Belangrijkste hypotheekvoorwaarden afgelopen jaar

Appartementen via Pixabay blauw

De hoogte van een overbruggingsfinanciering op een nog niet (definitief) verkochte woning was volgens De Hypotheekshop ook in 2019 de belangrijkste hypotheekvoorwaarde geworden. De adviesketen: "Door de gestegen huizenprijzen is het op dit moment van groot belang om de overwaarde op de huidige woning aan te kunnen wenden voor de aankoop van het nieuwe huis. Daarbij kiezen veel doorstromers er voor om eerst een nieuwe woning te kopen, voordat ze de oude woning in de verkoop zetten."

Het belang van de nummer twee op de lijst, de duur van de offerte, is licht gedaald ten opzichte van het jaar ervoor. De Hypotheekshop: "Waarschijnlijk heeft de toename van mensen die hun hypotheek willen oversluiten daar mee te maken: zij kunnen toe met een kortere geldigheid van de offerte omdat ze niet afhankelijk zijn van een andere partij zoals een koper of een verkoper. Ook is het aantal aanvragen in verband met nieuwbouw afgenomen."

Als de overwaarde niet volledig kan worden overbrugd of als er een hogere verkoopprijs voor de huidige woning wordt overeengekomen dan vooraf ingeschat, dan is voorwaarde nummer drie van belang: het bedrag dat jaarlijks boetevrij kan worden afgelost. Ook ondernemers hechten hier waarde aan, omdat hun inkomsten van jaar tot jaar kunnen verschillen. Na een goed jaar kan er dan extra worden afgelost. 

Mede door de vergrijzing is er een toename merkbaar van consumenten die hun hypotheek willen verhogen. Vaak voor onderhoud of een aanpassing van de woning, maar ook voor schenking aan de kinderen of aanvulling op het pensioen. Als het geld niet wordt besteed aan de eigen woning, dan ziet de fiscus het als een consumptieve besteding waarvoor geen renteaftrek mogelijk is. 

Tot slot, schrijft De Hypotheekshop, "zien we het effect van de snel gedaalde hypotheekrente terug: consumenten kozen vaker voor een hypotheek met de mogelijkheid van een lagere rente op de dag van passeren". 

Mogelijke trends die de keten ziet in 2020: "Mogelijk dat de hypotheekrente minder hard daalt, waardoor passeerrente aan belang verliest. Verduurzaming, aflossingsvrij (al dan niet in box 3), explainsituaties, inkomsten uit verhuur, zelfbouw, de Arbeidsmarktscan, het inlossen van kredieten met een hypotheek, PSD2 of de duur van een bouwdepot worden daarentegen wellicht belangrijker."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Lange renteperiode niet meer automatisch duurder

Lange renteperiode niet meer automatisch duurder

Een lange renteperiode is niet meer automatisch duurder, constateert De Hypotheekshop. De adviesketen: "Doordat de lange rentes al enkele jaren harder dalen dan...

Totaalgemiddelde hypotheekrente blijft dalen

Totaalgemiddelde hypotheekrente blijft dalen

De hypotheekrente bereikte vorige week wederom een nieuw laagterecord: 1,70 procent (totaalgemiddelde =  het gemiddelde van 5, 10, 20 en 30 jaar vast; zowel...

Infographic Arbeidsmarktscan

Infographic Arbeidsmarktscan

De Arbeidsmarktscan is er om meer flexwerkers een verantwoorde en betaalbare hypotheek te bieden op basis van hun kansen op de arbeidsmarkt. Maar hoe werkt de scan...

"Afname aantal ORV's zorgelijk"

"Afname aantal ORV's zorgelijk"

De afname van het aantal ORV’s (en arbeidsongeschiktheids- en uitvaartverzekeringen) is zorgelijk, meent De Hypotheekshop. De adviesketen juicht het dan ook...

Weer nieuw laagterecord hypotheekrente

Weer nieuw laagterecord hypotheekrente

De Hypotheekshop meldt dat de hypotheekrente weer een nieuwe laagterecord heeft geboekt. Het totaalgemiddelde zakte vorige week naar 1,71 procent (het gemiddelde...

Hypotheek: kabinet vraagt Nibud advies over wegingsfactor studielening

Hypotheek: kabinet vraagt Nibud advies over wegingsfactor studielening

In reactie op de motie Paternotte/Wiersma zal het kabinet het Nibud advies vragen over de wegingsfactor van studieleningen bij een hypotheekaanvraag. Hierbij zal...

Hypotheekrente nog verder gedaald

Hypotheekrente nog verder gedaald

Door alle verlagingen bereikte de hypotheekrente vorige week voor de vijfde keer in de laatste zes weken een nieuw laagterecord. Het totaalgemiddelde zakte naar...

Inkomensbepaling Loondienst grootste stijger in hypotheekvoorwaarden

Inkomensbepaling Loondienst grootste stijger in hypotheekvoorwaarden

De Inkomensbepaling Loondienst voor het vaststellen van het inkomen bij het aangaan van een hypotheek is de grootste stijger binnen de voorkeurshypotheekvoorwaarden....

"Restschulden en dubbele lasten zijn iets van 'vroeger'"

"Restschulden en dubbele lasten zijn iets van 'vroeger'"

In het vierde kwartaal van 2019 was nog slechts bij één procent van alle hypotheekaanvragen van huiseigenaren sprake van een restschuld, aldus De Hypotheekshop....

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

De Hypotheekshop komt met ideeën om af te rekenen met financieringsbeperkingen bij voormalige sociale huurwoningen die door prijsstijgingen boven de NHG-grens...