"Alleen starters met vermogende ouders komen nog in aanmerking voor huis"

Huis via Pixabay rood resized

Het aantal jonge huizenkopers in de leeftijd tot 25 jaar is in 2019 met 61,8 procent gestegen in vergelijking met 2018, blijkt uit cijfers van De Hypotheker. Deze sterke toename is opmerkelijk, omdat juist starters het moeilijk hebben op de huizenmarkt. De opmars van deze groep huizenkopers is volgens De Hypotheker mede te danken aan de financiële steun die zij krijgen van ouders, bijvoorbeeld in de vorm van een schenking. Ruim 94 procent van de jonge huizenkopers die in 2019 een woning kochten tussen 100.000 en 300.000 euro deed dit met inbreng van eigen middelen. Ruim drie op de tien brachten zelfs meer dan tien procent van de totale koopsom zelf in.

Door de oververhitte woningmarkt en het beperkte huizenaanbod in de grote steden wijken veel huizenkopers uit naar andere regio’s. De grootste stijging van het aantal jonge huizenkopers is volgens De Hypotheker zichtbaar in Friesland. In deze provincie hebben bijna 109 procent meer starters jonger dan 25 jaar een woning gekocht. Ook Noord-Holland scoort hoog (plus 100 procent). Op lokaal niveau doet de grootste stijging zich hier voor in de gemeenten Haarlemmermeer, Heerhugowaard, Beverwijk en Velsen. Doordat grote steden als Amsterdam en Haarlem op slot zitten en er een zeer beperkt aanbod in de prijsklasse onder 250.000 euro is, wijken veel huizenkopers uit naar deze randgemeenten. Ten slotte is ook in Limburg sprake van een sterke stijging (plus 88,5 procent). Zowel voor Limburg als Friesland geldt dat de huizenprijzen hier minder snel stijgen dan in de Randstad, waardoor er meer betaalbare woningen beschikbaar zijn voor jonge starters.

Het gemiddelde hypotheekbedrag van huizenkopers tot 25 jaar laat een flinke stijging zien. In 2017 bedroeg het gemiddelde hypotheekbedrag 158.822 euro, nu is dat 195.022 euro. Volgens De Hypotheker besluiten veel jonge huizenkopers toch over te gaan tot de aankoop van een huis, omdat ook het beschikbare huuraanbod veel te laag is en zij geen andere optie zien. 

Menno Luiten, commercieel directeur van De Hypotheker: "De huizenprijzen zijn dusdanig hoog dat jonge huizenkopers vaak genoodzaakt zijn om bovenop deze bijkomende kosten nog meer eigen middelen in te brengen om de financiering rond te krijgen. Bovendien is overbieden eerder regel dan uitzondering op de oververhitte huizenmarkt, waardoor ook hiervoor extra eigen geld nodig is om kans te maken op een woning. Niet iedereen heeft dit geld zomaar beschikbaar, waardoor alleen starters met vermogende ouders nog in aanmerking komen voor een huis. De stijging van het aantal jonge huizenkopers lijkt positief, maar verhult dat de positie van starters eigenlijk alleen maar zorgelijker wordt.”

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Corona heeft grote invloed op wonen en verhuizen

Corona heeft grote invloed op wonen en verhuizen

Het coronavirus heeft blijkens een VEH-peiling grote invloed op de woningmarkt. De helft van de Nederlandse huiseigenaren denkt dat de waarde van huizen door de...

De Hypotheker houdt deuren open

De Hypotheker houdt deuren open

Afspraken op vestigingen van De Hypotheker blijven gewoon mogelijk. "Blijf je liever thuis of kun je door omstandigheden de deur niet uit, dan helpen we je graag...

NVM Open Huizen Dag geannuleerd

NVM Open Huizen Dag geannuleerd

De NVM Open Huizen Dag van 28 maart gaat niet door. Aanleiding is de toename van het aantal gevallen van besmettingen met het coronavirus in Nederland.Met de huidige...

"Huizenmarkt bij uitbraak coronavirus niet buiten schot"

"Huizenmarkt bij uitbraak coronavirus niet buiten schot"

Het coronavirus kan ook de woningmarkt raken, denkt De Hypotheekshop. De adviesketen: "Vorige week werd in de media al gespeculeerd over de gevolgen voor de woningmarkt...

Aantal hypotheekaanvragen onder 55-plussers stijgt explosief

Aantal hypotheekaanvragen onder 55-plussers stijgt explosief

Het aantal hypotheekaanvragen onder 55-plussers stijgt enorm. In het laatste kwartaal van 2019 nam het aantal aanvragen van deze groep met bijna een kwart toe ten...

Rabobank: sterkste prijsstijgingen huizen voorbij

Rabobank: sterkste prijsstijgingen huizen voorbij

Rabobank verwacht dat "de sterkste prijsstijgingen van huizen achter ons liggen, omdat de prijzen inmiddels zo hoog zijn dat een koopwoning voor steeds minder mensen...

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

De Hypotheekshop komt met ideeën om af te rekenen met financieringsbeperkingen bij voormalige sociale huurwoningen die door prijsstijgingen boven de NHG-grens...

Hoogste aantal nieuwbouwwoningen in tien jaar tijd

Hoogste aantal nieuwbouwwoningen in tien jaar tijd

In 2019 werden bijna 71.000 nieuwbouwwoningen opgeleverd. Dat is ruim zes procent meer dan in 2018 en het hoogste aantal in tien jaar tijd. Met deze nieuwbouw groeide...

"Durf anders te kijken naar starters dan naar doorstromers"

"Durf anders te kijken naar starters dan naar doorstromers"

In de nieuwe editie van Platform Woonstarters pleit SVn-directeur Jan Willem van Beek er voor "anders te durven kijken naar starters dan naar doorstromers. Bevoordeel...

Rabobank: hypotheekrenteaftrek verder afbouwen

Rabobank: hypotheekrenteaftrek verder afbouwen

Rabobank noemt verder afbouwen van de hypotheekrenteaftrek van belang om de woningmarktpositie van middeninkomens te verbeteren. Dit is een position paper opgesteld...