"Banken frustreren voordeel versoepelde NHG-regels"

Appartementen via Pixabay blauw

Banken ontmoedigen volgens de Consumentenbond klanten die een bestaande hypotheek willen omzetten naar een voordelige hypotheek met NHG. Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat zij de consument op kosten jagen waardoor er geen financieel voordeel meer is.

De bond: "Sinds 2018 mogen huiseigenaren NHG aanvragen voor hun bestaande hypotheek als dat financieel voordeel oplevert. Dat voordeel is er vaak, omdat de risico-opslag op de hypotheekrente wegvalt. De hypotheekrente gaat dan omlaag en daarmee ook de maandlasten. Maar veel geldverstrekkers werpen drempels op die dat voordeel wegvagen.

"ASR, Merius, Nationale-Nederlanden, PPF en Tulp Hypotheken werken simpelweg niet mee aan omzetting naar NHG als het leenbedrag gelijk blijft. Andere geldverstrekkers ontmoedigen de overstap naar NHG door hun klanten te verplichten de hypotheek over te sluiten naar de actuele (dag)rente.

Als die hoger is dan de rente op de lopende hypotheek, levert de overstap naar NHG geen voordeel op. Is die lager, dan moet de klant een boete betalen. Alleen bij Aegon, Rabobank en Volksbank geldt die verplichting om over te sluiten naar de dagrente niet.

Dubbele kosten

Ook een andere nieuwe en soepelere NHG-regel wordt door banken vaak tegengewerkt. Sinds begin 2018 hoeven consumenten nog maar 1 euro in plaats van 1 procent borgtochtprovisie over de nieuwe hypotheek te betalen. De gedachte hierachter is dat 1 procent borgtochtprovisie al is betaald bij het afsluiten van de oude hypotheek.

Maar in de praktijk rekenen volgens de Consumentenbond slechts drie geldverstrekkers die 1 euro borgtochtprovisie: Munt Hypotheken, Nibc Direct en Rabobank. De andere geldverstrekkers laten de nieuwe klant weer het volle pond betalen. "Bij een hypotheek van twee ton gaat het dan om maar liefst 2.000 euro."

Reactie toevoegen

 
Meer over
(Ex-)kankerpatiënten krijgen moeilijk hypotheek

(Ex-)kankerpatiënten krijgen moeilijk hypotheek

Veel mensen die kanker hebben gehad of kanker hebben lukt het niet om een hypotheek of levensverzekering te krijgen. Dat staat in een onderzoek van het Integraal...

Minister: ook hypotheekverstrekker kan wijzen op funderingsprobleem

Minister: ook hypotheekverstrekker kan wijzen op funderingsprobleem

Minister Ollongren meent dat ook hypotheekverstrekkers potentiële woningkopers kunnen wijzen op de funderingsviewer 'Indicatieve aandachtsgebieden voor funderingsproblematiek'....

"Beheernormen NHG ook toepassen bij overwaarde"

"Beheernormen NHG ook toepassen bij overwaarde"

Het is volgens De Hypotheekshop belangrijk dat NHG ook bij overwaarde de beheernormen gaat toepassen. Dit zou mensen die in een echtscheiding belanden ten goede...

Independer: Eigengeldkaart

Independer: Eigengeldkaart

Alleenwonende starters met een modaal inkomen (36.000 euro) moeten voor de aankoop van een woning veel eigen geld meenemen. Zo moeten deze starters voor bijvoorbeeld...

Sandra Molenaar nieuwe directeur Consumentenbond

Sandra Molenaar nieuwe directeur Consumentenbond

Sandra Molenaar is de opvolger van Bart Combée als directeur van de Consumentenbond. Molenaar (50) werkte de afgelopen jaren als directeur marketing en sales...

Private lease verlaagt maximaal leenbedrag fors

Private lease verlaagt maximaal leenbedrag fors

Afhankelijk van het maandbedrag voor de private leaseauto, kan een consument tot tienduizenden euro’s minder lenen voor de aankoop van een eerste of volgende...