Biedt het depositogarantiestelsel uitkomst in deze tijd?

André van Luijk 2021

Na de kredietcrisis is het garantiestelsel verbeterd, zodat banken weerbaarder zijn bij nieuwe economische schokken. "Maar de afgelopen jaren hebben we gezien dat er allerlei nieuwe crisissen kunnen ontstaan. Een gezondheidscrisis, snel oplopende inflatie, een mogelijke recessie en ook nog een oorlogsrisico. Heeft in zulke situaties het depositogarantiestelsel zin?", zo vraagt adviseur André van Luijk zich af in een blog op LinkedIn.

"Als wij in oorlog zijn, heeft de overheid de mogelijkheid tot instellen van de Noodwet financieel verkeer. Net zoals dat tijdens de COVID-19-pandemie gebeurde, kan er een tijdelijke noodwet komen waarbij er beperkingen gelden. De Noodwet financieel verkeer bestaat al sinds 1978, maar leidt een slapend bestaan. Wat staat er eigenlijk in?

Overheden kunnen kredietbeperkingen instellen. Daarnaast kunnen ze een limiet stellen aan de opname of gebruik van geld. Ook kunnen ze een zogeheten bank holyday invoeren. Dat betekent het tijdelijk sluiten van banken. Verder kunnen ze de hoogte van de rente bepalen – en we weten inmiddels dat negatieve rentes ook kunnen. Ze kunnen eveneens noodgeld in circulatie brengen. Dat kan contant geld zijn, maar tegenwoordig zou een digitale munt mogelijk zijn. Ook het aan- en verkopen van beleggingen kan beperkt worden. Verder zullen tijdens een periode van oorlog overlijdensrisicoverzekeringen 10 procent minder uitkeren.

De noodwet, die overigens gewoon op internet te vinden is, zal mogelijk wel geactualiseerd moeten worden. We hebben de afgelopen jaren gezien dat in tijden van crisis het collectieve belang gaat boven het individuele belang. Bij een oorlog zal dit ook gelden. In 2008 stonden overheden massaal garant voor het spaargeld, maar bij een oorlog zou de overheid in het kader van het collectieve belang wel eens méér kunnen doen dan garant staan en uw geld zelfs kunnen blokkeren. Een oorlogsrisico is niet onwaarschijnlijk: als Poetin de NAVO aanvalt, zijn we direct in oorlog. Ik ben dan ook benieuwd wanneer verzekeraars hun beperkende voorwaarden in zo’n situatie invoeren en wanneer de regering de noodwet noodzakelijk vindt. Zo’n discussie moet je als samenleving vooraf voeren en niet tijdens een crisis, als de druk al groot is.

Wat kunt u zelf doen? Tot op zekere hoogte staat uw spaargeld veilig bij de bank. Wat contant geld in huis hebben, is denk ik altijd verstandig, los van een oorlogsdreiging. Er kan namelijk ook sprake zijn van een stroomstoring of een niet-werkende pinautomaat. Verder zijn zekerheden rond je spaarrekening nooit volledig. Ook al waan je je veilig bij een depositogarantiestelsel."

Reactie toevoegen

 
Blijf vooral bevlogen

Blijf vooral bevlogen

(Rubriek Uit de adviespraktijk, VVP 5-2023) Normaal staat André van Luijk centraal in deze rubriek, maar dit keer laat VVP vooral zijn broer Peter, transportondernemer...

André van Luijk zoekt deelnemers coöperatieve franchise

André van Luijk zoekt deelnemers coöperatieve franchise

André van Luijk (Bureau van Luijk, Rotterdam) is gestart met een coöperatieve franchise. Momenteel werft Van Luijk deelnemers, hypotheekadviseurs die...

Zomerserie, deel 6: André ‘Bing Chat’ van Luijk

Zomerserie, deel 6: André ‘Bing Chat’ van Luijk

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Klanten maken het vak speciaal

Klanten maken het vak speciaal

(André van Luijk van Bureau van Luijk in VVP 2) ”Het adviesvak kan ongelooflijk belangrijk zijn en hoe mooi is het dan als klanten dit ook zo ervaren....

Succes is vallen en opstaan

Succes is vallen en opstaan

('Uit de adviespraktijk' in VVP 5-2022) “Waarom niet ook omgekeerde rentemiddeling? Zodat de klant renteschokken beter kan opvangen.” Zorg dat je als...

Consument vraagt nu zelf om verduurzaming

Consument vraagt nu zelf om verduurzaming

(Uit de adviespraktijk, VVP 3-2022) “Verduurzaming was eerst een brengproduct. Maar doordat de energieprijzen zo enorm gestegen zijn, beginnen klanten er...

Funderingsherstel nodig op meer dan één vlak

Funderingsherstel nodig op meer dan één vlak

(Uit de Adviespraktijk, André van Luijk, VVP 01-2022) Er zullen niet veel adviseurs zijn die direct na hun opleiding hun eigen kantoor beginnen. André...

Besteed nooit je corebusiness uit

Besteed nooit je corebusiness uit

(Uit VVP-special Business Support 2021) “Toen de eerste coronabesmettingen in Europa opdoken, voorvoelden we al dat er hier een lockdown zou komen. We hebben...

Adviseurs over nazorg: André van Luijk

Adviseurs over nazorg: André van Luijk

“Zorgplicht en commercie kunnen elkaar prima versterken.” Aldus André van Luijk (Woonvisie Hypotheken en Verzekeringen, Rotterdam) over nazorg...

Grenzen aan nazorg

Grenzen aan nazorg

Weinig onderwerpen beroeren de gemoederen van financieel adviseurs momenteel zoveel als nazorg. En dan met name de vraag: moeten we nu wel of niet premieontwikkelingen...