"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

Fiat 500 2021 TB

De Hypotheekshop roept op tot betere voorlichting over private lease en de gevolgen voor de leencapaciteit. De adviesketen: “Klanten realiseren zich vaak niet de impact van zo’n leasecontract op het moment dat ze dit aangaan, hier zou meer voorlichting mogen komen. Naar ons idee dient de hoogte van de BKR-registratie en de gevolgen voor de leencapaciteit van toekomstige leningen, verplicht gecommuniceerd te worden vóórdat klanten een lease overeenkomst tekenen. Dit botst echter wel met het commerciële belang van de private-leaseaanbieder of van de prijsvergelijker. Voor kopers en huiseigenaren kunnen de nieuwe regels echter een flinke streep door de rekening zijn.”

De meeste adviseurs merkten volgens De Hypotheekshop het afgelopen jaar een aanzienlijke toename van klanten met private lease. Eerder was het nog een uitzondering. Schattingen zeggen dat het afgelopen jaar zo ongeveer tien tot vijftien procent van de klanten/oriënteerders een private-leasecontract had. “Wat opvalt is dat veel mensen geen idee hebben van het feit dat deze verplichting van invloed is op de leencapaciteit. Bij een deel van de klanten was het leasecontract geen probleem, maar de klanten met een ongeveer modaal inkomen houden zo weinig leencapaciteit over, dat ze in deze tijd niets kunnen kopen. Adviseurs vragen inmiddels bij de inventarisatie expliciet naar private-leaseverplichtingen.”

Er is niet één bepaald type klant met private lease, het is heel divers. Wel zien adviseurs dit vaker bij tweeverdieners met 1,5 keer modaal (30-40 jaar) en een gezin, bijvoorbeeld voor de tweede auto. Maar ook personen die uit een scheiding komen, waarvan de ander de auto toebedeeld krijgt.

In sommige gevallen kan het contract beëindigd of afgekocht worden. Als er niet genoeg spaargeld is, is afkopen niet altijd een mogelijkheid. Bovendien is er dan geen auto meer. Soms wil een familielid het contract (boetevrij) overnemen, maar vaak is dat geen optie. Dan is alleen wachten tot het contract uitgediend is nog een mogelijkheid.

 

Reactie toevoegen

 
Hypotheekshop lanceert robotadvies voor starters op huizenmarkt

Hypotheekshop lanceert robotadvies voor starters op huizenmarkt

De Hypotheekshop heeft de Online Hypotheekmodule gelanceerd, volledig gerobotiseerd advies voor starters op de huizenmarkt. De starter blijft de mogelijkheid houden...

Geschillencommissie steekt stokje voor executie woning

Geschillencommissie steekt stokje voor executie woning

(Kifid-uitspraak GC 2023-0362) De Geschillencommissie is in dit geval van oordeel dat opeising van de geldlening en de executie van de woning door Obvion gegeven...

Hause hypotheekaanvragen bij aanbieders

Hause hypotheekaanvragen bij aanbieders

"Door de renteverhogingen komen er deze week extra veel hypotheekaanvragen binnen bij aanbieders, van consumenten (vooral starters, maar ook doorstromers en verhogers)...

Aanvulling Leidraad vergoeding voor vervroegde aflossing van de hypotheek

Aanvulling Leidraad vergoeding voor vervroegde aflossing van de hypotheek

Met een brief informeert de AFM de sector over een aanvulling van de leidraad ‘Vergoeding vervroegde aflossing van de hypotheek’. In deze Leidraad uit...

Toename hypotheekaanvragen van zelfstandigen

Toename hypotheekaanvragen van zelfstandigen

De Hypotheekshop ziet een toename van het aantal hypotheekaanvragen van zelfstandigen. De adviesketen: “Veel ondernemers hebben door de coronamaatregelen in...

Doorstromers zetten de rente langer vast dan starters

Doorstromers zetten de rente langer vast dan starters

"Starters kiezen in de regel voor 10 jaar vast, terwijl doorstromers ook vaak voor 20 jaar vast opteren. Dit verschil heeft mogelijk te maken met de maximale leencapaciteit,...

"Adviseurs content met afhandeling hypotheekaanvragen"

"Adviseurs content met afhandeling hypotheekaanvragen"

Adviseurs zijn tevreden over de afhandeling van hypotheekaanvragen. Hypotheekdossiers met een (kleine) afwijking van de standaardregels zorgen nog wel eens voor...

Hypotheekadviseur vraagt lang niet altijd naar studieschuld

Hypotheekadviseur vraagt lang niet altijd naar studieschuld

De AFM noemt het opvallend dat bij vier op de tien starters door de hypotheekadviseur niet werd gevraagd naar een eventuele studieschuld. Ook naar een private lease...

Minder hypotheek met mobiliteitsbudget

Minder hypotheek met mobiliteitsbudget

Ondanks dat het mobiliteitsbudget een vaste looncomponent is en wordt vastgelegd in een arbeidsovereenkomst, willen geldverstrekkers het volgens Frits Hypotheken...

Ondanks onrust verlagen banken rentetarieven

Ondanks onrust verlagen banken rentetarieven

Alle onrust rond de banken ten spijt, gingen nagenoeg alle geldverstrekkers deze week over tot het verlagen van hun rentetarieven. Daaronder op Lloyds Bank na ook...