AFM deelt aanbevelingen over communicatie bij verlagen pensioen

Bejaarde leest krant via Pixabay 2018

De AFM vindt het belangrijk dat pensioenfondsen hun deelnemers en pensioengerechtigden zo persoonlijk mogelijk informeren als zij pensioenverlagingen doorvoeren. Ook moeten pensioenfondsen hun deelnemers en pensioengerechtigden stimuleren om tot actie over te gaan. De AFM deelt deze en andere aanbevelingen over communicatie met de pensioensector.
 
De AFM baseert zich voor de aanbevelingen op eigen onderzoek naar de communicatiestrategie van een aantal pensioenfondsen die mogelijk overgaan tot pensioenverlagingen. De pensioenfondsen die in dit onderzoek zijn betrokken, hebben inmiddels individuele terugkoppeling gekregen. Daarnaast hebben we de behoeften van deelnemers onderzocht in het AFM Consumentenpanel.

Uit de onderzoeken bij pensioenfondsen blijkt dat hun informatie nog niet altijd evenwichtig is. Fondsen moeten een eventuele uitleg over de oorzaken van de aanstaande verlaging evenwichtig geven. Hierin horen zowel de rente als beleggingskeuzes en de hoogte van premies.

Daarnaast, aldus de AFM, "zien we dat pensioenfondsen hun deelnemers en pensioengerechtigden nauwelijks stimuleren tot actie over te gaan. Dit kan bijvoorbeeld door een concrete actie te koppelen aan informatie over verlagingen zoals een verwijzing naar een adviseur of naar mijnpensioenoverzicht.nl. Daarmee zouden betrokkenen meer inzicht krijgen in hun financiële situatie en zo nodig kunnen anticiperen op minder pensioeninkomen. De AFM als gedragstoezichthouder verwacht dat pensioenfondsen hier aandacht aan besteden in hun communicatie over verlagingen".

In euro's per maand

Uit het AFM Consumentenpanel blijkt onder meer dat deelnemers de gevolgen van een verlaging bij voorkeur willen zien in euro’s per maand. Ook is er behoefte om een vergelijking te kunnen maken tussen de hoogte van het pensioen voor en na de verlaging. Dit geeft deelnemers persoonlijke informatie over hun financiële situatie.

Reactie toevoegen

 

Reacties

PS - Platter-Schoo FD 19 december 2019

Dit noemen ze zelf gecreëerde problemen over de schutting gooien. Eerst een dure pensioenvergunning eisen van adviseurs, die er dan massaal voor kiezen de pet aan de kapstok te hangen met zoveel overheidsbemoeienissen. Laat de AFM het maar zelf doen is veel gehoord. Nu blijkt dat ze daar geen enkele kaas van gegeten heeft moet de communicatie beter, zodat het probleem niet meer bij de AFM ligt maar bij de pensioenfondsen en de dolende consument. Inmiddels zijn er geen adviseurs meer over en is mijnpensioenoverzicht.nl voor de consument abracadabra en onvolledig. Driemaal hoera voor het door de AFM zo "gekoesterde" klantbelang. Bedankt voor de puinhopen.

Meer over
AFM: geen gegevensuitvragen aan financiële ondernemingen

AFM: geen gegevensuitvragen aan financiële ondernemingen

De AFM heeft besloten grote gegevensuitvragen aan financiële ondernemingen op te schorten tot 1 juni 2020. Dit vanwege de uitzonderlijke omstandigheden in verband...

AFM-boete van half miljoen voor Don Bandstra (Goedkopehypotheek.nl)

AFM-boete van half miljoen voor Don Bandstra (Goedkopehypotheek.nl)

De AFM heeft op 3 december 2019 bestuurlijke boetes opgelegd aan Goedkopehypotheek.nl V.O.F. te Kuinre, en aan D.K. Bandstra en T. van Doorn. De boetes zijn opgelegd...

"Voorstel wijziging vermogensrendementsheffing zet aan tot risicovol beleggen"

"Voorstel wijziging vermogensrendementsheffing zet aan tot risicovol beleggen"

De AFM vreest dat het kabinetsvoorstel voor wijziging van de vermogensrendementsheffing leidt tot onwenselijk beleggersgedrag. In een brief aan minister Hoekstra...

Social media ja zeker, maar #hoedan?

Social media ja zeker, maar #hoedan?

(door Karin van Geelen, Yellow Communications) Wilt u actief en effectief aan de slag met sociale media? Start dan met de belangrijkste vraag: wat wilt u bereiken? Sociale...

Meeste beleggers handelen zonder adviseur

Meeste beleggers handelen zonder adviseur

Een op de zes Nederlanders belegt. De meeste beleggers zijn zelfbeleggers (59%) en handelen zonder advies. Daarnaast maakt 11% gebruik van de diensten van een beleggingsadviseur...

FBTO: premie reisverzekering berekenen via Google Voice Assistent

FBTO: premie reisverzekering berekenen via Google Voice Assistent

FBTO claimt de eerste te zijn die Google Voice Assistent inzet bij de verkoop van verzekeringen.Sinds kort is het mogelijk de premie voor de reisverzekering langs...

AFM Marktmonitor adviseurs en bemiddelaars 2020

AFM Marktmonitor adviseurs en bemiddelaars 2020

Begin maart kan de eerste groep adviseurs en bemiddelaars de AFM Marktmonitor voor 2020 invullen. De vragenlijst bevat ook vragen over de naleving van de Wet...

Marktbijdrage doorlopend AFM-toezicht exclusief Brexit-lasten omhoog

Marktbijdrage doorlopend AFM-toezicht exclusief Brexit-lasten omhoog

De marktbijdrage doorlopend AFM-toezicht exclusief de lasten als gevolg van Brexit gaat in 2020 omhoog. In de vorige week gepubliceerde Agenda 2020 begroot de AFM...

AFM gaat langs bij adviseurs en bemiddelaars

AFM gaat langs bij adviseurs en bemiddelaars

De AFM kondigt aan dit jaar kantoorbezoeken af te leggen bij adviseurs over en bemiddelaars in financiële producten "om beter begrip van bepaalde (nieuwe) ontwikkelingen...

Rechtbank vernietigt boete van 150.000 euro aan adviseur P. Kloezen

Rechtbank vernietigt boete van 150.000 euro aan adviseur P. Kloezen

De rechtbank Rotterdam heeft op 23 oktober 2019 in beroep de boete van 150.000 euro vernietigd die de AFM op 9 november 2017 heeft opgelegd aan P. Kloezen van financieel...