Aankoopfraude vaakst voorkomende online vermogensdelict

Laptop

In 2018 gaf 8,5 procent van de internetgebruikers van twaalf jaar of ouder aan in de afgelopen twaalf maanden slachtoffer te zijn geweest van digitale criminaliteit. Dat komt neer op ruim 1,2 miljoen mensen. Vooral jongeren waren slachtoffer. Vermogensdelicten kwamen het vaakst voor. Dat meldt het CBS op basis van het woensdag verschenen onderzoek Digitale Veiligheid en Criminaliteit.

Het betreft nieuw onderzoek dat het CBS in het najaar van 2018 als pilot heeft uitgevoerd in samenwerking met de politie. Voor dit onderzoek werden 100.000 personen benaderd, van wie ruim 38.000 meededen.

4,6 procent was slachtoffer van een vermogensdelict, een delict waaraan de dader geld heeft verdiend. Binnen de vermogensdelicten werden internetgebruikers met 2,7 procent het vaakst slachtoffer van fraude bij online aankopen. Zij betaalden voor diensten of goederen die niet werden geleverd. Daarnaast is bij 0,5 procent geld van de rekening gehaald of zijn betalingen gedaan vanaf de rekening.

Bijna kwart slachtoffers van aankoopfraude doet aangifte

Aan de slachtoffers van digitale criminaliteit is ook gevraagd of ze aangifte hebben gedaan bij de politie. De frequentie van deze aangiften varieert sterk tussen de verschillende vormen van digitale criminaliteit. Bij aankoopfraude en bij identiteitsfraude zonder financieel verlies deed bijna een kwart van de slachtoffers aangifte.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Convenant en publiekscampagne tegen cybercriminaliteit

Convenant en publiekscampagne tegen cybercriminaliteit

Meer dan twintig partijen ondertekenden zaterdag het convenant ‘Preventie cybercriminaliteit’. Daarin spreken zij met elkaar af zich in te zetten om...

Cybercriminelen misbruiken naam zorgverzekeraar

Cybercriminelen misbruiken naam zorgverzekeraar

Cybercriminelen maken misbruik van de heroriëntatie van veel Nederlanders op hun zorgverzekering, zo blijkt uit een analyse van SIDN (Stichting Internet Domeinregistratie...

Hiscox: hoger opgeleiden vaker slachtoffer ransomware

Hiscox: hoger opgeleiden vaker slachtoffer ransomware

Huis en Kunst by Hiscox is uitgebreid met de module Family Protection en Cyber. De module vult Huis en Kunst aan met een dekking tegen de gevolgen van cybercriminaliteit...

Univé: totaaloplossing tegen cybercriminaliteit

Univé: totaaloplossing tegen cybercriminaliteit

Univé heeft 'Zorgeloos Onlne' op de markt gebracht, een totaaloplossing voor mensen die worden getroffen door cybercriminaliteit. Klanten krijgen een ‘kastje’,...

Klap en KnowBe4 bestrijden cybercriminaliteit

Klap en KnowBe4 bestrijden cybercriminaliteit

Assurantiemakelaar Klap is een samenwerking aangegaan met het Amerikaanse IT beveiligingsbedrijf KnowBe4 om het veiligheidsbewustzijn en de digitale weerbaarheid...