemt dit als maatregel om te verduurzamen. Ook een zonneboiler, warmtepomp, isolatieglas en overige isolatie van het huis (muur/vloer/gevel) zijn genoemde opties.  

Hogere prijzen weerhouden de meeste mensen niet om met vakantie te gaan. Een ruime meerderheid (84 procent) heeft vakantieplannen deze zomer, al geeft een deel aan de plannen wel aan te passen vanwege toenemende kosten (twaalf procent).

Veruit de meeste respondenten verwachten dat de prijzen blijven stijgen – vooral van boodschappen, bouwmaterialen en energieprijzen. Veel mensen bij wie de kosten invloed hebben op hun leven, zeggen dat ze moeten bezuinigen vanwege prijsstijgingen (57 procent) en ook denkt een krappe helft (45 procent) minder te kunnen sparen. Een op de acht heeft moeite met rondkomen. Vooral de lage- en middeninkomens zeggen last te hebben van prijsstijgingen.

Vanwege de hogere prijzen let men kritischer op de uitgaven. Hierbij heeft het betalen van de hypotheek de hoogste prioriteit (44 procent), daarna volgt de energierekening (33 procent) en verzekeringen (tien procent). “Om controle te houden over de uitgaven kiezen veel mensen ervoor om de rente lang vast te zetten”, aldus ING.

Vertrouwen in de huizenmarkt daalt

Het vertrouwen in de woningmarkt daalt, zo blijkt uit de ING Woonindex. De graadmeter is gedaald van 107 naar 98, daarmee is het sentiment flink lager. Respondenten maken zich voornamelijk zorgen over huizenprijzen en de hypotheekrente. De daling van de Woonindex komt grotendeels door het stabiliseren van de huizenprijzen en de recente stijging van de hypotheekrentes. “Dit is de eerste meting sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne, dus het negatieve effect is goed te verklaren”, aldus Wim Flikweert, Manager Hypotheken bij ING. “Tegelijkertijd zien we dat vooral degenen die op zoek zijn naar een woning – de starters en doorstromers – hoop putten uit de licht stagnerende huizenprijzen. Ze verwachten dat de kans een huis te kunnen kopen hierdoor groter wordt, of dat ze een geschikter huis kunnen kopen.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
100.000 woningen per jaar? Dream on…

100.000 woningen per jaar? Dream on…

(Hergen Dutrieux, Viisi Hypotheken, in VVP 3-2022) Vrijwel geen dag gaat voorbij zonder bericht over het woningtekort. Terecht, het is een verlammend probleem...

Koopwoningen in mei 18,8 procent duurder

Koopwoningen in mei 18,8 procent duurder

Bestaande koopwoningen waren in mei 18,8 procent duurder dan een jaar eerder. In april kwam de prijsstijging uit op 19,7 procent. Aldus het CBS. Het Kadaster maakt...

NVB wil huiseigenaren stimuleren tijdig te verduurzamen

NVB wil huiseigenaren stimuleren tijdig te verduurzamen

De NVB werkt momenteel met banken aan concrete voorstellen om de verduurzaming van woningen te stimuleren. "In het verlengde hiervan starten we na de zomer een bewustwordingscampagne...

Makelaarsland ziet woningmarkt verder afkoelen

Makelaarsland ziet woningmarkt verder afkoelen

Al vijf maanden op rij ziet Makelaarsland het aantal bezichtigingen dalen. In de periode april-juni vorig jaar waren er gemiddeld nog 13,5 bezichtigingen per woning....

Nog maar één op de negen starters kan eigen huis kopen

Nog maar één op de negen starters kan eigen huis kopen

Slechts elf procent van alle starters op de Nederlandse woningmarkt verwacht in de komende twaalf maanden hun eerste huis te kopen. Een kwartaal geleden gold dit...

Woningsplitsing kan half miljoen extra woningen opleveren

Woningsplitsing kan half miljoen extra woningen opleveren

Het splitsen van één woning in twee (of meer) zelfstandige woningen, stelt BLG Wonen, levert in Nederland in potentie ruim 500.000 additionele woningen...

"Geef senioren verhuisbonus"

"Geef senioren verhuisbonus"

De overheid zou de doorstroom op de woningmarkt kunnen bevorderen middels een verhuisbonus voor senioren die ruimte maken voor doorstromers. 43 procent van de 50-plussers...

Hypotheekadviseur primair om financiering voor verduurzaming te regelen

Hypotheekadviseur primair om financiering voor verduurzaming te regelen

De hypotheekadviseur wordt in onderzoek door Advieskeuze.nl door de meeste consumenten (49,3 procent) primair gezien als dienstverlener om de financiering voor de...

DNB: “Woningvraag minder stimuleren”

DNB: “Woningvraag minder stimuleren”

De overheid moet de vraag naar woningen minder stimuleren. Aldus DNB-president Klaas Knot in gesprek met de Tweede Kamer over de financiële stabiliteit. Knot:...

Verduurzamen door VvE's verder aangejaagd en gestroomlijnd

Verduurzamen door VvE's verder aangejaagd en gestroomlijnd

De meeste verduurzamingsonderdelen gericht op VvE’s gaan per 1 januari 2023 uit de ISDE en over naar de SEEH. Aan de bestaande subsidiemogelijkheden in de...