Adfiz: minister vindt juiste balans

Enno Wiertsema nieuw 2018 resized

De juiste balans tussen wensen uit de Kamer en de argumenten uit de sector. Dat vindt minister Hoekstra in volgens Adfiz in de maatregelen die hij dinsdag bekend maakte (zie ook de berichten 'Minister markeert onderscheid tussen adviseurs' en 'Minister wil provisietransparantie liefst nominaal'). Adfiz: "Eindelijk klinkt er erkenning voor het verschil tussen verkoop en advies. Ook de gekozen richting om inzicht in provisie toegankelijker te maken is evenwichtig en verstandig, met nadrukkelijke aandacht voor het gelijk speelveld. We praten graag verder met ministerie en AFM over de nadere uitwerking.

"Wij hebben er steeds op gewezen dat het verschil tussen advies en verkoop voor een klant van groter belang is dan een norm voor de mate van onafhankelijkheid. De minister concludeert nu dat marktbrede vergelijking onwerkbaar en onnodig belastend is en ziet daarom af van die eis. Wel ziet hij het belang om het onderscheid duidelijk te markeren tussen verkoop (advies van een medewerker van een bank of verzekeraar) en zelfstandig en onafhankelijk advies. Daarmee maakt hij een belangrijke stap naar meer rolduidelijkheid voor de klant."

Provisietransparantie

Adfiz: "Ook ten aanzien van provisietransparantie zien we dat de minister het vraagstuk evenwichtig en verstandig aanvliegt. Met provisietransparantie wordt geen werkelijk probleem geadresseerd, en daarom past de afgewogen aanpak van de minister. Adfiz heeft eerder aangegeven te willen praten als het erom gaat inzicht in provisies te verbeteren voor consumenten die hierin geïnteresseerd zijn, op voorwaarde dat transparantie én daadwerkelijk in het belang van de klant is én de marktverhoudingen niet verstoort. Die randvoorwaarden zien we duidelijk in de brief van de minister en dus gaan we dat gesprek verder aan.

"Als het gaat om gelijk speelveld kijkt de minister terecht verder dan het vraagstuk van transparantie. Andere domeinen waarop adviseurs een ongelijk speelveld constateren hebben de aandacht van de minister. Zo agendeert hij het ongelijke speelveld bij pensioenadvies, de mankementen van de kennis- en ervaringstoets bij execution only, ongelijke vakbekwaamheidseisen bij geautomatiseerd advies en de post-contractuele zorgplicht, waar de aanbieder deze nog mag vergoeden uit de productprijs, terwijl zelfstandig adviseurs hier een aparte fee voor moeten rekenen."

 

 

Reactie toevoegen

 
Investeren in preventie en klimaatadaptatie

Investeren in preventie en klimaatadaptatie

(Adfiz in Ken je vak! in VVP 1-2024) De noodzaak om te investeren in preventie en klimaatadaptatie neemt toe. Adviseurs kunnen hier een essentiële rol in...

Adfiz: "Verlaag drempels financieel advies verduurzaming"

Adfiz: "Verlaag drempels financieel advies verduurzaming"

Adfiz roept op tot het verlagen van adviesdrempels om consumenten en mkb te activeren en te helpen bij verduurzaming. Adfiz in haar reactie op de (inmiddels gesloten)...

Burgemeester Valkenburg neemt watersnoodboekje Adfiz in ontvangst

Burgemeester Valkenburg neemt watersnoodboekje Adfiz in ontvangst

Adfiz-voorzitter Roger van der Linden reikte vorige week de Adfiz-publicatie 'Watersnood in de Valckenborgh' over de watersnood in 2021 uit aan burgemeester Daan...

Adfiz Nieuwjaarspeiling: verwachtingen voor 2024 fors positiever

Adfiz Nieuwjaarspeiling: verwachtingen voor 2024 fors positiever

Voor het komende jaar 2024, aldus de Adfiz Nieuwjaarspeiling, verwachten zo’n 25 procentpunt meer kantoren een groei te noteren dan de realisatie over 2023....

Regels actieve provisietransparantie gaan in op 1 juli a.s.

Regels actieve provisietransparantie gaan in op 1 juli a.s.

De regels voor actieve provisietransparantie gaan in op 1 juli 2024. De wetswijziging is gepubliceerd in de Staatscourant. Vanaf 1 juli dienen adviseurs de consument...

5, 4, 3, 2, 1, go!

5, 4, 3, 2, 1, go!

Dit jaar ‘trakteerde’ Adfiz tijdens haar nieuwjaarsbijeenkomst de aanwezigen op een powerspeech van Ben 'Tyler' Tiggelaar, expert in leiderschap, verandering...

"VoogdijVerzekerd regelt alles rondom voogdijschap"

"VoogdijVerzekerd regelt alles rondom voogdijschap"

De GoedIdee VoogdijVerzekerd, een nieuw product van Dazure dat er onder meer voor zorgt dat kinderen goed verzorgd achterblijven na het overlijden van de ouder(s),...

Vijf initiatieven NN genomineerd in Adfiz Prestatie Onderzoek

Vijf initiatieven NN genomineerd in Adfiz Prestatie Onderzoek

Nationale-Nederlanden werd in alle vier categorieën (duurzame ontwikkeling, klantbelang, ketenefficiency en verzekerbaarheid) van het Adfiz Prestatie Onderzoek...

TAF wint ketenefficiency-award met InkomensZeker AOV

TAF wint ketenefficiency-award met InkomensZeker AOV

"Yes! Voor de tweede keer op rij. Winnaar van het Adfiz prestatie onderzoek. De award ketenefficiëncy", aldus Michiel Meijer, commercieel directeur TAF. "Super...

Florius: award is erkenning voor ons als groene pionier

Florius: award is erkenning voor ons als groene pionier

"Geweldige erkenning voor onze continue drive voor innovatie en duurzaamheid!", aldus Karin Polman, directeur Florius, winnaar in de categorie 'Duurzame ontwikkeling'...