Consument is financieel bewusteloos... nou en

Rob Goedhart boek 2014

"Degene die zich als financieel adviseur profileert helpt de consument in eerste instantie om zijn wens of behoefte in kaart te brengen en daarvan de consequenties voor zijn geldzaken te laten inzien. Door een goede balans te houden tussen inkomsten en uitgaven." Dat schrijft consultant Rob Goedhart in het boek 'De consument is financieel bewusteloos... nou en?' dat hij woensdag heeft gepresenteerd.

"Vervolgens", aldus Goedhart, "helpt hij de consument te bedenken of er al geld voor is binnen het huishouden (of spaar- of beleggingsrekeningen of binnen verzekeringen) of dat er sociale voorzieningen en sociale verzekeringen voor kunnen zorgen. Pas als dat niet zo is wijst hij de consument op een alternatief binnen sparen, beleggen, lenen of verzekeren." Het is de definitie van een financieel adviseur zoals Goedhart die in zijn 35-jarige loopbaan heeft ontwikkeld, een loopbaan die hem voerde langs onder meer Meeùs en Consumentenbond.

In zijn boek stelt Goedhart dat het helemaal niet erg is dat de consument financieel bewusteloos is. Hij vindt de oproepen tot financiële educatie van de consument ook overdreven. Financiële dienstverleners kunnen de consument prima bijstaan, voor zover hij dingen zelf niet al zou kunnen. Maar de sector moet mensen dan wel (weer) écht van dienst willen zijn. Daar gaat het boek vooral over. Hij meent in dit kader onder meer dat niet langer van intermediair gesproken zou moeten worden, maar van iuxtha-mediair (die naast de klant staat in plaats van tussen klant en aanbieder). Verder stelt hij onder meer voor: "Betalingsverkeer weg bij banken, verzekeraars moeten schoon schip maken wat betreft de woekerpolissen en terug naar kleinschaliger financiële dienstverlening."

Het boek is uitgegeven door leefnu!, dat eerder het boek 'Rijker leven' van Jelle Bartels enLambert Becks uitgaf.

Het boek is te bestellen via www.rgkpf.nl of via bol.com. Kosten: 19,50 euro exclusief 4,50 euro verzendkosten.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Rob van Horssen - 18 april 2014

Hoi Rob (van de andere Rob), zoals gezegd een mooi woord, zeker als je het vrij mag vertalen. En natuurlijk gaat het niet om de naam, maar wat we doen. Ik ben het met jou eens dat we naast (iuxta) de klant (emptor..) moeten staan als zijn adviseur (auctor). Daar zijn vast mooie woorden van te maken, maar laten we het ook eenvoudig en...."transparant" houden. Maar hij is leuk gevonden en een mooie aanleiding om goed over onze eigen rol na te denken. Fijn weekend.

Rob Goedhart - 18 april 2014

Nog even gecheckt: inderdaad, zonder 'h'. Dus maar invoeren? iuxtamediair?

Rob van Horssen - 17 april 2014

Mooi woord... iuxta-mediair, maar wel zonder de "h". Tot zover de les "Latijn". :-)

Meer over
Crédit Agricole zegt per 1 mei alle doorlopende kredieten op

Crédit Agricole zegt per 1 mei alle doorlopende kredieten op

Crédit Agricole (Interbank, Ribank en Voorschotbank) heeft 90 miljoen euro gereserveerd om klanten te compenseren voor te hoge rentes op leningen. Ook gaat...

"Maak fonds voor mensen die advies nodig hebben maar niet krijgen"

"Maak fonds voor mensen die advies nodig hebben maar niet krijgen"

Rob Goedhart, voorzitter Stichting Geldbelangen, pleit voor een fonds voor schuldhulpverlening dat gevuld wordt met een promillage van de rente die consumenten op...

Klem aan alle kanten!

Klem aan alle kanten!

(door Rob Goedhart, voorzitter Stichting Geldbelangen) Zo’n 20 à 25 jaar hoor ik al dat financieel adviseurs nodig zijn. De financiële huisarts....

Goedhart wil verbod op ASR-reclame

Goedhart wil verbod op ASR-reclame

Rob Goedhart (voorzitter Geldbelangen) eist in een brief aan minister Wopke Hoekstra (Financiën), minister Arie Slob (Onderwijs) en AFM-voorzitter Merel van...

"AFM is niet meer te volgen"

"AFM is niet meer te volgen"

De AFM is niet meer te volgen, stelt voorzitter Rob Goedhart van Stichting Geldbelangen. "Het klinkt misschien vreemd, maar dit keer ben ik het – als belangenbehartiger...

"Dnb en afm horen niet thuis in pensioendebat"

"Dnb en afm horen niet thuis in pensioendebat"

Toezichthouders gaan ver buiten hun boekje als zij het beleid rondom pensioen willen bijsturen of bepalen. "Want in wiens belang spreken zij eigenlijk",...

Methode goedhart

Methode goedhart

Laat bij de herbeoordeling van de wurgkredietcontracten van Interbank het nieuwe intermediair de provisiebetaling overnemen op een normaal beloningspromillage. Dan...

Consumind past tv-commercial aan na klacht rob goedhart

Consumind past tv-commercial aan na klacht rob goedhart

Volgens Stichting Geldbelangen (Rob Goedhart) misleidt Consumind (een initiatief van MTVTD) de consument in commercials, veelal uitgezonden rondom TV-uitzendingen...

Goedhart: training pensioencommunicatie

Goedhart: training pensioencommunicatie

Rob Goedhart verzorgt de komende maanden samen met Esther Gotink meermaals de training 'Pensioencommunicatie... de wet voorbij'. De training is bedoeld voor iedereen...

Goedhart pleitte zes jaar geleden in VVP al voor nationaal hypothekenregister

Goedhart pleitte zes jaar geleden in VVP al voor nationaal hypothekenregister

De Hypotheekshop wil dat de Belastingdienst de hypotheekgeschiedenis van doorstromers, uiteraard met toestemming, ter beschikking stelt. Hypotheekadviseurs hebben...