Adfiz over kosten toezicht: "mag het wat minder?"

Enno Wiertsema (Adfiz) 2014

Ja, de adviseur draait onevenredig veel op voor de kosten van het AFM-toezicht. Dat vindt ook Adfiz, dat aan VVP schrijft heel goed te kunnen begrijpen dat 80 procent van de stemmers het eens was met de VVP-poll van afgelopen week. Adfiz-directeur Enno Wiertsema: "Er is reden genoeg om zeer kritisch op de ontwikkeling van de toezichtskosten te zijn.Wij blijven graag met de AFM verkennen hoe samenwerking en zelfregulering kunnen bijdragen aan lagere kosten."

Wiertsema: "De stelling die VVP hier vorige week over publiceerde, kende geen verrassende uitkomst. Natuurlijk, toezicht is nuttig, nodig zelfs. Het is daarom belangrijk dat we begrip kunnen hebben en houden voor de toezichtsinspanningen en toezichtskosten. Dat draagt bij aan effectiviteit en biedt mogelijkheden om met de AFM samen te werken aan verbeteringen in de branche. Daarnaast moeten wet- en regelgeving en het toezicht ruimte laten om te ondernemen. Voldoende waarborgen voor de klant zijn cruciaal, maar ondernemerschap en innovatie zijn evenzeer in het belang van de klant.

Er is reden genoeg om zeer kritisch op de ontwikkeling van de toezichtskosten te zijn. De AFM bevestigt dat de kwaliteit van advies al jaren achtereen toeneemt. Dit betekent ook dat de risico’s afnemen. Mijn stelling is namelijk dat de risico’s van onveilig doe-het-zelven, momenteel veel groter zijn dan de risico’s van verkeerd advies of te hoge advieskosten.

Duidelijk is ook dat de komende jaren veel nieuwe thema’s op de agenda van de AFM staan die zich voornamelijk afspelen buiten de sector van adviseurs/bemiddelaars. Ook zullen vooral nieuwe fintechspelers, vergelijkers en aanbieders van interactieve adviesdiensten, de nodige aandacht gaan vragen van de toezichthouders. En tot slot besteedt de AFM naast haar wettelijke toezichtstaken veel tijd aan beleidsontwikkeling die eigenlijk bij de wetgever of de sector zelf thuishoort. De inspanningen verschuiven kortom overduidelijk, terwijl adviseurs en bemiddelaars een zeer fors deel (21,2 procent) van de rekening blijven betalen. Onevenredig veel.

 

Verdubbeling

De overheid heeft 40 miljoen bezuinigd door de kosten van de toezichthouder geheel bij de sector zelf neer te leggen. Een verdubbeling van de rekening voor de ondernemers. Dit tegen het uitdrukkelijke advies van de Raad van State in. Ik roep een volgend kabinet op om dat terug te draaien en nodig de AFM uit mij daarin te steunen.

Er valt namelijk wel wat af te dingen op het argument dat de vervuiler betaalt. Deel uitmaken van een groep maakt je niet tot vervuiler. Bovendien, hoe meer adviseurs (‘vervuilend’ of niet) uit de markt verdwijnen, hoe hoger de rekening voor de (klanten van) overige adviseurs. De spoeling is aanzienlijk dunner geworden de afgelopen jaren. Het aantal adviseurs is afgenomen, terwijl de totale kosten van toezicht (flink) zijn gestegen. Er moet dus echt een ander verdelingsprincipe komen.

 

Toezichtlasten moeten omlaag

Kortom: ja, de toezichtlasten moeten omlaag.En daarom blijven wij aandacht vragen voor de proportionaliteit van toezichtskosten en de efficiëntie van het toezicht. De AFM ontwikkelt daar nu plannen voor en dat is een goede zaak. Volgend jaar wordt de verdeling over sectoren weer geëvalueerd. Een belangrijk moment.

Ik blijf graag met de AFM verkennen hoe samenwerking en zelfregulering kan bijdragen aan lagere kosten. Uiteindelijk blijft immers wel overeind: we willen (en zijn!) een sector waar de klant op kan vertrouwen, zonder dat hij daar een heel hoge prijs voor hoeft te betalen."

Reactie toevoegen

 
Adfiz land in met opleidingsdag Wtp

Adfiz land in met opleidingsdag Wtp

Adfiz organiseert in oktober op voor leden en niet-leden vijf verschillende locaties een opleidingsdag Wet toekomst pensioenen voor adviseurs. De opleidingsdag biedt...

Beroep op zelfstandig financieel advieskanaal blijft stabiel

Beroep op zelfstandig financieel advieskanaal blijft stabiel

Driekwart van de consumenten en negen van de tien bedrijven in Nederland zijn klant van een onafhankelijk financieel adviesbedrijf. Onafhankelijk financieel adviseurs...

Adfiz: "Koppel vrijstelling aan verbetering van het energielabel"

Adfiz: "Koppel vrijstelling aan verbetering van het energielabel"

“Mensen met lagere inkomens zijn hierdoor gedwongen zich te richten op de huizenmarkt van huizen met een ongunstig energielabel.” Dat stelt Adfiz in...

Adfiz: goed letten op wettelijke eisen bij beloning freelancers

Adfiz: goed letten op wettelijke eisen bij beloning freelancers

Een recent gepubliceerde aanwijzing van de AFM laat zien hoe nauwgezet de beloning van freelancers moet voldoen aan de wettelijke eisen, meent Adfiz. De AFM constateerde...

Maak gebruik van wat er al mogelijk is

Maak gebruik van wat er al mogelijk is

(Uit VVP-special Digitale Innovatie 2023) “Kunstmatige intelligentie, robotisering, big data, machine learning; het zijn stuk voor stuk innovatieve technologieën...

Adfiz: “Gegevensdeling bij keuzebegeleiding niet beperken tot pensioenuitvoerders”

Adfiz: “Gegevensdeling bij keuzebegeleiding niet beperken tot pensioenuitvoerders”

Adfiz wil dat het 'Besluit gegevensverstrekking keuzebegeleiding' vooruitloopt op aankomende Europese regelgeving. Adfiz: “Om een betere keuzebegeleiding mogelijk...

Zomerserie, deel 8: Enno Wiertsema

Zomerserie, deel 8: Enno Wiertsema

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Jeanete van Antwerpen juryvoorzitter duurzame ontwikkeling Adfiz Prestatie Onderzoek

Jeanete van Antwerpen juryvoorzitter duurzame ontwikkeling Adfiz Prestatie Onderzoek

Jeanet van Antwerpen (Lid Raad van de Leefomgeving en Infrastructuur (RLI)) is de nieuwe juryvoorzitter van de categorie Duurzame Ontwikkeling in het Adfiz Prestatie...

Onno Paymans volgt Jaap Meijers op bij BIPAR

Onno Paymans volgt Jaap Meijers op bij BIPAR

Tijdens de annual meeting in Madrid is de Nederlandse kandidaat Onno Paymans gekozen tot nieuwe voorzitter van de International Affairs Committee van BIPAR. In deze...

Uniform uitvraagformulier WGA-ERD geactualiseerd

Uniform uitvraagformulier WGA-ERD geactualiseerd

Adfiz heeft het uniform uitvraagformulier WGA-ERD aangepast aan de gegevens en cijfers zoals ze gelden vanaf 1 juli. Dit geactualiseerde formulier is te gebruiken...