"Alleen starters met vermogende ouders komen nog in aanmerking voor huis"

Huis via Pixabay rood resized

Het aantal jonge huizenkopers in de leeftijd tot 25 jaar is in 2019 met 61,8 procent gestegen in vergelijking met 2018, blijkt uit cijfers van De Hypotheker. Deze sterke toename is opmerkelijk, omdat juist starters het moeilijk hebben op de huizenmarkt. De opmars van deze groep huizenkopers is volgens De Hypotheker mede te danken aan de financiële steun die zij krijgen van ouders, bijvoorbeeld in de vorm van een schenking. Ruim 94 procent van de jonge huizenkopers die in 2019 een woning kochten tussen 100.000 en 300.000 euro deed dit met inbreng van eigen middelen. Ruim drie op de tien brachten zelfs meer dan tien procent van de totale koopsom zelf in.

Door de oververhitte woningmarkt en het beperkte huizenaanbod in de grote steden wijken veel huizenkopers uit naar andere regio’s. De grootste stijging van het aantal jonge huizenkopers is volgens De Hypotheker zichtbaar in Friesland. In deze provincie hebben bijna 109 procent meer starters jonger dan 25 jaar een woning gekocht. Ook Noord-Holland scoort hoog (plus 100 procent). Op lokaal niveau doet de grootste stijging zich hier voor in de gemeenten Haarlemmermeer, Heerhugowaard, Beverwijk en Velsen. Doordat grote steden als Amsterdam en Haarlem op slot zitten en er een zeer beperkt aanbod in de prijsklasse onder 250.000 euro is, wijken veel huizenkopers uit naar deze randgemeenten. Ten slotte is ook in Limburg sprake van een sterke stijging (plus 88,5 procent). Zowel voor Limburg als Friesland geldt dat de huizenprijzen hier minder snel stijgen dan in de Randstad, waardoor er meer betaalbare woningen beschikbaar zijn voor jonge starters.

Het gemiddelde hypotheekbedrag van huizenkopers tot 25 jaar laat een flinke stijging zien. In 2017 bedroeg het gemiddelde hypotheekbedrag 158.822 euro, nu is dat 195.022 euro. Volgens De Hypotheker besluiten veel jonge huizenkopers toch over te gaan tot de aankoop van een huis, omdat ook het beschikbare huuraanbod veel te laag is en zij geen andere optie zien. 

Menno Luiten, commercieel directeur van De Hypotheker: "De huizenprijzen zijn dusdanig hoog dat jonge huizenkopers vaak genoodzaakt zijn om bovenop deze bijkomende kosten nog meer eigen middelen in te brengen om de financiering rond te krijgen. Bovendien is overbieden eerder regel dan uitzondering op de oververhitte huizenmarkt, waardoor ook hiervoor extra eigen geld nodig is om kans te maken op een woning. Niet iedereen heeft dit geld zomaar beschikbaar, waardoor alleen starters met vermogende ouders nog in aanmerking komen voor een huis. De stijging van het aantal jonge huizenkopers lijkt positief, maar verhult dat de positie van starters eigenlijk alleen maar zorgelijker wordt.”

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Woningen buiten de stad meer in trek

Woningen buiten de stad meer in trek

Een eerste inschatting op basis van bij het Kadaster opgevraagde woningprijsinformatie doet vermoeden dat het thuiswerken momenteel vanwege corona wonen buiten de...

DNB: "Starters hebben weinig baat bij verhogen maximale leenruimte"

DNB: "Starters hebben weinig baat bij verhogen maximale leenruimte"

De verdrievoudiging van de Nederlandse huizenprijzen over de afgelopen 25 jaar hangt, aldus DNB, vooral samen met toegenomen financieringsruimte van kopers, en minder...

Financiële instellingen van start met pilot Inkomensbepaling Pensioen

Financiële instellingen van start met pilot Inkomensbepaling Pensioen

In navolging van de Inkomensbepaling Loondienst starten ING, ABN Amro, Aegon, Florius, Rabobank, De Hypotheker, NHG en HDN gedurende drie maanden een pilot met de...

"Klanten en adviseurs positief over beeldbellen"

"Klanten en adviseurs positief over beeldbellen"

Klanten en adviseurs zijn positief over adviesgesprekken die via beeldbellen worden gevoerd, aldus De Hyptheker, die de dienstverlening had uitgebreid met de pilot...

Koopwoningen bijna acht procent duurder in mei

Koopwoningen bijna acht procent duurder in mei

Bestaande koopwoningen waren in mei 7,7 procent duurder dan in mei 2019. Deze prijsstijging is hoger dan in de voorgaande maanden. Dit blijkt uit onderzoek naar...

Beperkt effect differentiatie  overdrachtsbelasting starters en beleggers

Beperkt effect differentiatie overdrachtsbelasting starters en beleggers

Differentiatie van de overdrachtbelasting voor starters en beleggers heeft een beperkt effect. Dat staat in een verkenning door Dialogic in opdracht van Financiën....

Week van de Starter

Week van de Starter

In de week van 27 september tot en met 3 oktober organiseert het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties samen met woonpartijen de 'Week van de...

"Genuanceerd blijven kijken naar woning- en hypotheekmarkt"

"Genuanceerd blijven kijken naar woning- en hypotheekmarkt"

De Hypotheekshop roept op genuanceerd te blijven kijken naar de ontwikkelingen op woning- en hypotheekmarkt. De adviesketen: "Door de coronacrisis zijn consumenten...

Aantal jonge huizenkopers fors gestegen

Aantal jonge huizenkopers fors gestegen

Sinds de start van de coronacrisis is het aantal jonge huizenkopers met 40 procent gestegen, zo blijkt uit cijfers van De Hypotheker. De opmars is volgens De Hypotheker...

Vertrouwen woningmarkt hard geraakt door coronacrisis

Vertrouwen woningmarkt hard geraakt door coronacrisis

De coronacrisis heeft het vertrouwen in de woningmarkt hard geraakt. Niet eerder daalde de ING Woonindex in een half jaar tijd zo sterk als nu. Met een daling van...