Aantal hypotheekaanvragen met ruim zeven procent gedaald

Huis te koop TB 2021

Het jaar 2022 wordt gekenmerkt door een duidelijke omslag binnen de hypotheekmarkt. HDN registreerde in totaal 521.433 hypotheekaanvragen, ruim zeven procent minder dan in 2021 toen er 562.655 hypotheken werden aangevraagd. Door het grotendeels wegvallen van de oversluiters is de niet-kopersmarkt met elf procent gedaald. In de kopersmarkt bleef de krimp beperkt tot drie procent ondanks de scherpe daling van het aantal aanvragen voor het kopen van een woning van ruim 20 procent in het laatste kwartaal van het jaar. 

Het gemiddelde hypotheekbedrag dat door huizenkopers is aangevraagd, bleef met 343.600 euro nagenoeg gelijk aan vorig jaar. De gemiddelde woningwaarde steeg met 4,4 procent naar 468.200 euro.

Duidelijk remmend effect

HDN: "Met name de oversluiters pakten in het eerste kwartaal nog snel hun kans, maar de stijgende rente had vanaf het tweede kwartaal een duidelijk remmend effect op de hypotheekmarkt. De niet-kopersmarkt liet een aanzienlijke krimp zien van 297.200 aanvragen in 2021 naar 264.470 in 2022.

"Hoewel het effect van de rentestijgingen op de kopersmarkt beperkt lijkt, zien wij met name in het laatste kwartaal van 2022 een sterke terugval van het aantal aanvragen van 66.200 in 2021 Q4 naar 52.600 in 2022 Q4 (-20,5 procent). Diezelfde beweging is te zien bij de gemiddelde woningwaarde en het gemiddelde hypotheekbedrag. Eind 2022 (Q4) lag de woningwaarde met 432.800 euro ruim 35.000 euro onder het jaargemiddelde en zo’n 3,5 procent lager dan in 2021 Q4. Het gemiddelde hypotheekbedrag lag in het vierde kwartaal van 2022 met 315.400 euro bijna 30.000 euro onder het jaargemiddelde en ruim twaalf procent lager dan in 2021 Q4."

Opstromers

Binnen de kopersmarkt laat de Starter Stabiel (in 2021 nog een van de sterkste dalers) met 40.800 aanvragen de grootste groei zien ten opzichte van 2021 (plus twaalf procent). De meeste aanvragen waren afkomstig van Opstromers, huizenbezitters die een nieuwe woning kochten die een hogere marktwaarde had dan de woning die ze bezaten. Zij waren goed voor in totaal 62.600 aanvragen, bijna een kwart van de totale kopersmarkt. In de niet-kopersmarkt heeft de Verbouwer de koppositie overgenomen van de Oversluiter: in 2022 deden zij 96.300 aanvragen tegenover 89.800 van de Oversluiter.

Klik HIER voor het HDN Jaaroverzicht 2022.

Reactie toevoegen

 
Recordmaand voor meeneemregeling

Recordmaand voor meeneemregeling

"Waar in februari 2022 over de gehele linie records werden verbroken, is er ook een record gevestigd in februari 2023. Consumenten nemen massaal hun lopende hypotheek...

Automatisch gebruik brondata bij Moneyou

Automatisch gebruik brondata bij Moneyou

Adviseurs kunnen bij Moneyou de brondata die zij ook gebruiken in het adviespakket inzetten voor acceptatie van een hypotheekaanvraag. Eind vorig jaar ondertekenden...

HDN: hypotheekmarkt stabiel op laag niveau

HDN: hypotheekmarkt stabiel op laag niveau

In de eerste maand van 2023 werden 25.705 hypotheken aangevraagd via HDN. Een vergelijkbaar aantal met voorgaande twee maanden, maar een daling van ruim 50...

Adviseurs vergeten bestaande relatie niet

Adviseurs vergeten bestaande relatie niet

Adviseurs laten weten behoorlijk veel tijd te besteden aan het actief beheren van hun bestaande klantenportefeuille. Dat blijkt uit een flitsenquête onder...

Jonge huizenkoper krijgt weer voet tussen de deur

Jonge huizenkoper krijgt weer voet tussen de deur

Jonge huizenkopers tot 35 jaar krijgen weer een voet tussen de deur op de huizenmarkt. Zo was bij deze leeftijdscategorie in december sprake van een stijging van...

Omslag op woningmarkt zorgt voor versnellingen binnen sector

Omslag op woningmarkt zorgt voor versnellingen binnen sector

Veel geldverstrekkers zetten momenteel stappen om te komen tot een betere dienstverlening en samenwerking met hun adviseurs, ziet De Hypotheekshop. De adviesketen:...

HDN in december: 27.308 aanvragen

HDN in december: 27.308 aanvragen

In de laatste maand van 2022 werden 27.308 hypotheken aangevraagd via het HDN-platform. Dit is vergelijkbaar met het aantal aanvragen in november waarin 26.404...

HDN: daling hypotheekmarkt zet door

HDN: daling hypotheekmarkt zet door

In november werden circa 26.404 hypotheken aangevraagd via het HDN platform. De ingezette daling ten opzichte van 2021 met 45 procent naar 31.470 aanvragen...

DNB lanceert nieuw hypothekendashboard

DNB lanceert nieuw hypothekendashboard

Om belangrijke hypothekendata toegankelijker te maken, lanceert DNB een nieuw woninghypothekendashboard. Verschillende cijfers rondom hypotheken, zoals rentestanden...

Variabele en kortlopende hypotheekrente steeds populairder

Variabele en kortlopende hypotheekrente steeds populairder

Nederlandse huishoudens sluiten steeds vaker een hypotheek af met een variabele rente of met een rentevaste periode van maximaal één jaar, blijkt uit...