Begrippen 'verkoop' en 'advies' nog steeds niet uit elkaar getrokken

Adviseur stropdas via Pixabay

Eindelijk beweegt het in het slepende dossier 'onafhankelijkheid'. Minister Hoekstra creëert drie categorieën adviseurs: de verkoopadviseur die werkzaam is bij de bank of verzekeraar, de zelfstandige adviseur en de onafhankelijke adviseur. Dit zijn precies de bewoordingen die de minister hanteert in zijn brief aan de Tweede Kamer. Maar verkoopadviseur? Je zou toch juist de begrippen 'verkoop' en 'adviseur' heel erg ver uit elkaar moeten trekken? Het provisieverbod en zometeen vrijwel zeker actieve provisietransparantie willen toch bereiken dat adviseurs adviseren in plaats van verkopen? En die beweging is ook gaande. Waarom dan nu niet de koe bij de horens gevat en niet alleen het predikaat onafhankelijk maar ook dat van adviseur gerserveerd voor de échte adviseur? Blijkbaar is de lobby van de banken sterk.

De minister schrijft verder dat hij de definitie van onafhankelijkheid aanscherpt. Gelukkig houdt dat niet in dat de echt onafhankelijke adviseurs voortaan marktbrede vergelijkingen moeten maken. Een toereikend aantal producten vergelijken (objectieve analyse) blijft wat Hoekstra betreft voldoende. 

Maar wat de aanscherping dan inhoudt? De brief leest: "Net als voor beleggingsondernemingen ben ik voornemens om voor financiële dienstverleners die adviseren over complexe producten voor te schrijven waaraan een adviseur die onafhankelijk adviseert moet voldoen." 

De website van de AFM leest: "Onafhankelijk advies mag niet beperkt zijn tot financiële instrumenten die worden uitgegeven of verschaft door de beleggingsonderneming zelf of aanverwante entiteiten. Als advies niet voldoet aan deze eisen is het advies niet onafhankelijk."

Wat ons betreft, neemt de minister dit een-op-een over voor financiële dienstverleners die adviseren over complexe producten. Dan is maar duidelijk.

 

Maar het zou nóg duidelijker kunnen: verbied het gebruik van 'advies' en 'adviseur' door partijen die in werkelijkheid verkopers zijn.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Kees Bergman - Kees Bergman Verzekeringen 19 januari 2019

Wordt het niet eens tijd, dat u wat objectiever journalistiek gaat bedrijven. Wie zegt dat een onafhankelijk verkoopadviseur, die de keten van begin tot eind in de gaten houdt en niet alleen produktgericht adviseert niet goed kan adviseren? De dienstverleners, die adviseren over complexe producten hoeven per definitie niet objectief te zijn. Zij zijn zeker bij voorbaat niet meer transparant, dan degene, die op basis van doorlopende vergoeding(provisie) werken. Trouwens dat u het eens bent dat er niet marktbrede vergelijkingen gemaakt moeten worden is ook maar net hoe het in uw straatje past.

Hetmidden - Hetmidden 17 januari 2019

Ook een verkoopmedewerker kan toch adviseren, bv. over de looptijd of type hypotheek?

Meer over
Uitkomsten risicogebaseerd toezicht niet extrapoleren

Uitkomsten risicogebaseerd toezicht niet extrapoleren

(Commentaar VVP) Mag je een hele beroepsgroep te kijk zetten op basis van zo weinig onderzoeksgegevens? Die vraag dringt zich op bij de volgens de AFM “teleurstellende...

Overwinning of dode mus?

Overwinning of dode mus?

Lobbyen loont in het dossier actieve provisietransparantie, al zullen er genoeg adviseurs zijn die nog steeds vinden dat er geen provisietransparantieprobleem is...

Commentaar VVP: omgekeerde wereld

Commentaar VVP: omgekeerde wereld

Wonderlijk: iets is slecht voor je, maar omdat iets anders nóg slechter is, is het eerste toch goed voor je… Zo redeneert tenminste het Gerechtshof...

Verzekeraars in de tang bij verplichte AOV ZZP'ers

Verzekeraars in de tang bij verplichte AOV ZZP'ers

(door redactie VVP) Het ei is gelegd: in het dinsdag door de Stichting van de Arbeid gepresenteerde advies ‘Keuze in zekerheid’ krijgt een verplichte...

Soep

Soep

(Gecorrigeerd) Een ding gaat zeker gebeuren na de woensdag gepubliceerde Kifid-uitspraken GC 2019-623 en 625: adviseurs gaan kiezen voor niet-bindend advies. Want...

Artikel 4:20 lid 3 Wft nagel aan doodskist?

Artikel 4:20 lid 3 Wft nagel aan doodskist?

Artikel 4:20 lid 3 van de Wft doelt ook op premiedalingen. Met die interpretatie in Uitspraken GC 2019-623 en GC 2019-625 schrijft Kifid het volgende hoofdstuk in...

Hoe verfrissend is Lemonade werkelijk?

Hoe verfrissend is Lemonade werkelijk?

Hoe revolutionair is het veeljubelde Lemonade werkelijk? De Amerikaanse onderneming is inmiddels ook in Europa actief, in Duitsland om precies te zijn. Dit met als...

Niet blind varen op buitenlandse maatschappijen

Niet blind varen op buitenlandse maatschappijen

Moeten de Nederlandse verzekeraars zich werkelijk druk maken over de groeiende invloed van buitenlandse verzekeraars op de schadeverzekeringsmarkt van Nederland?...

Pole position

Pole position

Consumenten vinden financieel advies belangrijk en de onafhankelijk adviseur staat daarbij in pole position , zo blijkt uit onderzoek ‘Trendonderzoek klantgerichtheid...

Supersaai, verzekeringen!

Supersaai, verzekeringen!

Leuke podcast van De Onzichtbare Hand over te veel verzekerd zijn en waar je kunt besparen. Al was het maar vanwege de als altijd pakkende uitspraken van Jort Kelder....