Banken pleiten voor behoud modelmatig taxeren

Huis (luiken) via Pixabay

Nederlandse banken willen dat het in de toekomst mogelijk blijft om onder voorwaarden gebruik te maken van modelmatige taxaties bij aanvraag en wijziging van woninghypotheken. Volgens een nieuwe richtlijn van de Europese Bankenautoriteit (EBA) mag er vanaf 1 juni 2021 geen gebruik meer worden gemaakt van dit soort taxaties.

De NVB: "Voor de Nederlandse consument leidt dit tot hogere kosten en extra handelingen. Waar een consument nu tegen geringe kosten, binnen een paar uur, een automatisch (en betrouwbare) taxatiewaarde kan opvragen, komt er een extra processtap: een fysieke taxateur of een validatie door een bankmedewerker. Niet alleen nieuwe hypotheekaanvragen worden hierdoor geraakt, maar ook maatschappelijk wenselijke wijzigingen  zoals financiering van verduurzaming en het omzetten van aflossingsvrije leningen. Het zou daarom goed zijn als de Nederlandse toezichthouder De Nederlandsche Bank (DNB) gebruik maakt van de mogelijkheid om voor Nederland een uitzondering te bedingen.

"Net als toezichthouders vinden banken betrouwbare waarderingen van cruciaal belang. Modelmatige taxaties zijn hiervoor een goede invulling, vanwege de objectiviteit en onafhankelijkheid van deze modellen. Modelmatig taxeren onmogelijk maken strookt niet met de trend van digitalisering, en zet de Nederlandse taxatiemarkt een paar stappen terug in de tijd.

"Het is daarom van groot belang dat modelmatig taxeren expliciet wordt toegestaan in de regelgeving. Naar wij begrepen is het hiervoor noodzakelijk dat de Capital Requirements Regulation modelmatig taxeren niet alleen expliciet toestaat bij monitoring, maar ook bij aanvraag en wijziging van woninghypotheken. Wij zullen ons daar bij de eerst volgende herziening van de CRR hard voor maken.

"In de tussentijd zetten banken zich in voor een oplossing waarbij deels gebruikt kan worden blijven gemaakt van modelmatige taxatie zodat de impact voor klanten zo klein mogelijk blijft."

Vereniging Eigen Huis

Ook Vereniging Eigen Huis is kritisch: "Wij doen daarom een dringend beroep op DNB om op te komen voor de belangen van de Nederlandse huizenbezitters, geldverstrekkers en een goed werkende taxatiebranche.  
 
"Omdat de Europese richtlijn alleen van toepassing is op banken, mogen verzekeraars en regiepartijen wel modelmatige waardebepalingen blijven accepteren. Ook deze marktverstoring vinden wij een argument om een afwijking te bepleiten van de taxatierichtlijn."   

Reactie toevoegen

 
Meer over
Bankensector bezorgd over financiële positie zorginstellingen

Bankensector bezorgd over financiële positie zorginstellingen

De NVB maakt zich zorgen over de kwetsbare financiële positie van zorginstellingen. De NBV: "De vermogens van de instellingen zijn de afgelopen jaren weliswaar...

Hoekstra: nog niets te zeggen over prijs hybride taxaties

Hoekstra: nog niets te zeggen over prijs hybride taxaties

Minister Hoekstra gaat niet in op de stelling van sommigen dat hybride taxaties (fors) duurder gaan uitvallen dan computergestuurde taxaties. De minister in antwoord...

"FinCEN leaks onderstrepen belang publiek-private samenwerking"

"FinCEN leaks onderstrepen belang publiek-private samenwerking"

De zogenoemde FinCEN leaks, waarbij duizenden verdachte meldingen van banken aan de Amerikaanse antiwitwas-autoriteit zijn gelekt naar een consortium van onderzoeksjournalisten,...

Banken pleiten voor balans tussen eigenaar en gebruiker van data

Banken pleiten voor balans tussen eigenaar en gebruiker van data

De NVB vindt dat voor een juiste balans tussen de verschillende partijen in de data-economie – de datagebruikers en -eigenaren – een nieuw wettelijk...

Banken claimen beter te scoren op vertrouwen dan verzekeraars

Banken claimen beter te scoren op vertrouwen dan verzekeraars

De bankensector zit qua vertrouwensscore in de middenmoot vergeleken met andere sectoren. Aldus de maandag verschenen Vertrouwensmonitor Banken. Gevraagd is hoeveel...

NVB: kabinet maakt beleggen minder aantrekkelijk

NVB: kabinet maakt beleggen minder aantrekkelijk

De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) steunt het kabinetsbesluit om spaarders niet meer te belasten op niet-behaald rendement, maar betreurt het dat het kabinet...

NVB: "Adviestraject beperken bij verhoging hypotheek voor duurzaamheidsmaatregelen"

NVB: "Adviestraject beperken bij verhoging hypotheek voor duurzaamheidsmaatregelen"

Verhoging van de hypotheek voor duurzaamheidsmaatregelen moet eenvoudiger, vindt de Nederlandse Vereniging van Banken. De NVB stelt voor om bij de financiering van...

Vijftig financiële instellingen tekenen voor klimaatdoelen

Vijftig financiële instellingen tekenen voor klimaatdoelen

Zo'n vijftig banken, verzekeraars, pensioenfondsen en vermogensbeheerders en hun koepels hebben zich gecommitteerd aan de klimaatdoelen van het kabinet. De financiële...

Adfiz en OvFD: efficiënte uniforme aanpak aflossingsvrij helaas onmogelijk

Adfiz en OvFD: efficiënte uniforme aanpak aflossingsvrij helaas onmogelijk

Volgens Adfiz en OvFD is het niet mogelijk gebleken om sectorbreed tot een uniforme en efficiënte samenwerking te komen in het aflossingsvrij-dossier. Geldverstrekkers...

VBO neemt voortouw voor nieuw taxatiemodel

VBO neemt voortouw voor nieuw taxatiemodel

Brancheorganisatie VBO neemt het voortouw in het ontwikkelen van een nieuw model om woningen te taxeren. Het betreft een uitbreiding van het huidige taxatiemodel...